DODAJ MATERIAŁ dodaj wideo, zdjęcie, tekst
DODAJ MATERIAŁ dodaj wideo, zdjęcie, tekst

Ten artykuł jest wyświetlany w trybie archiwalnym, co może skutkować nieprawidłowym wyświetlaniem niektórych elementów.

Do końca roku w szpitalach będzie o 430 łóżek covidowych mniej

Z danych publikowanych przez Ministerstwo Zdrowia wynika, że od co najmniej kilkunastu dni liczba chorych maleje w porównaniu do liczb, które były raportowane chociażby na przełomie października i listopada. Sytuacja w wielu szpitalach nadal jest jednak trudna, a lekarze i pielęgniarki pracują bez wytchnienia, by zapewnić opiekę chorym na COVID-19. Wojewoda zapowiedział jakiś czas temu, że na dniach ruszy szpital tymczasowy na Międzynarodowych Targach Poznańskich. Mają tam trafiać pacjenci w nieco lepszym stanie zdrowia. Najtrudniejsze przypadki będą kierowane do tradycyjnych szpitali.

CZYTAJ: Porzucili beczki z chemikaliami w Szczurach. Zostali zatrzymani

– Liczba łóżek w szpitalach powiatowych zostanie zmniejszona, a ich rolę przejmie szpital tymczasowy. Od kilkunastu dni w Wielkopolsce dysponujemy około 1000 wolnych łóżek covidowych. Te łóżka sukcesywnie będą wracały do pacjentów w powiatach, ale musimy być równocześnie gotowi na zwiększenie zachorowań w okresie poświątecznym. Nie wykluczam, że wrócimy do tej infrastruktury, choć mam nadzieję, że nie będzie takiej potrzeby – mówi wojewoda wielkopolski Łukasz Mikołajczyk. Zmniejszenia w poszczególnych szpitalach są oparte o rekomendacje Narodowego Funduszu Zdrowia.

W pierwszym etapie liczba łóżek covidowych zmniejszy się w:

  • Kępnie (40),
  • Krotoszynie (50),
  • Kaliszu (31),
  • Kościanie (41),
  • Chodzieży (66),
  • Nowym Tomyślu (44),
  • Obornikach (16),
  • Wrześni (32),
  • Puszczykowie (26),
  • Kowanówku (22),
  • Ludwikowie (20),
  • Trzciance (42).

W naszym regionie będzie ich zatem o 121 mniej.

Jeszcze pod koniec listopada wojewoda wydał decyzję, aby w szpitalu w Gostyniu zmniejszyć liczbę łóżek o 27. Wkrótce dołączą do tej placówki te z miast wymienionych powyżej. – Na tym etapie epidemii chcieliśmy przywrócić szpitale do opieki nad pacjentami chorującymi na inne choroby niż Covid-19. Spośród 12 podmiotów prowadzących w ostatnim czasie oddziały covidowe, aż siedem zostało w całości przywróconych do stanu sprzed epidemii. We wszystkich tych szpitalach zostają łóżka buforowe – wyjaśnia Agnieszka Pachciarz, dyrektor Wielkopolskiego Oddziału Wojewódzkiego Narodowego Funduszu Zdrowia. – Te szpitale, które w całości lub z wyłączeniem pojedynczych oddziałów, były przeznaczone dla pacjentów z Covid-19, nadal będą się nimi zajmować. Taka organizacja zapewnia bezpieczeństwo wszystkim pacjentom – dodaje.

CZYTAJ: Był dyrektorem w ERGO Arenie. Właśnie został prezesem ostrowskiej spółki

Szpital tymczasowy zacznie funkcjonować, kiedy przyjedzie do niego stacjonarny tomograf. Ma się to stać w ciągu kilku najbliższych dni.

W tej chwili w Wielkopolsce do dyspozycji pacjentów z Covid-19 są 3202 łóżka. 1176 z nich jest wolnych. Spośród 258 łóżek respiratorowych wolnych jest 90. Dane te są codziennie aktualizowane.

Napisz do autora

Komentarze (1)
  • K
    K.

    piątek, 4 grudnia, 2020

    Bardzo dobrze. Potem jest człowiek dostanie, zawału, udaru cokolwiek to latają z chorym od szpitala do szpitala. Ten nie bo Tylko z covid ten nie. A często jest już za późno. Czy tylko ludzie na covid zachorowuja.

    Odpowiedz
Dołącz do dyskusji
Dodaj swój komentarz