DODAJ MATERIAŁ dodaj wideo, zdjęcie, tekst
DODAJ MATERIAŁ dodaj wideo, zdjęcie, tekst

Ten artykuł jest wyświetlany w trybie archiwalnym, co może skutkować nieprawidłowym wyświetlaniem niektórych elementów.

Dodatkowe 70 mld zł na emerytury? Maląg: "Państwo polskie stać na to"

Posłowie i samorządowcy Prawa i Sprawiedliwości zwołali konferencję prasową – jak zaznaczyli – dokładnie 10 lat po podniesieniu wieku emerytalnego przez Platformę Obywatelską i Polskie Stronnictwo Ludowe. Przypomnieli działania rządu PiS-u w ramach podnoszenia wysokości emerytur, wspomnieli o waloryzacji oraz planach w tym zakresie na 2023 rok. – Planujemy waloryzację kwotowo-procentową. Będziemy podnosić emerytury o co najmniej 250 zł, a powyżej tej kwoty będzie waloryzacja procentowa – zapowiedziała Marlena Maląg, minister rodziny i polityki społecznej.

Porównawcze wyliczenia dotyczące wysokości emerytury za czasów rządu PO-PSL oraz PiS-u przedstawili zarówno ona, jak i poseł Tomasz Ławniczak: – Wzrost minimalnej emerytury o 91 proc. w stosunku do 2023 roku od 2015. Jeżeli doliczymy do tego świadczenie 13. i 14. emerytury podzielonej na poszczególne miesiące, to ten wzrost w postaci 1 648 zł będzie wzrostem 118-proc. przy 31-proc. inflacji zsumowanej między 2015 a 2022 rokiem.

Minimalna emerytura ma wynosić w 2023 roku 1588 zł. Tegoroczna waloryzacja ma pochłonąć ponad 42 mld zł. Na stałe zostanie też wpisana w oficjalne dokumenty 14. emerytura. Podobnie, jak stało się to z 13. świadczeniem. Oba mają być wypłacane co roku. „14” ma być wypłacana od końca sierpnia. – Dlaczego podejmujemy takie decyzje? Po to, żeby sytuacja seniorów była stabilna. 13., 14. emerytura plus waloryzacja to będzie ponad 70 mld dodatkowych środków. I państwo polskie stać na to – podkreśliła minister Maląg.

Zapytaliśmy mieszkańców Ostrowa Wielkopolskiego, czy woleliby pracować krócej, czy dłużej w związku z obniżeniem wieku emerytalnego przez rząd Zjednoczonej Prawicy, a także jak oceniają wysokość swojej emerytury. – Ja mam tylko 1200 zł. To mało. Przydałoby się więcej – powiedziała jedna z naszych rozmówczyń. – Moja mama po 65 latach, prawie 40 lat pracy, ma 1100 zł emerytury – dodał kolejny.

Zdaniem niektórych wiek emerytalny powinien zostać podniesiony, ponieważ część emerytów i tak nie odpoczywa po przepracowaniu 40 lat, a jest zmuszona szukać dodatkowego zarobku ze względu na niską emeryturę.

Więcej w materiale wideo.

Napisz do autora

Komentarze (49)
 • J
  Jurek

  poniedziałek, 9 stycznia, 2023

  Ta kobieta nie ma wstydu.

  Odpowiedz
 • E
  emeryt

  poniedziałek, 9 stycznia, 2023

  Dzień bez jechania po Tusku jest dla nich dniem straconym. Gęby sobie nim wycierają, miał iść wg nich siedzieć. I co? I nic. NIC na niego nie mają, ale jadą po nim non stop. SOBĄ się zajmijcie i tym, jak wy rządzicie, że kraj na skraju bankructwa!!!

  Odpowiedz
 • Z
  ZK

  poniedziałek, 9 stycznia, 2023

  Już się nagadałeś? Tak jak teraz żyje się emerytom i nie tylko, to jeszcze nigdy w Polsce nie było. Przeprowadź się do Rosji, będziesz codziennie kawior zapijał szampanem. Krótką pamięć mają niektórzy.

