Dlaczego na Piaskach wycinają drzewa? [ZDJĘCIA]

36
Fot. Czytelnik
Nadleśnictwo Taczanów w ostatnim czasie zleciło wycinkę części drzew w okolicach zbiornika Piaski Szczygliczka. Prowadzone prace zaniepokoiły spacerowiczów, którzy zwrócili się z pytaniami do portalu wlkp24.info. Wyjaśniamy, dlaczego właśnie tam zdecydowano o wycięciu drzew.

W ostatnim czasie mieszkańcy Ostrowa Wielkopolskiego i okolic byli świadkami wycinania drzew w okolicach zbiornika Piaski Szczygliczka. Widok powalanych pni oraz ścinanych gałęzi wprawił w osłupienie część spacerowiczów, którzy zaalarmowali portal wlkp24.info.

Kto i dlaczego podjął decyzję o wycięciu drzew, które nikomu nie wadziły? Postanowiliśmy znaleźć odpowiedź na to pytanie. Okazało się, że za wycinkę odpowiada Nadleśnictwo Taczanów, które ma ten obszar w zarządzaniu.

Przedstawiciele tej instytucji podkreślają, że to „pozyskiwanie drewna”, które wynikają z „obowiązującego Planu Urządzenia Lasu zatwierdzonego przez Ministra Środowiska – lub w wyjątkowych przypadkach – z potrzeby utrzymania odpowiedniego stanu sanitarnego lasu”.

W pisemnej odpowiedzi, którą otrzymaliśmy od Bartosza Wójkiewicza, inspektora nadzoru Nadleśnictwa Taczanów, czytamy: „Prace związane z pozyskaniem drewna w omawianym rejonie to prace planowe, związane z normalną gospodarką leśną. Mają one na celu utrzymanie trwałości lasu i wynikają z osiągnięcia przez dany fragment drzewostanu tzw. wieku rębności, a co się z tym wiąże, w następstwie jego wycięcie i posadzenie w to miejsce nowego pokolenia drzew, czyli tzw. odnowienie lasu”.

Jak zaznacza, gospodarka drzewostanem to jedna z funkcji, jakie pełnią Lasy Państwowe obok rekreacji i ochrony.

Ta informacja powstałą dzięki naszemu Czytelnikowi. Jesteś świadkiem zdarzenia? Poinformuj nas o tym na redakcja@wlkp24.info, fb.com/wlkp24 lub zadzwoń na 661 997 997. Jesteśmy też na WhatsAppie i Signalu.
sebastian.matyszczak@tvproart.pl

36 KOMENTARZE

 1. nowe pokolenie lasu jak wyrośnie nikogo z czytających już nie będzie na tym świecie….
  Wycinają wszystko na potęgę….czegoś takiego dawno nie było.

 2. Dokładnie, podobna masakra przy budowie ramy komunikacyjnej w Torowej, pod piłami padają kilkudziesięcioletnie drzewa, zniszczono już większość starego drzewostanu.
  No cóż Święto drzewa już za nami szumnie odtrąbione, można ciąć.
  Przykład idzie z góry.

 3. Jak te lasy dawały sobie rade gdy nie było żadnych nadleśnictw albo gdy ludzi nie było na ziemi , kto dbał o ich stan sanitarny.

  • Dokładnie. Opada woda w jeziorze. Wycinka drzew mu nie pomoże, ale plan rzecz święta, jak za PRL. Żal zwierząt, które nie wiedzą gdzie się podziać. Dzięki ramię z okolic Torowej zniknął ostatni bażant, Słowiki, zające. Ocalałe drzewa połamane, dąb przy Torowej.

  • Czy ludzie to pojmą ? Może tak ale na wszystko już będzie za późno. Żeby tak się dać ogłupić to nigdy w historii nie było a żyjemy z mężem ju z wiele długich lat. Co tu po nas zostanie 🥶🥶🥶

 4. To nie wygląda na gospodarkę leśną a na gospodarkę rabunkową. Jak inaczej opisać fakt łamania drzew i pozostawienie sterczących z ziemi kikutów, pozostałości konarów. Wycinka drzew w czasie kiedy ptaki już miały w gniazdach młode, a taka sytuacja miała miejce przy wiosennej wycince. Ptaki szukające wieczorem drzew z gniazdami które rano jeszcze spokojne sobie stały. Kto tego nie widział i nie słyszał dźwięków wydawanych przez te ptaki nie zrozumie tego.

