DODAJ MATERIAŁ dodaj wideo, zdjęcie, tekst
DODAJ MATERIAŁ dodaj wideo, zdjęcie, tekst

Do Domu Chłopaków w Broniszewcach przyjedzie Prymas Polski

Na początku września Dom Chłopaków w Broniszewicach odwiedzi Prymas Polski abp Wojciech Polak.

Fot. fanpage Domu Chłopaków w Broniszewicach

Spełniają się kolejne marzenia podopiecznych Domu Chłopaków w Broniszewicach pod Pleszewem oraz sióstr Dominikanek. Najpierw zebrano pieniądze na budowę nowego domu, później znalazł się darczyńca, który sfinansował budowę drugiego, a kilka miesięcy temu ruszyła kolejna inwestycja – budowa kaplicy, która pomieści wszystkich podopiecznych tamtejszego DPS-u. „Jak dobrze wiecie, obecnie na modlitwie spotykamy się w małej kaplicy na piętrze naszego pałacu. Niestety – nie mieścimy się tam wszyscy, dlatego Msze odprawiane są również w holu nowego Domu, gdzie uczestniczyć w niej mogą także Chłopcy leżący” – napisały w lutym 2023 roku na oficjalnej stronie internetowej ośrodka siostry dominikanki.

Wielomiesięczna inwestycja

Prace w budynku nowej kaplicy postępowały z każdym tygodniem. W drugiej połowie sierpnia można już powiedzieć, że są na ukończeniu. Kilka dni temu wstawiono do środka pierwsze ławki. Wnętrze utrzymano w stylistyce jasnych odcieni zbliżonych do koloru kości słoniowej z czarnymi elementami kontrastującymi na ścianach w postaci kinkietów, na suficie (żyrandole) oraz na podłodze w formie płytek. „Czy kaplica bez złota i srebra może być piękna? My wiemy, że tak. A Wy sami oceniajcie” napisały w poście na fanpage’u Domu Chłopaków w Broniszewicach.

Ściany natomiast przyozdobią ikony autorstwa Hanny Rączkowskiej i s. Elizy Myk przedstawiające:

 • Świętą Rodzinę z Broniszewic z Nadzwyczajnym Synem,
 • Patronów zgromadzenia Sióstr Dominikanek – św. Dominika i  św. Katarzyny ze Sieny,
 • Baranka oddającego życie za nas,
 • Krzyż Jezusa Chrystusa Najwyższego i Wiecznego Kapłana.

Kaplica erygowana

Kaplica pw. Najświętszej Rodziny w Domu Zakonnym Zgromadzenia Sióstr św. Dominika w Broniszewicach została już erygowana dekretem bpa kaliskiego Damiana Bryla. „Zgodnie z Enchiridion indulgentarum (n. 33 par. 1, 70) za nawiedzenie kaplicy w dniu liturgicznego święta Świętej Rodziny Jezusa, Maryi i Józefa można uzyskać odpust zupełny pod zwykłymi warunkami” – czytamy w dokumencie z 12 lipca 2023 roku.

„Są już meble w zakrystii. Jest już krata w konfesjonale… Wszystko nas cieszy, za wszystko Wam dziękujemy, Kochani Dobroczyńcy. Ostatnia prosta przed nami” – podkreślają siostry Dominikanki na portalu społecznościowym i opowiadają historię, jaka spotkała ich w ostatnim czasie przy okazji kompletowania mebli niezbędnych do wyposażenia kaplicy: „Byłyśmy umówione z Panem Rafałem (stolarzem – przyp. red.) tylko na ławki. Potem jedna z firm odmówiła nam zrobienia mebli do prezbiterium, a Pan Rafał zgodził się, pomimo że było już bardzo mało czasu na ich wykonanie. Są półokrągłe, więc jak się okazało, nie każdy zakład stolarski takie jest w stanie wykonać. Pan Rafał je wykonał. Potem w ostatniej chwili okazało się, że bardzo by się przydały potężne krążyny na sklepieniu w prezbiterium. Te, które widać na filmie i zdjęciach (poniżej – przyp. red.). Znowu do Pana Rafała prośba. I uwaga – Pan Rafał powiedział: »Siostro, trochę mało czasu na to wszystko, ale dobrze. Przełożę mój urlop z rodziną i zrobię wszystko, co będzie potrzebne. Nie zostawię sióstr w potrzebie. Bo na pewno jeszcze w trakcie wyjdą drobne potrzeby«. I oczywiście, że wyszły: stolik dla ministrantów, pulpit, klęczniki. I to wszystko już jest prawie na ukończeni”.

Siostry zakonne podkreślają, że to „prawdziwe błogosławieństwo współpracować z fachowcami, którzy traktują zlecenie, jak dla siebie samego”. „Dziękujemy całej rodzinie Pana Rafała za ten dar przełożenia urlopu” – dodają.

Prymas Polski przyjedzie do Broniszewic

Budowa nowej kaplicy, w której modlić będą mogli się razem wszyscy mieszkańcy Domu Chłopaków niezależnie od stopnia i rodzaju niepełnosprawności, nie przeszła bez echa również wśród duchownych. O inwestycji dowiedział się m.in. prymas Polski abp Wojciech Polak. Metropolita gnieźnieński zapowiedział wizytę w Broniszewicach.

Ma do niej dojść w sobotę, 2 września o 12:00. Wówczas rozpoczną się uroczystości związane z poświęceniem kaplicy, którym będzie przewodził duszpasterz. Po ich zakończeniu odbędzie się festyn.

2 Dołącz do dyskusji

Napisz do autora

Komentarze (2)
 • A
  archeolog

  środa, 23 sierpnia, 2023

  Prymas przyjedzie na wyżerkę!

  Odpowiedz
 • A
  Anna

  czwartek, 31 sierpnia, 2023

  Nienawiść oślepia! Nie pozwala zobaczyć piękna.

  Odpowiedz
Dołącz do dyskusji
Dodaj swój komentarz