DODAJ MATERIAŁ dodaj wideo, zdjęcie, tekst
DODAJ MATERIAŁ dodaj wideo, zdjęcie, tekst

Ten artykuł jest wyświetlany w trybie archiwalnym, co może skutkować nieprawidłowym wyświetlaniem niektórych elementów.

Dokładają cegiełkę do ratowania zabytków. Tradycyjna kwesta na Starym Cmentarzu

Pieniądze zbierane podczas dorocznej kwesty na Starym Cmentarzu przy ulicy Wrocławskiej w Ostrowie Wielkopolskim będą wsparciem dla ratowania zabytków nekropolii, którą założono w 1782 roku.

Andrzej Jakubek, prezes Ostrowskiej Spółdzielni Mieszkaniowej jest weteranem kwesty w Dzień Zaduszny na Startym Cmentarzu. Pieniądze zbiera tutaj od ponad 25 lat. Mówi, że przez ten czas jedno jest stałe – to hojność ludzi. – To jest mały cmentarz, my zbieramy pieniądze tylko jednego dnia, w Dzień Zaduszny. Ta kwota, którą zbieramy, nie jest imponująca, ale zawsze dokładamy się do zarządcy cmentarz. Można jakiś nagrobek wyremontować, może jakiś kawałek drogi zrobić, może oświetlenie, mury naprawić częściowo. Wcześniej tak to było robione. To są szalenie drogie inwestycje, dlatego ta nasza cegiełka jest tylko cegiełką w tym całym murze, ale mimo wszystko pomaga – dodaje Andrzej Jakubek.

W zbiórkę pieniędzy do puszek, jak co roku angażują się znani ostrowianie i społecznicy. Zarówno ci starsi, jak i przedstawiciele nowego pokolenia. – Dużo osób z bardzo pozytywnym nastawieniem do nas podchodzi, czy zaczepia nas, żebyśmy podeszli do nich i wrzucają nam faktycznie, nie jakieś duże kwoty, ale z uśmiechem na twarzy – mówi Jakub Dolata, harcerz biorący udział w kweście.

Zbiórkę od lat 90. organizuje Towarzystwo Opieki nad Cmentarzem. Wśród pochowanych na tej najstarszej czynnej nekropolii w Polsce są m.in. powstańcy styczniowi, wielkopolscy, uczestnicy walk Wiosny Ludów czy żołnierze walczący podczas II wojny światowej.

Napisz do autora

Komentarze (5)
 • M
  Mecenas

  środa, 2 listopada, 2022

  g
  Gdzie diabeł nie może, tam pośle Jakubka?

  Odpowiedz
 • MZK
  Mieszkaniec z kościelnej

  środa, 2 listopada, 2022

  Pani prezydent też stała niech jutro stanie przed urzędem i zbiera na ratę odsetek do kredytu może coś uzbiera

  Odpowiedz
 • C
  C

  środa, 2 listopada, 2022

  Dlaczego oświetlenie na cmentarzu nie działało dzisiaj podczas mszy? To oszczędności, czy awaria?

  Odpowiedz
 • M
  Marek

  czwartek, 3 listopada, 2022

  Towarzystwo opieki nad starym cmentarzem nie istnieje od ponad 10 lat.

  Odpowiedz
Dołącz do dyskusji
Dodaj swój komentarz