  • Zgadzam się w pełni z wszystkimi wypowiedziami powyżej. Sama zglaszalam 2lata temu naszym władzom o tym fakcie, gdy wycinano masowo drzewa w lesie przy plaży ,którego teren należy do miasta. To grabież na skalę, z jaką nie spotykaliśmy się wcześniej.Co nasze pokolenie pozostawi potomnym? Pustkowie i beton. Nie wspomnę o biednych zwierzętach, którym człowiek wgryza się bezwzględnie w ich środowisko,pozbawiając przestrzeni i warunków do bytowania!!!

 5. głupie ględzenie inspektora i tłumaczenie się. Vateusz doprowadził do tego że lasy teraz tnie sie na potęgę . A będzie jeszcze gorzej. Niech Ci co głosowali na pis nie stękają teraz.

  • To nie jest las we władaniu miasta – to Nadleśnictwo Taczanów – na polecenie władzy pisowskiej. Tak PiS dba o naturalne środowisko – tnie na potęgę !

 6. Może by tak merytorycznie zabrać głos, co??
  Zaden z maruderów nawet nie wysilil się żeby doczytać o co chodzi…
  Widzieliście kiedyś tysiące hektarów starego lasu?
  Czy może las to wielowiekową ,,konstrukcja,,…
  Od młodników aż po starodrzew…
  A drewno do pieca i drewniane meble to szanowni Państwo mają z plastiku??
  Może trochę zastanowienia w tych bezmyślnych wypowiedziach??
  Skąd czerpiecie wiedzę..,z GW?

 7. Tną na potęgę – i eksportują drewno w ilosciach astronomicznych – przoduje w tym główny eksporter brat Obajtka. Skutki widać wszędzie – nigdy nie było tak rabunkowej gospodarki leśnej. typowa ,, dobra zmiana ” – po nas choćby potop. A oczywiście winny jest Tusk – UE – Niemcy a nie Ci co dewastują nasz kraj i naszą przyrodę ! Smutna prawda. – tu mamy konkretne przykłady – dla nich przyroda – ochrona środowiska niewiele znaczą.

 8. Jak tak dalej będzie trwała ta dewastacja lasu na Piaskach to na wiosnę całkiem zniknie. Gadanie o wycinanu chorych drzew to bzdura. Te które powinni wyciąć i niedługo będą zwalać się na ludzi to je omijają. Trzeba chyba się zebrać i przypomnieć władzy Ostrowa, że to nie jest ich prywatny folwarg.

 9. Tną wszędzie od Bałtyku po Tatry , to dlaczego mieliby oszczędzić nas. Jak latem byłem w Tatrach to Tatrzańskim Parku Narodowym też cieli.

 10. Patrząc po komentarzach zastanawiam się jak można być tak bezmyślnym. A myślicie, że skąd się bierze surowiec na meble, krokwie, łaty itp. Z ikei?

 11. Banda neudaczników – i niszczycieli przerody – niszczą i wycinają co popadnie – a brat Obajtka eksportuje na potęgę surowe drewno. To się nazywa grabież – rabunkowa gospodarka – po pis tylko ruina. Polska Obajtków – sympol dobraj zmiany !

 12. W tym roku wracałem autostradą z Berlina w stronę Szczecina. Po niemieckiej stronie piękne, gęste lasy, po polskiej koszmar, lasy jak szwajcarski ser. Jadąc codziennie do pracy (20 km) mijam po dwa tiry z przyczepami z drewnem. Nigdy tak nie było, tragedia.

 13. Mieszkałem w miejscowości gdzie był tartak, codziennie jak szło się do szkoły i wracało się ze szkoły, jechały tak zwane dłużyce z drewnem wycinanym z okolicznych lasów, lasy te do dzisiaj są, mimo że od tamtych czasów minęło 40 lat, można iść na grzyby, już wtedy wycinali lasy,

 14. Ludzie chcecie mieć las nie kupujcie papieru toaletowego, mebli,opału do kominków i innych produktów z drewna. Las odrasta jak się go posadzi. Stare drzewa jak ludzie chorują i umierają. Wszyscy się zrobili eko. Aby być eko trzeba mniej konsumować produktów które wam do przeżycia są zbędne. Wszyscy bardziej zamożni żyją ponad stan. Ograniczcie konsumpcję.

  • Ty ograniczyłeś? Chyba tylko myślenie. Drewna dla Polaków wystarczy, ale chodzi o eksport. Tną wszystko, młode, cienkie, byle dużo. Puszcza, las, zagajnik. Wszędzie. W lasach szerokie na 12m drogi szutrowe, żeby było łatwiej wywozić. Tylko ślepy tego nie widzi. Dojna zmiana.

NAPISZ KOMENTARZ

Wpisz swój komentarz
Wpisz swoje imię lub nick