  Odpowiedz
 • P
  Polak

  poniedziałek, 9 stycznia, 2023

  Plotą bzdury i myślą, że ludzie jeszcze im wierzą! Jakaś część pewnie tak, tak zwany beton pisowski, mierni, ale wierni, a reszta…? Reszta doskonale wie, czym wy pachniecie (delikatnie mówiąc..). Wasze gadki nie robią na nikim wrażenia, bo każdy w miarę inteligentny człowiek wie, co wyprawiacie z krajem! Nasze (i wasze) wnuki będą spłacać długi i męczyć się, aby to wszystko znów poukładać!!!

  Odpowiedz
 • 2
  22

  poniedziałek, 9 stycznia, 2023

  pis robi kampanie wyborczą Tuskowi

  Odpowiedz
 • M
  myślący

  poniedziałek, 9 stycznia, 2023

  Nie mogę jej słuchać, mam nadzieję, że jesienią już nie będę musiał.

  Odpowiedz
 • W
  Witold

  poniedziałek, 9 stycznia, 2023

  Do ZK -> Świetnie się żyje emerytom i innym w państwie, w którym szeregowego posła pilnują setki policjantów (opłacanych z naszych podatków), w państwie, w którym na kk i tvpis daje się miliardy, w państwie, w którym ledwie zipie służba zdrowia, w którym edukacja jest niedofinansowana i zupełnie nieprzystająca do XXI wieku, w państwie rządzonym przez miernoty, które zdania w ojczystym języku nie potrafią sklecić poprawnie, ale pchać się na intratne posadki potrafią znakomicie, w państwie, w którym emeryt ma często głodową emeryturę, ale „rząd” w swej „łaskawości” rzuci mu raz do roku JEGO własne pieniądze jako bonus od „dobrego państwa” … można by tak wymieniać i wymieniać, ale po co, skoro do betonu nic nie dociera.

  Odpowiedz
 • R
  rozsądny

  poniedziałek, 9 stycznia, 2023

  Za krótkotrwały dobrobyt finansowy emerytów zapłacą ich wnuki.

  Odpowiedz
 • P
  Pinokio

  poniedziałek, 9 stycznia, 2023

  Ciepłe ogrzewanie 140% w górę –OZC Ostrów WLKP–niszczenie POLAKÓW

  Odpowiedz
 • Z
  ZK

  poniedziałek, 9 stycznia, 2023

  Do Witold -> Zapewniam Cię, że emeryci których znam, za głodową (jak piszesz) emeryturę mieszkają w wypasionych domach i mieszkaniach. W ostatnią sobotę sobotę nie było gdzie zaparkować na terenie galerii. A wiesz dlaczego? Przyjechali emeryci na starych rowerach, aby wydać głodową emeryturę. Nie wiem co jest Twoim językiem ojczystym, ale po polsku to nie potrafił zdania sklecić pan minister od „Bydgoszczu”.
  P.S. Widziałeś kiedyś bankruta (jak pisze „emeryt”, który rozdaje miliardy jak piszesz Ty?

  Odpowiedz
 • E
  Emerytka

  poniedziałek, 9 stycznia, 2023

  Tak mam dobrze, że muszę pracować

  Odpowiedz
 • J
  Jan

  poniedziałek, 9 stycznia, 2023

  Do końca 2015 roku za rentę mogłem kupić trzy tony węgla Dziś w tym dobrobycie siedemset kilogramów . Za stówkę do 2015 r w markecie spożywczym pełen wózek towarów , dziś w raju malągowej dobrobycie za stówkę to reklamówki nie napełnie i TYLE W TEMACIE OBECNEJ NĘDZY

  Odpowiedz
 • H
  Hanka

  wtorek, 10 stycznia, 2023

  Do ZK.
  A słyszałeś kiedyś o pożyczkach?? Rozdają je, żeby mogli utrzymać się przy korycie. Ale te pożyczki trzeba będzie spłacić…
  Poza tym – ja z kolei widzę biednych, schorowanych emerytów, którzy muszą wybierać: kupić jedzenie czy leki.

