“Drewno na wagę złota”. Trwa konserwacja kościelnych zabytków

1
W zabytkowych kościołach w Ociążu i Droszewie trwają prace konserwatorskie dofinansowane z budżetu Unii Europejskiej.

Ratunek dla zabytków

Dzieła wykonane z drewna są efektem ludzkiej pracy i talentu. Większość z nich powstała w wiekach XVII – XIX i świadczą w głównej mierze o religijności, czasami również o ambicji i aspiracjach ich fundatorów. Niektóre z nich to unikatowe na europejską skalę dzieła sztuki. Drewniane zabytki są niezwykle kruche i wymagają pilnych prac konserwatorskich. Ich wrogiem jest nie tylko upływ czasu, ale również szkodniki żywiące się drewnem (ksylofagi).

Pracom konserwatorskim w ramach projektu poddano: w Ociążu ołtarze boczne, prospekt organowy (docelowo także prace konserwatorskie ołtarza głównego i organów), w Droszewie ołtarz główny, ołtarze boczne Jezusa Ukrzyżowanego i Serca Jezusa Miłosiernego, chrzcielnicę, ambonę.

W II etapie projektu prace konserwatorskie będą realizowane w Górznie i Ołoboku.

Atrakcje dla turysty

Działania w Ociążu i Droszewie są częścią większego projektu obejmującego zabytkowe kościoły Diecezji Kaliskiej. Zakłada on nie tylko konserwację drewnianych obiektów, ale także ich udostępnienie turystom. Działania promocyjne i informacyjne rozpisane zostały na dwa lata. W ramach projektu powstanie bezpłatna ulotka i przewodnik, funkcjonować będzie strona internetowa i aplikacja na urządzenia mobilne (wszystkie materiały w polskiej i angielskiej wersji językowej), powstaną specjalne materiały edukacyjne dla uczniów. Wnętrza kościołów będzie można zwiedzać wirtualnie.

Dofinansowanie z Unii Europejskiej i gminy Nowe Skalmierzyce.

Projekt „Szlakiem zabytkowych kościołów obszaru Diecezji Kaliskiej – rewaloryzacja i konserwacja zabytków drewnianych celem ochrony dziedzictwa kulturowego oraz wzrostu atrakcyjności regionu” został zrealizowany dzięki dofinansowaniu z Unii Europejskiej (całkowita wartość projektu wyniosła 10 140 822,74 PLN, w tym dofinansowanie z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko: 8 619 699,32 PLN). Fundusze na realizację projektu w Ociążu i Droszewie przekazała także Gmina Nowe Skalmierzyce. Beneficjentem projektu jest Diecezja Kaliska. Podzielony on został na dwa etapy. W I etapie prace realizowane są w 16 kościołach, a w II etapie obejmą kolejnych 7 kościołów.

redaktor wlkp24.info
maciej.parysek@tvproart.pl

1 KOMENTARZ

NAPISZ KOMENTARZ

Wpisz swój komentarz
Wpisz swoje imię lub nick