Dlaczego dodatek węglowy nie jest wypłacany? Mamy odpowiedź ministerstwa

68
zdjęcie poglądowe
Otrzymujemy od państwa sygnały, że mimo pozytywnego rozpatrzenia wniosku o wypłatę dodatku węglowego, na konta mieszkańców nie wpływają pieniądze. Przedstawiciele władz samorządowych tłumaczą to tym, że do gmin nie wpłynęły jeszcze środki z urzędów wojewódzkich. Te z kolei potrzebne fundusze otrzymują z Ministerstwa Klimatu i Środowiska. Telewizja Proart skontaktowała się w tej sprawie z rzecznikiem prasowym resortu.

Jak tłumaczy rzecznik prasowy resortu, Ministerstwo Klimatu i Środowiska wypłaca pieniądze na dodatek węglowy urzędom wojewódzkim na podstawie szacunków zapotrzebowań, jakie wpływają z jednostek samorządu terytorialnego.

W ramach pierwszej transzy, która wypłacana była we wrześniu tego roku, urzędom wojewódzkim przekazano ponad 9,5 mld zł. – Przy wypłacie drugiej transzy prosiliśmy o informację, na jaką kwotę jest zapotrzebowanie oraz o dane, ile pieniędzy wykorzystano z tej pierwszej transzy. Co się okazało – na tamten moment, przed wypłatą drugiej transzy, 7 mld zł z 9,5 mld zł nie zostało wykorzystanych – tłumaczy Aleksander Brzózka, rzecznik prasowy Ministerstwa Klimatu i Środowiska.

Na podstawie tych informacji ministerstwo sprawdzało, jaki był procent wykorzystania środków i od tego poziomu wypłacało kolejną transzę pieniędzy. – Chodziło o to, żeby nie doprowadzać do sytuacji, w której samorządy otrzymywałyby środki na wypłatę dodatku węglowego z drugiej transzy, nie wykorzystując pieniędzy z pierwszej – dodaje Aleksander Brzózka.

Jak dodaje rzecznik prasowy resortu, po otrzymaniu informacji o wykorzystaniu przez samorządy pieniędzy z pierwszej transzy na dodatek węglowy, kolejne fundusze są „niezwłocznie przekazywane” na konta urzędów wojewódzkich, a te kwoty są przekazywane do jednostek samorządu terytorialnego.

redaktor wlkp24.info
aleksandra.barczak@tvproart.pl

68 KOMENTARZE

 1. Co za bzdury wniosek złożony w końcu sierpnia na początku listopada informacja że gmina nie ma pieniędzy do dziś brak pieniędzy na koncie

 2. Właśnie czekać ponad dwa mjesionce, i słuchać ciongle że niema środków na wypłaty to hańba! Kiedy w końcu będzie koniec widzenia za nos każdego obywatela Polski. Pomoc dla uchodźców szybko się znalazła. A naród ma sobje radzić. Wychodzi na to że pjeniondze na węgiel , bendo albo nie! Czy ktoś w tym kraju ma trochę honoru! Czy wszyscy pracują aby dzień minął! Bo i tak wynagrodzenia majo od państwa ! A bjedota niech zdycha .

  • To jest jedna wielka kpina. Najpierw sami doprowadzają do sytuacji że cena opalu poszybowała do góry, później wprowadzają program który ma niby pomoc obywatelom a na ten program nie mają środków. Żenada.

 3. Ja 2.09 złożyłam a za tydzień mija 3msc i odpowiedź pozytywna a kasy nie ma wypłacali dziś z dnia 26.08 gm. Odolanów dziś dostała UWAGA TYLKO 70TYS WYPŁATY NA DODATKI.

 4. Woj. łódzkie .Odmowa . Wniosek złożony 1 września .W połowie listopada sama pojechałam do gminy. Od Opieki Społecznej pisma nie było . Za śmieci pieniądze chętnie przyjęte w kasie i nie przeszkadza nikomu , że jeden adres a 3 rodziny. Do dodatku na węgiel już przeszkadza .Zmuszają do bardzo kosztownego i czasochłonnego wydzielenia lokali .Opieka Społeczna w imię ustawy odmawia wypłaty biednym – a bez kryterium dochodowego wypłaca te 3 tys .tym,którzy wcale tego nie potrzebują . Dla kogo więc jest ten urząd pod nazwą Opieka Społeczna … Teraz tylko dla posiadaczy własnego domu , lokalu . A miało być… adres , piec na węgiel ,zgłoszenie źródła ciepła , osobne gospodarstwo domowe . I powinno być kryterium dochodowe !