  Odpowiedz
 • J
  J.P.

  wtorek, 10 stycznia, 2023

  Większość ma taką nadzieję, ale trzeba po prostu iść na wybory, a nie, jak niektórzy, olewać je, bo „mój głos niewiele się liczy”.. NIE! Liczy się KAŻDY głos, aby to 30% głosujących na pis utopiło się w morzu przeciwników i żeby wreszcie pogonić tych dziadów.

  Odpowiedz
 • D
  dsdsdsd

  wtorek, 10 stycznia, 2023

  Nie ośmieszajcie się tymi bzdurami. Gorzej już chyba nie będzie.

  Odpowiedz
 • M
  mieszkaniec

  wtorek, 10 stycznia, 2023

  Naprawdę myślicie, że ludzie łykną te wasze bajki??

  Odpowiedz
 • B
  Bols

  wtorek, 10 stycznia, 2023

  Pieprzysz głupoty !

  Odpowiedz
 • P
  Patriota

  wtorek, 10 stycznia, 2023

  Dajcie jeszcze coś przed wyborami i platforma znowu nie posmakuje władzy hahaha

  Odpowiedz
 • O
  oPIS

  wtorek, 10 stycznia, 2023

  Nie ma żony, kochanki, partnerki i nigdy nie widział kobiety w pełnej krasie, nie ma dzieci i wnuków, nie ma konta bankowego, nie ma prawa jazdy, nie ma komputera, nie potrafi założyć zegarka i butów do pary, nie ma pojęcia o gospodarce i rządzeniu państwem i o wielu innych rzeczach, ale zajmuje się tym wszystkim i wszystkim chce ustawiać życie zwłaszcza młodym kobietom bo ma kota i chce doprowadzić Polskę do takiego stanu jak jego buty !!! To jest porażka tego kraju !!!

  Odpowiedz
 • O
  Obserwator

  wtorek, 10 stycznia, 2023

  Banda baranów. Nakręcają makaron na uszy ludziom, którzy mają faktycznie niskie świadczenia. Ale przecież Oni rządzą już 7 lat. Szczują tych biednych ludzi trzynastkami, czternastkami, piętnastkami, szesnastkami. Dlaczego nie podniosą wysokości podstawy? Ano dlatego żeby dalej szczuć na Tuska, że jak przyjdzie to wszystko zabierze. Mam odruch wymiotny jak widzę te zatroskane gęby.

  Odpowiedz
 • R
  R...

  wtorek, 10 stycznia, 2023

  i juz zaczyna sie szczekanie lewaków

  Odpowiedz
 • Z
  ZK

  wtorek, 10 stycznia, 2023

  Do „Hanka” – na początek, kto to jest emeryt. Emeryt to osoba która pracowała, odkładała składki, a teraz ma prawo do pobierania świadczeń emerytalnych. Każdy emeryt pobiera takie świadczenie. Jeśli ktoś nie chciał pracować, bo liczył, że jakoś to będzie to teraz jest tym biednym, schorowanym bumelantem w podeszłym wieku, a nie emerytem. Dziesiątki takich „niebieskich ptaków” w młodym wieku włóczy się obecnie i żebra pod Biedronkami i innymi sklepami. Wiadomo, na co przeznaczają te pieniądze, ponieważ się z tym nie kryją. To są ci przyszli schorowani, jak o nich piszesz emeryci.
  Jeśli chodzi o pożyczki, to jak świat światem, były one dawane podmiotą wypłacalnym. Wyślij menela do banku i daj mu pożyczkę.

