Dlaczego przeniesiono Dom Polsko-Ukraiński?

15
Dlaczego w Domu Polsko-Ukraińskim przy ul. Królowej Jadwigi w Ostrowie Wielkopolskim w oknach widać tylko ciemność i nikt nie "kręci się" wokół budynku? Odpowiedź jest prosta: placówka zmieniła adres. Azyl dla obywateli Ukrainy, który uciekli przed wojną, mieści się teraz przy ulicy Andersa i przebywa tam ponad 30 osób. Dom Polsko-Ukraiński dla tych osób stał się już prawdopodobnie jedynym domem, o jaki mogli się starać.

Jeszcze w lutym pierwsi uchodźcy z Ukrainy znaleźli schronienie w ostrowskim Domu Polsko-Ukraińskim. Od początku wojny przez to miejsce przewinęły się już tysiące osób – głównie matki z dziećmi i osoby starsze. Spośród ponad 30-stu osób, jest tylko czterech mężczyzn głównie w podeszłym wieku. Ci, którzy zostali w miejskiej placówce to osoby, które z racji wieku lub kiepskiego zdrowia nie były w stanie usamodzielnić się, podjąć pracy i wynająć mieszkania.

Dom jest to schronieniem dla ponad 30 osób i wszystkie miejsca są zajęte. Miasto gwarantuje lokatorom ciepłe posiłki, nie brakuje też ludzi dobrej woli sponsorujących żywność czy inne potrzeby. W azylu dla uchodźców wszyscy mają możliwość nauki języka polskiego. Pobyt w nim jest póki co bezpłatny.

Władze miasta zdecydowały o przeniesieniu Domu Polsko-Ukraińskiego do nowej siedziby. Został nią budynek po przedszkolu nr 12 „Tęcza” po tym jak placówka dla dzieci przeniosła się z kolei na ulicę Dobrą. – Zdecydowały przede wszystkim względy lokalowe. Budynek przy ulicy Królowej Jadwigi był wielokondygnacyjny, co znacznie utrudniało poruszanie się po nim zwłaszcza osobom starszym. Nowa lokalizacja jest na jednej kondygnacji – wyjaśnia sekretarz miasta Andrzej Baraniak. Nieoficjalnie wiemy jednak, że jednym z ważniejszych czynników są też koszty utrzymania obiektu w sezonie zimowym. Ogrzanie obiektu o jednej kondygnacji jest ekonomiczniejsze niż budynku wielopiętrowego.

redaktor wlkp24.info
paulina.szczepaniak@tvproart.pl

15 KOMENTARZE

  • Wiesz, za chwilę dotrzemy do momentu, że w Afryce brakuje wody pitnej, a Ty ją marnujesz podczas golenia.
   Pomoc jak najbardziej, ale niech nie polega na kłamstwach. Budynek przy Królowej Jadwigi też podobno jest zagrożeniem. Jak widać i jeden i drugi nie są niebezpieczne skoro prowadzi się tam działalność. Szanujmy i pomagajmy, ale szanujmy też siebie.

  • Jaki tamten budynek a ten po przedszkolu ,tamten ma parę kondygnacji a na każdym kilka pokoju a tu po przedszkolu jednen poziom i mniej pokoi i mniej do ogrzewania. ,proste i oszczędne Życzę spokoju ,zdrowia na nadchodzące Święta i dalej ,🎄🎆🏡 .

 1. Polacy nie pamiętają jak sami byli uchodźcami
  Armia Andersa
  Też czekalismy na pomoc w stanie wojennym siedzieliśmy w obozach dla uchodźców np.w Austrii

 2. Jak putlerowi czytaj Putin odbije to następne święta. Sami spędzimy jako uchodźcy niektórzy zapomnieli jak wygląda czołk proponuje spojrzeć na mapę gdzie leży polska z kim graniczy

 3. Łażą po galeriach,roić imsię nie chce…bo po co tu mają pomoc,zasiłki i tak im lepiej siedzieć. Ukrainki z pazurami wymalowane-ona do mycia garów w knajpie nie pójdzie bo tipsy sobie zniszczy …

 4. Już za chwileczkę już za momencik.. Będziemy pracować u ukraińcow… Oj durny to naród Polski który nie pamięta swojej historii

 5. Na przygodzkiej mieszkają ,pelno tam Ukraińców ,prosiłam żeby który przyszedł do pomocy w ogródku ,że zapłacę ,ale gdzie!!!,to do roboty nie jest ,tylko zasiłku z Polski biorą nawet jak są na Ukrainie ,autobusami za darmoche w te i z powrotem ,my na taśmie marketowej mało zakupów mamy ,a oni pelno zakupów,że darmoche mieszkają ,a nawet godzinowke mają w pracy większą od Polaków,na Wołyniu Polaków pomordowanych wiezli na wozach drabiniastych jak kabany przewieszone, albo zajace

NAPISZ KOMENTARZ

Wpisz swój komentarz
Wpisz swoje imię lub nick