„Do tej pory wydaliśmy już prawie 300 tys. zł na zasiłki celowe”. Trwa walka z kryzysem energetycznym

0
Wprowadzenie przez rząd dodatków: węglowego i energetycznego nie spowodowało zmniejszenia liczby osób korzystających ze wsparcia ośrodków pomocy społecznych. Zmienił się jedynie rodzaj udzielanej im pomocy tak, by środków starczyło dla wszystkich, a nikt nie został bez niezbędnej pomocy. O jakiego rodzaju świadczenia można się starać? Piszemy o tym na wlkp24.info.

Jesień i zimna to miesiące w roku, w których do ośrodków pomocy społecznej wpływa najwięcej wniosków. Do ostrowskiego MOPS-u tylko od września wpłynęło 700 podań dotyczących ogólnie pojętej pomocy finansowej.

Jak tłumaczą pracownicy ostrowskiego MOPS-u – w tym okresie najwięcej wsparcia finansowego udzielanego jest na wydatki związane z ogrzewaniem mieszkań i zakupem żywności. – Do tej pory wydaliśmy już prawie 300 tys. zł na zasiłki celowe. Z tego prawie połowa to są zasiłki związane z kryzysem energetycznym – tłumaczy Krzysztof Juśkiewicz, kierownik działu świadczeń w Miejskim Ośrodku Pomocy Społecznej w Ostrowie Wielkopolskim.

W związku z trwającym kryzysem energetycznym przyznawane są zasiłki o różnej wysokości, w zależności od potrzeb. W szczególnych przypadkach pomoc finansowa jest też przekazywana poza kryterium dochodowym. – Największą grupą wiekową, która korzysta z naszej pomocy, są osoby w wieku od 40 do 60 lat, a także osoby powyżej 60. roku życia – dodaje Krzysztof Juśkiewicz.

Po wprowadzeniu przez rząd dodatku węglowego zmniejszyła się liczba osób korzystających z zasiłków na opał przyznawanych standardowo przez ośrodki pomocy społecznej. – Do 30 listopada przyjęliśmy już prawie 8 tys. wniosków na wypłatę dodatku węglowego oraz ponad 600 wniosków na dodatki dla gospodarstw domowych. Jeśli chodzi o te pierwsze świadczenia, wypłaciliśmy już ponad 15 mln zł, co stanowi wsparcie dla ponad 5 tys. rodzin – informuje Daria Sobańska, kierownik działu świadczeń rodzinnych i mieszkaniowych w Miejskim Ośrodku Pomocy Społecznej w Ostrowie Wielkopolskim.

Warto przypomnieć, że od 1 grudnia można składać wnioski o wypłatę dodatku elektrycznego. Więcej o tym przeczytasz tutaj.

redaktor wlkp24.info
aleksandra.barczak@tvproart.pl

NAPISZ KOMENTARZ

Wpisz swój komentarz
Wpisz swoje imię lub nick