  Odpowiedz
 • E
  Emeryt

  wtorek, 10 stycznia, 2023

  PANI MALG PROSZE O KONKRETY , JAK DŁUGO JESZCZE BEDZIE INFLACJA ROSŁA, , jak dlugo będzie wszystko drożeć , żywność , czynsze, prąd gazpaliwa na stacjach, , kredyty, Jak długo rząd PISU będzie jeszcze płacił milionowe kary każdego dnia, ? kiedy nastapi praworzadność w Polsce żeby w końcu Polska otrzymała 700 miliardów z Brukseli, może pani Maląg wspomni ile juz tysiecy zakładów pracy zamkneło sie , z powodu drogiego gazu .dobrze ze to już końcówka nie udolnego rzadu PISU , które to rzady doprowadziły Polske do ruiny, a Polaków , do pustego portfela. Emeryt

  Odpowiedz
 • E
  Eugenia

  wtorek, 10 stycznia, 2023

  Do ZK – przyznaj się jaką masz tą emeryturę? Większość emerytów żyje za psie grosze… o ile to nazwać życiem. Nie potrzeba zaglądać im do portfeli… biedę widać gołym okiem …po ubiorze, babcinki ledwo chodzą … stoją ze starymi ubraniami na targowiskach, pietruszką… taki dobrobyt. Dobrobyt mają tylko Ci co przepychają się na stołkach, wkrótce nadejdzie koniec tego pisowskiego dziadostwa.

  Odpowiedz
 • W
  Wanda

  wtorek, 10 stycznia, 2023

  Zgadza się! Tyle że elektorat pisu o tym nie myśli. Byleby dostali swoje 13. i 14. I jeszcze myślą, że to rząd im daje… Nie wiedzą albo nie chcą wiedzieć, że żaden rząd nie ma swoich pieniędzy. Żeby coś „dać” musi najpierw wziąć!

  Odpowiedz
 • E
  Emeryt

  wtorek, 10 stycznia, 2023

  PANI MALG PROSZE O KONKRETY , JAK DŁUGO JESZCZE BEDZIE INFLACJA ROSŁA, , jak dlugo będzie wszystko drożeć , żywność , czynsze, prąd gazpaliwa na stacjach, , kredyty, Jak długo rząd PISU będzie jeszcze płacił milionowe kary każdego dnia, ? kiedy nastapi praworzadność w Polsce żeby w końcu Polska otrzymała 700 miliardów z Brukseli, może pani Maląg wspomni ile juz tysiecy zakładów pracy zamkneło sie , z powodu drogiego gazu .dobrze ze to już końcówka nie udolnego rzadu PISU , które to rzady doprowadziły Polske do ruiny, a Polaków , do pustego portfela.

  Odpowiedz
 • P
  Polka

  wtorek, 10 stycznia, 2023

  Weźcie tę trójcę z wizji, bo patrzeć na to coś nie można.

  Odpowiedz
 • O
  Ostrów

  wtorek, 10 stycznia, 2023

  Pusto możdżek

  Odpowiedz
 • O
  Ostrów

  wtorek, 10 stycznia, 2023

  Lewaki jak złodzieje krzyczą „lewaki”pisiorska skarpetko

  Odpowiedz
 • Z
  ZK

  wtorek, 10 stycznia, 2023

  Emerycie zostaw gospodarkę kraju w spokoju, a zabierz się za naukę pisania w języku polskim. Odstresujesz się, a przy okazji czegoś się dowiesz. Politykowanie zostaw tym, którym za to płacą.

  Odpowiedz
 • A
  Adamos

  wtorek, 10 stycznia, 2023

  I dobrze jedziemy z Rudy?

