Ten artykuł jest wyświetlany w trybie archiwalnym, co może skutkować nieprawidłowym wyświetlaniem niektórych elementów.
Zarówno w sobotę jak i w niedzielę parking przy ul. Kaliskiej w Ostrzeszowie „pękał w szwach”. Atrakcji było co nie miara. W sobotę, na początek występy lokalnych zespołów – The Foomix, Chóru Joyful Gospel, Miejskiej Orkiestry Dętej, a na wieczór coś dla fanów rapu – koncert Adama Ostrowskiego, czyli inaczej O.S.T.R. Niedziela z kolei to XIV Ogólnopolski Festiwal Pasztetników i Potraw z Gęsi. A na deser – występ znanej wszystkim Sarsy i Urszuli. Najmłodsi też nie mogli narzekać na nudę – dmuchane zamki, zjeżdżalnie, trampoliny cieszyły się ogromnym powodzeniem.
Tradycją jest już to, że podczas festiwalu odsłania się nowe tablice w tzw. Alei Gwiazd Sztuki Kulinarnej. Tym razem aleja wydłużyła się o kolejne dwie tabliczki – Izabeli Byszewskiej i Pawła Lorocha. Izabela Byszewska jest dziennikarką, koordynatorką i trenerką projektów inspirujących zrównoważony rozwój lokalny oraz partnerstwo inicjatyw społecznych na wsi, zaś Paweł Loroch to dziennikarz kulinarny, pisarz i fotograf.
W tym roku na Ogólnopolski Festiwal Pasztetników i Potraw z Gęsi wpłynęło 45 produktów – 23 pasztety i 22 potrawy z gęsi.
W kategorii Przedsiębiorstwa i firmy branży mięsnej, restauracje i stołówki pierwsze miejsce zdobyła restauracja P jak PYSZNIE w Kępnie – za pasztet mus z wątróbki z wiśniówką.
W kategorii Koła gospodyń wiejskich, gospodarstwa agroturystyczne i osoby indywidualne zwyciężyło KGW Korpysy, które przyrządziło pasztet z gruszką.
W kategorii Szkoły I miejsce zajął Zespół Szkół nr 2 w Ostrzeszowie – za pasztet z boczkiem, a w kategorii Wystawcy zagraniczni – Szkoła Ogrodnicza w Litomyślu (Czechy) za pasztet czosnkowy.
W konkursie potraw z gęsi w poszczególnych kategoriach zwyciężyli odpowiednio: restauracja P jak PYSZNIE w Kępnie (rolada z gęsi z farszem orzechowym), Marcin Kucharski Marcin z Ostrzeszowa (żur na gęsinie) oraz Zespół Szkół nr 2 w Ostrzeszowie (gołąbki z mięsem gęsim).
Rozegrano także konkurs na najładniejsze stoisko kół gospodyń wiejskich. Pierwsza nagroda trafiła do KGW w Niedźwiedziu. W konkursie na najlepszą nalewkę zwyciężył Andrzej Nowocień, najlepszy placek drożdżowy upiekło KGW Zajączki, najładniejsze stoisko regionalne zaprezentował Wojciech Komperda.
Skomentuj ten wpis jako pierwszy!
Dołącz do dyskusji
Dodaj swój komentarz