Brakuje miejsca w autobusach? To dostawcie następne. Takich argumentów często używają pasażerowie. Prezes MZK Janusz Marczak odpowiedział, dlaczego tego nie zrobiono.
Wracamy do tematu, który rozbudza emocje wielu mieszkańców regionu. Na początku roku szkolnego zaczęły pojawiać się problemy z transportem publicznym w okolicach Ostrowa Wielkopolskiego. Okazało się, że na kilku liniach obsługiwanych przez Miejski Zakład Komunikacji zaczęło brakować miejsc.
Tydzień temu przedstawiciele MZK i ostrowskiego samorządu miejskiego wydały komunikat, w którym nakreśliły, że problem wynika m.in. z rozmów z sąsiednimi gminami. „Wiele osób obwinia ostrowską spółkę o brak reakcji w sprawie przepełnionych autobusów. (…) Miasto Ostrów Wielkopolski jako organizator publicznego transportu zbiorowego, każdego roku ustala rozkład jazdy z okolicznymi gminami, które podpisały porozumienia międzygminne” – napisano w oświadczeniu, o którym szerzej pisaliśmy tutaj.
Kolejnym problemem, o którym informował kilka dni temu prezes MKZ w Ostrowie Wielkopolskim, jest zwiększona liczba uczniów, którzy zaczęli uczęszczać do szkół średnich (półtora rocznika). To konsekwencja reformy edukacji (likwidacja gimnazjów), za którą stało kilka lat temu Ministerstwo Edukacji dowodzone przez aktualną europoseł Prawa i Sprawiedliwości Annę Zalewską.
Nie jest tajemnicą, że rosnące koszty utrzymania oraz inwestycji wymuszają na poszczególnych samorządach przyjrzenie się wydatkom i szukanie oszczędności. Niektóre postanowiły w inny niż dotychczas sposób rozwiązać kwestię transportu publicznego. Przykładem jest gmina Raszków, która częściowo podziękowała za usługi MZK wraz z końcem 2022 roku.
Prezes MZK Janusz Marczak odniósł się w ostatnim programie „W punkt” na antenie Telewizji Proart do pytania, dlaczego nie można dołożyć autobusów, aby wszyscy zainteresowani mogli skorzystać z komunikacji zbiorowej na newralgicznych liniach: – To nie jest możliwe ze względów prawnych. Każdy kurs w ramach danej linii jest przewidziany rozkładem jazdy i nie możemy dokładać w zależności od sytuacji, która dzieje się na przystanku, dodatkowego autobusu czy uruchamiać dodatkowego kursu, który byłby poza rozkładem jazdy. Za takie działania są określone konsekwencje, a na to nie możemy sobie pozwolić.
Więcej w materiale wideo poniżej.
niedziela, 17 września, 2023
Skoro nie władze nie są w stanie sprostać potrzebom to proponuję zlikwidować MZK. Przynajmniej kasa w budżecie się zwiększy, a i kilku stołkowiczów poszuka normalnej pracy. 🙂
niedziela, 17 września, 2023
Myślący ? buhahahahaha
Skoro zamawiający czyli gminy ościenne nie zamawiają i nie płacą za odpowiednią ilość kursów dla swoich mieszkańców, to co ma do tego MZK, które jest tylko wykonawcą usługi przewozu pasażerów?
Jeżeli w gminie X brakuje kursów to trzeba się zgłosić do wójta/burmistrza żeby zamówił ich więcej.
Wydawałoby się, że to takie proste ale jednak niektórzy mają problem ze zrozumieniem.
niedziela, 17 września, 2023
Mam na myśli wszystkie władze. Przypuszczam, że MZK nie jest rentowne i dopłacamy (jeśli się mylę wyprowadź mnie z błędu), a skoro jest zapotrzebowanie, a ułomni u góry nie potrafią się dogadać to jest to do likwidacji.
poniedziałek, 18 września, 2023
Nieułomny „myślący” przestań już publikować te swoje „myśli”. Ty u siebie w domu zlikwiduj wszystko co nie jest rentowne i to do czego dopłacasz. Zlikwiduj telewizor, lodówkę, radio, samochód (jeśli nim nie zarabiasz) i na końcu siebie. Są rzeczy które się ma, z których się korzysta, a nie muszą przynosić zysku. Szpitale pewnie też byś zlikwidował, bo są nierentowne. „Olo” w prosty sposób wyjaśnił ci powód tego problemu.
poniedziałek, 18 września, 2023
Filantrop Z K się znalazł. Chcesz socjalizm to sam go sponsoruj. Szpitale bym sprywatyzował, to zdecydowanie i jak najszybciej.
poniedziałek, 18 września, 2023
„myślący” wyjechałeś z tym filantropem i socjalizmem ni z gruchy, ni z pietruchy. A jeśli chodzi o szpitale, to jeśli posiadasz środki, to po prostu kup sobie szpital. Przejmowanie państwowego mienia za przysłowiową złotówkę już przerabialiśmy.
niedziela, 17 września, 2023
Syn z centrum przesiadkowego po godzinie 15 już nie może dostać się do autobusu na pruslin a gdzie reszta uczniowi czekająca na przystankach drzwi nie otwierają nawet po trasie może czas na konkrecje
niedziela, 17 września, 2023
Gmina Raszków wycofała kursy MZK po 16 i w soboty, ale w to miejsce zorganizowała innego tańszego przewoźnika, który jeździ w tych samych godzinach, co jeździło MZK i za to im bardzo dziękuje.
niedziela, 17 września, 2023
Panie Marczak – załatwić przyczepy do autobusów. Albo zakupić przegubowce. Przecież kiedyś Jelcze jeździły z przyczepami.
poniedziałek, 18 września, 2023
Kto tworzy rozkład?
poniedziałek, 18 września, 2023
skoro sa przepelnione autobusy,to dlaczego nie pomyslec o przegubowcach ?
poniedziałek, 18 września, 2023
Czy rozkład jazdy MZK zostanie kiedyś zintegrowany z mapami google i/lub innymi apkami do szukania transportu?
poniedziałek, 18 września, 2023
Co to za spółka że nie posiada chociaż kilku autobusów przegubowych które mogłyby rozwiązać coroczny problem na miektórych liniach -moim zdaniem amatorszczyzna!
Na szczęście moi synowie zakończyli dojazdy do szkoły w Ostrowie Wlkp. Przez 4 lata te same odpowiedzi zarządu zbywające i oglądające się tylko na ościenne gminy -żadnej inicjatywy i kreatywności w poprawie warunków podróżowania .Teraz to nawet możecie rozsprzedać te elektryczne autobusiki i zakończyć działalność.
wtorek, 19 września, 2023
Jak nie chcą jeździć to będą jeździć autobusy prywatne Linia Nr 9 mało jeżdżą żeby po szkole jechać to nie ma autobusów z ul Batorego i trzeba iść do Centrum przesiadkowego ,albo na Krotoszynska a później się dziwią ze są słabe statystyki