  Odpowiedz
 • R
  Robert

  wtorek, 10 stycznia, 2023

  Jedynym wyjściem jest wprowadzenie SYSTEMU EMERYTUR OBYWATELSKICH, który byłby finansowany z budżetu państwa i gwarantowany Konstytucyjnie. Dlatego z budżetu państwa, gdyż wszyscy, ale to wszyscy obywatele wpłacają do tego budżetu pieniądze, poprzez wiele różnych podatków jakie zafundowało nam państwo. I nie ma tutaj znaczenia czy ktoś pracował czy nie lub ile pracował. Jedynie można by było faktycznie zróżnicować emeryturę wprowadzając tzw. dodatek stażowy, który byłby wypłacany za przepracowane lata. OCZYWIŚCIE SYSTEMEM TYM NALEŻY OBJĄĆ TYLKO TYCH, KTÓRZY DOPIERO ZACZYNAJĄ PRACOWAĆ. Ci którzy już pracują zachowują prawa nabyte (chyba, że sami zdecydują się przejść do nowego systemu). Dzięki temu można będzie powoli wygaszać te systemy, które mamy teraz ( ZUS, KRUS oraz SYSTEM EMERYTUR BUDŻETOWYCH), a które są niesprawiedliwe, niekonstytucyjne i złodziejskie (oczywiście przeprowadzając wcześniej reformę tych systemów, zgodnie z Art.32 i Art.33 Konstytucji). W systemie emerytur obywatelskich należy najpierw ustalić minimalną kwotę takiej emerytury, wypłacanej po osiągnięciu ustalonego wieku np. 60 lat (wiek jest granicą umowną, jeśli ktoś chce to może pracować dalej) oraz waloryzowanej co roku o poziom inflacji. Plus dodatek stażowy za każdy przepracowany rok w wysokości 5% od kwoty ustalonej minimalnej emerytury. Oczywiście od razu przestaje być potrącana składka emerytalna od wynagrodzenia tak po stronie pracownika jak i pracodawcy. Dodatkowo taka emerytura byłaby zwolniona z podatku. No i najważniejsza kwestia to brak możliwości łączenia emerytury z pracą zarobkową. Taka emerytura obywatelska gwarantowała by brak jakichkolwiek przywilejów emerytalnych. Emerytura Obywatelska wypłacana dla wszystkich bez wyjątków na takich samych zasadach. Oczywiście brak potrącania składki emerytalnej spowodowałoby, że obywatel miałby więcej pieniędzy na wypłatę. Dałoby to mu możliwość oszczędzania na dodatkową emeryturę, jeśli uznałby, że ta obywatelska mu nie wystarcza. Lub mógłby zasilić budżet państwa poprzez dodatkowe zakupy. I na koniec przykład ile taka emerytura mogła by wynosić: Minimalna emerytura na dzień dzisiejszy to 50% pensji minimalnej, plus dodatek stażowy w wysokości 5% minimalnej emerytury za każdy rok pracy. Więc jeżeli ktoś by nie pracował to dostał by tylko minimalną emeryturę. Czyli na dzień dzisiejszy wychodzi 1745 zł. Dodatkowo przy 10 latach pracy to już jest 2617,50 zł. Ale, jeśli ktoś przepracuje 40 lat, to w takim przypadku emerytura plus stażowe daje już 5235 zł miesięcznie, wypłacane do końca życia i dodatkowo waloryzowane co rocznie o poziom inflacji. Czyli wychodzi w tym ostatnim przypadku więcej niż wynosi teraz średnia emerytura. Państwo nie pozwala nikomu umrzeć z głodu, a dodatkową premią stażową zachęca do pracy. Myślę, że byłoby to uczciwe i zgodne z konstytucją. Tym bardziej, że namiastka tego systemu już istnieje. Brak składek i emerytura wypłacana z budżetu obejmuje np. Służby Mundurowe. Więc wystarczy rozszerzyć to na wszystkich obywateli tak, aby było to Sprawiedliwe Społecznie. Pozdrawiam

  Odpowiedz
 • Z
  ZK

  wtorek, 10 stycznia, 2023

  Robercie jesteś genialny. Bumelanci, nieroby i inna patologia niepracująca dała by Ci nominację do nagrody Nobla w dziedzinie ekonomii. Jeszcze zaproponuj SYSTEM WYPŁAT OBYWATELSKICH dla wszystkich pracujących i niepracujących. Tego to nawet najwybitniejsi komuniści nie wymyślili.

