Dostałeś wezwanie na policję? Sprawdź, czy to nie oszustwo!

0
Komenda Główna Policji ostrzega przed mailami od oszustów, którzy podszywają się pod policję w sprawie rzekomego przejęcia kontroli nad komputerem osoby, do której trafiło elektroniczne pismo. Piszemy o tym szerzej na wlkp24.info.

Policja ostrzega przed „policją”. Funkcjonariusze coraz częściej stają się narzędziem w rękach oszustów, którzy próbują wyłudzić pieniądze bądź dane osobowe nieświadomych tego mieszkańców. Komenda Główna Policji ostrzega przed oszukańczymi wiadomościami, które są rozsyłane drogą elektroniczną oraz informują o wezwaniu na policję.

CZYTAJ TEŻ: Wyrzucił śmieci do lasu, a razem z nimi… swoje dane osobowe

„Nawiązanie korespondencji z autorem wiadomości może skutkować otrzymaniem plików lub linków, które mogą zainfekować komputer złośliwym oprogramowaniem, wykradającym dane osobowe lub doprowadzić do całkowitego zablokowania komputera. Oszuści żądają okupu za odblokowanie komputera” – wyjaśniają przedstawiciele KGP.

Skan fałszywego pisma, które trafia do skrzynek mailowych Polaków publikujemy poniżej ku przestrodze. Tymczasem policjanci apelują, aby nie zwlekać i działać natychmiast po tym, kiedy zorientujemy się, że padliśmy ofiarą oszustów. „Skontaktuj się natychmiast ze swoim bankiem. Zmień hasła do wszystkich kont bankowych, poczty elektronicznej i innych portali. Pod żadnym pozorem nie wolno płacić oszustom za odblokowanie komputera! To rozzuchwala przestępców i kontynuują swoje ataki przeciwko innym. Nie ma też żadnej gwarancji, że po opłaceniu okupu odzyskasz kontrolę nad komputerem” – czytamy dalej w apelu Komendy Głównej Policji.

Pomocy w przypadku zablokowania komputera można szukać również na stronie międzynarodowego projektu, jakim jest nomoreransom.org. Jego uczestnikiem jest również Biuro do Walki z Cyberprzestępczością Komendy Głównej Policji.

skan fałszywego pisma opublikowany ku przestrodze przez Komendę Główną Policji
sebastian.matyszczak@tvproart.pl

NAPISZ KOMENTARZ

Wpisz swój komentarz
Wpisz swoje imię lub nick