DODAJ MATERIAŁ dodaj wideo, zdjęcie, tekst
DODAJ MATERIAŁ dodaj wideo, zdjęcie, tekst

Doprowadziły do upadku komunizmu. 35 lat od częściowo wolnych wyborów parlamentarnych

35 lat temu przeprowadzono częściowo wolne wybory parlamentarne w Polsce. Doprowadziły one ostatecznie do upadku reżimu komunistycznego.

Fot. Wikipedia/domena publiczna

4 czerwca 1989 roku przeprowadzono wybory parlamentarne w Polsce w wyniku i na zasadach uzgodnionych w trakcie rozmów Okrągłego Stołu. W ich wyniku wybranych zostało 460 posłów na Sejm PRL oraz 100 senatorów do nowo utworzonego Senatu PRL.

Były to pierwsze częściowo wolne wybory w historii Polski po II wojnie światowej. W pierwszej turze wyborów, które odbyły się 4 czerwca, opozycja solidarnościowa odniosła spektakularne zwycięstwo. Zdobyła 160 na 161 dostępnych mandatów w Sejmie i 92 na 100 miejsc w Senacie. 18 czerwca 1989 roku odbyła się druga tura wyborów, która przypieczętowała sukces opozycji. Pozwoliło to na utworzenie koalicji Obywatelskiego Klubu Parlamentarnego, Zjednoczonego Stronnictwa Ludowego oraz Stronnictwa Demokratycznego. Następnie powołano pierwszy niekomunistyczny rząd. Na jego czele stanął Tadeusz Mazowiecki.

W wyniku wyborów czerwcowych Polska stała się pierwszym państwem tzw. bloku wschodniego, w którym przedstawiciele opozycji demokratycznej uzyskali realny wpływ na sprawowanie władzy. Wybory czerwcowe były jednymi z najważniejszych w dziejach Polski. Doprowadziły do upadku reżimu komunistycznego, wprowadzenia reform, a w ostateczności do powstania III Rzeczypospolitej.

Napisz do autora

Komentarze (1)
  • J
    Jaruzelski

    wtorek, 4 czerwca, 2024

    Taa…jaki upadek komunizmu ? Komunizm ma się nawet lepiej niż 35 lat temu ,tylko jego spadkobiercy widzą to inaczej 🤗

    Odpowiedz
Dołącz do dyskusji
Dodaj swój komentarz