Dokładają cegiełkę do ratowania zabytków. Tradycyjna kwesta na Starym Cmentarzu

5
Stary Cmentarz w Ostrowie Wielkopolskim jest najstarszą czynną katolicką nekropolią w Polsce. To właśnie tam od 25 lat organizowana jest kwesta na rzecz ratowania zabytkowych nagrobków. Najstarszy z nich pochodzi z 1842 roku.

Pieniądze zbierane podczas dorocznej kwesty na Starym Cmentarzu przy ulicy Wrocławskiej w Ostrowie Wielkopolskim będą wsparciem dla ratowania zabytków nekropolii, którą założono w 1782 roku.

Andrzej Jakubek, prezes Ostrowskiej Spółdzielni Mieszkaniowej jest weteranem kwesty w Dzień Zaduszny na Startym Cmentarzu. Pieniądze zbiera tutaj od ponad 25 lat. Mówi, że przez ten czas jedno jest stałe – to hojność ludzi. – To jest mały cmentarz, my zbieramy pieniądze tylko jednego dnia, w Dzień Zaduszny. Ta kwota, którą zbieramy, nie jest imponująca, ale zawsze dokładamy się do zarządcy cmentarz. Można jakiś nagrobek wyremontować, może jakiś kawałek drogi zrobić, może oświetlenie, mury naprawić częściowo. Wcześniej tak to było robione. To są szalenie drogie inwestycje, dlatego ta nasza cegiełka jest tylko cegiełką w tym całym murze, ale mimo wszystko pomaga – dodaje Andrzej Jakubek.

W zbiórkę pieniędzy do puszek, jak co roku angażują się znani ostrowianie i społecznicy. Zarówno ci starsi, jak i przedstawiciele nowego pokolenia. – Dużo osób z bardzo pozytywnym nastawieniem do nas podchodzi, czy zaczepia nas, żebyśmy podeszli do nich i wrzucają nam faktycznie, nie jakieś duże kwoty, ale z uśmiechem na twarzy – mówi Jakub Dolata, harcerz biorący udział w kweście.

Zbiórkę od lat 90. organizuje Towarzystwo Opieki nad Cmentarzem. Wśród pochowanych na tej najstarszej czynnej nekropolii w Polsce są m.in. powstańcy styczniowi, wielkopolscy, uczestnicy walk Wiosny Ludów czy żołnierze walczący podczas II wojny światowej.

redaktor wlkp24.info
katarzyna.paus@tvproart.pl

5 KOMENTARZE

    • A to źle że od iluś lat co roku kwestuje? A może Mecenas zamiast krytykować sam by stanął i coś uzbierał.

  1. Pani prezydent też stała niech jutro stanie przed urzędem i zbiera na ratę odsetek do kredytu może coś uzbiera

NAPISZ KOMENTARZ

Wpisz swój komentarz
Wpisz swoje imię lub nick