  Odpowiedz
 • E
  Emerytka.

  środa, 11 stycznia, 2023

  Malag bezwstydna baba. Szkoda czasu na słuchanie jej.

  Odpowiedz
 • W
  wizjoner

  środa, 11 stycznia, 2023

  A gdyby tak wszyscy żyli z zasiłków?

  Odpowiedz
 • EGZH
  Emeryt górniczy z halemby

  środa, 11 stycznia, 2023

  Mam ja gdzieś mam 5100 net i 59 lat pozdrawiam

  Odpowiedz
 • T
  Tola

  środa, 11 stycznia, 2023

  do ZK
  Jasne, emeryci śmigają po galeriach od rana do nocy. Aleś pojechał!

  Odpowiedz
 • Z
  ZK

  środa, 11 stycznia, 2023

  Od otwarcia do zamknięcia.

  Odpowiedz
 • DZ
  do ZK

  środa, 11 stycznia, 2023

  Niezły drań z ciebie ZK. A słyszałeś o tym, że ludzie chorują i to ciężko? Że mając nawet emeryturę w wysokości 4 tys. na rękę kiedy zostają sami w mieszkaniu, to po obecnych podwyżkach mediów i czynszu, wzroście cen lekarstw często o 40 i więcej procent (gdzie obiecane bezpłatne leki dla seniorów po 75 roku życia?) na życie zostają im grosze? I to ludzie, którzy ciężko przepracowali 40 lat i więcej!!! Ty raczej nie jesteś jeszcze emerytem bo nie pisałbyś tych idiotyzmów.

  Odpowiedz
 • B
  Bo

  czwartek, 12 stycznia, 2023

  Jestem wnukiem tego co go Gierek potwornie zadłużył. Źle mi z tym, po nocach nie śpię i bardzo się tym martwię.

  Odpowiedz
 • E
  emeryt

  czwartek, 12 stycznia, 2023

  ZK TAK NAM DOBRZE SIE ŻYJE ZA RZADÓW PISU , ŻE NA EMERYTURZE MUSIMY NADAL PRACOWAĆ , ŻEBY EMERYTURY WYSTARCZYŁO NA OPŁATY DOMOWE, JEDZENIE I LEKKI .TAK NAS RZĄDY PISU ZRUJNOWAŁY. JEDNA WIELKA INFLACJA , DROŻYZNA, A PIENIęDZY OBIECANYCH PRZEZ MORAWIECKIEGO Z UNII NADAL NIE MA . 700 MILIARDÓW CZEKA , BO NADAL PRAWORZADNOŚCI BRAK W POLSCE. SKANDALLLLLLLLLLLL.CO TEN RZĄD Z KACZYŃSKIM WYPRAWIA. ALE NIE BAWEM WYBORY , WIEC PRZY URNACH POLACY PODZIEKUJA TEMU RZADOWI .DOSYĆ TEGO DZIADOSTWA.

  Odpowiedz
 • W
  Wnuczka

  czwartek, 12 stycznia, 2023

  Pani Maląg było dużo gadania na temat, 500+ dla małżeństw z długim 50 letnim stażem i dłuższym , i co dalej z tym fantem dlaczego ten rząd duzo ciągle gada, i potem cisza. Kiedy bedzie wypłacany ten dodatek ? dla małzenstw .Przecież te 500 plus dla tych staruszków bardzo potrzebne . BARDZOOOO POTRZEBNE.

  Odpowiedz
 • Z
  ZK

  piątek, 13 stycznia, 2023

  A za chwilę ci sami ludzie napiszą, że PiS uprawia rozdawnictwo. Jak dają źle, jak nie dają jeszcze gorzej.

  Odpowiedz
Dołącz do dyskusji
Dodaj swój komentarz