„Dobra zmiana zawitała na kaliską uczelnię”, czyli kto może wynająć aulę w czasie kampanii i dlaczego?

2
Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Kaliszu wynajęła aulę na potrzeby zorganizowania konwencji Prawa i Sprawiedliwości. To oburzyło przedstawicieli Nowoczesnej z Kalisza, którzy - jak napisali na fanpage'u na Facebooku, prosili o tę samą możliwość cztery lata temu. Wtedy spotkali się z odmową. Skontaktowaliśmy się z przedstawicielem uczelni, który wyjaśnia, dlaczego PiS mogło, a Nowoczesna nie.

Powoli opada kurz po konwencji Prawa i Sprawiedliwości w Kaliszu, a tymczasem coraz szersze kręgi zatacza wiadomość opublikowana w środę przez członków Nowoczesnej z Kalisza. Na fanpage’u napisali: „Dokładnie 4 lata temu w PWSZ Kalisz chcieliśmy zorganizować spotkanie Ryszarda Petru z mieszkańcami Kalisza . Poinformowano nas, że na uczelni przyjęto zasadę, iż w kampanii wyborczej nie wpuszczają polityków. Jak widać na kaliską uczelnię zawitała „dobra zmiana” i zasady poszły w odstawkę”.

ZOBACZ TEŻ: Jarosław Kaczyński w Kaliszu: „13 października będziemy wybierać między Polską plus a Polską minus”

Sytuacja, o której piszą przedstawiciele Nowoczesnej może dziwić szczególnie po czwartkowej konwencji PiS-u, która na finiszu kampanii wyborczej odbyła się właśnie w tej uczelni, a dokładnie w auli kaliskiej uczelni. „Prof. Andrzeju Wojtyło sprawdzimy rachunek, jaki uczelnia wystawi PiS za wynajem sali oraz jak on się ma do cen rynkowych” – zapowiadają członkowie tego ugrupowania.

Dokładnie 4 lata temu w PWSZ Kalisz chcieliśmy zorganizować spotkanie Ryszarda Petru z mieszkańcami Kalisza ….

Opublikowany przez Nowoczesna Kalisz Środa, 2 października 2019

Zwróciliśmy się do uczelni z pytaniem, skąd taka rozbieżność w decyzjach i dlaczego odmówiono Nowoczesnej, a teraz zgodzono się wynająć aulę na cele konwencji PiS-u. – Decyzję podejmuje rektor. Cztery lata temu decyzję odmowną podjął rektor, prof. Jan Chajda. Jego zdaniem wypożyczanie auli na konwencję partyjną, z punktu widzenia uczelni, nie było korzystne – poinformował portal wlkp24.info Jakub Banasiak, rzecznik prasowy PWSZ Kalisz.

ZOBACZ TEŻ: Schetyna na konwencji KO w Ostrowie: „Chcemy, by Polacy mieli gwarancję, że są leczeni, jak Francuz, Włoch czy Niemka”

Na początku 2018 roku nastąpiła zmiana na stanowisku rektora, a funkcję tę objął prof. Andrzej Wojtyła senator z ramienia PiS-u. Jak pokazuje sytuacja z wynajmem uczelni na cele konwencji politycznej, wraz ze zmianą rektora nastąpiły zmiany w podejściu do tematów politycznych. – Prof. Andrzej Wojtyła otrzymał w ubiegłym tygodniu pismo od posła Jana Dziedziczaka, w którym poseł pyta o możliwość zorganizowania konwencji. Zwraca uwagę, że niestety spotkał się już w Kaliszu z odmową ze strony Uniwersytetu Adama Mickiewicza, ma zbyt mało czasu na zorganizowanie tego typu wydarzenia i prosi o to, żeby udostępnić aulę po cenach komercyjnych  dodaje.

Jak informuje przedstawiciel uczelni, poseł Dziedziczak wynajął ją na pięć godzin, a faktura opiewała na 1600 zł netto. – Gdyby wynajęcie auli partii polityczne byłoby niezgodne z przepisami, rektor nie podjąłby takiej decyzji. Dzisiaj mamy do czynienia z bardzo specyficzną sytuacją, bo nawet wykłady o charakterze naukowo-światopoglądowym również można zaliczyć do wykładów manifestujących poglądy polityczne. Bardzo źle by się działo, gdyby środowiska akademickie, które powinny być otwarte na wszelką dyskusję i wymianę argumentów, zamykały się na poglądy czy inne środowiska, twierdząc, że są to poglądy nieprawomyślne, albo niezgodne z linią światopoglądową. To byłoby bardzo głupie i oznaczałoby koniec wolności słowa, a szerzej, koniec niezależności naukowej – tłumaczy rzecznik prasowy kaliskiej uczelni.

sebastian.matyszczak@tvproart.pl

2 KOMENTARZE

  1. Nowoczesna pyta, czyli kto? 😂🤦‍♂️ Petru? Lubnałer? Szlapka? Przecież nie ma czegoś takiego jak Nowoczesna? Szersze kręgi to zatacza propaganda lewacka

NAPISZ KOMENTARZ

Wpisz swój komentarz
Wpisz swoje imię lub nick