  • Taaaaa, kryterium. Zeby znowu dawać nierobom bez dochodu, a pracującym z dochodami nic. Nadmieniam, że rząd nie ma swoich pieniędzy i wszystkie dodatki są płacone min. z moich podatków.

 5. Wniosek złożony 24.08. informacja i przyznaniu 24.10 pieniędzy brak i to ma być pieniądze,,niezwłocznie przekazywane,, to jakiś żart z ludzi pracujących

 6. Ja składałam 5wrzesnia i cisza i kasy brak na koncie ja jestem z Ostrody i te osoby co składały odrazu aby wszedł ten dodatek to dostali a teraz cisza mam nadzieję ze teraz już się rusza wypłaty ile można czekac

  • Ja też czekam już 3 miesiące i co na to urzędnicy z ministerstwa. Tak namiętnie trąbią że wypłacają

 7. Najgorsze to jest że ani kasy, ani żadnej odpowiedzi że odrzucili bo coś nie tak??? a twierdzi rząd że już ludzie dostali ale może po znajomości 🤔🤔🤔

 8. Ja 8 września złożyłam wniosek. Pytałam w gminie. Nie mają pieniędzy. A samorządy, ani nie odbierają telefonów, ani nie odpisują na maile. Mają nas gdzieś.

 9. PoPis doprowadził do tego że ludzie żebrzą o opał i jeszcze łaskawy Pan ociąga się aby oddać wam choć kapkę tego co wprowadzacie do budżetu..Myślenie nie boli ale brak powoduje że marzną dupska.. Pamiętajcie które władze was wykorzystały przy korycie..

 10. We wniosku był błąd. Bardzo mały bład literowy! Pani nie pozwoliła zaparafować, tylko 1.5 miesiąca temu kazała złożyć nowy wniosek. I cisza.

 11. Gmina Orły Podkarpackie , koniec sierpnia i do tej pory nie ma

  H…j w te dodatki bo aby dać trzeba zabrać ludu ciemny i posłuszny….

 12. Gminy robią już kampanię wyborczą wstrzymując pieniądze, gminy ościenne w mojej miejscowości już dawno wypłaciły np. Więcbork Kujawsko-Pomorskie.

 13. Bzdura że nie zostały wykorzystane pieniądze na dodatek węglowy. Zgadzam się z opiniami w/w internautami w komentarzach. Woj. pomorskie i gmina Starogard oraz powiat Starogardzki. Gdzie mam osoby znajome że złożyły w sierpniu do tej pory nie otrzymały dodatku węglowego oraz dużo osobom wójtowie kazali wycofać wnioski bo nie są ponumerowane mieszkania a są oddzielnie lokale mieszkalne i są zameldowane to wcześniej to nie przeszkadzało przy zameldowaniu. Jest właściciel kamienicy i nie mieszka w danej kamienicy a ludzie tak i płacą właścicielowi w czynszu za ogrzewanie to ludziom przysługuje a nie właścicielowi danej kamienicy. To dotyczy miejscowość ZBLEWO powiat starogardzki. A miasto STAROGARD GDAŃSKI to jednym ludziom którzy później złożyli wniosek otrzymali na konto dodatek węglowy a Ci co wcześniej nie otrzymali pieniędzy dodatek węglowy na swoje konto i tłumaczą się w Urzędzie Miasta że pieniędzy nie mają. Tak jak napisałam wyżej że to jest bzdura że nie wykorzystali.

 14. Mops nie dostał pieniędzy ,ciągle czekają … zastanawiające jest to ze u nich ciągle ta sama śpiewka ,,brak pieniedzy” . To samo było z 500plus . Termin wypłaty np 18 , dzwoniąc rano do nich słyszy się ze czekają na pieniądze . Przelewy mops robi chwile przed godz 15sta chwile przed wyjściem z pracy ,tak samo robią z innymi świadczeniami . 500plus przejmuje zus , wyplaty robione systematycznie , termin np na 2 ego a pieniądze na koncie już są 1ego i to rano po godz 9. To co mops pieniędzy doprosić się nie umiał a zus bez problemu je dostaje? Do tej pory jak mops ma coś wypłacić to problem z decyzjami jak i wypłatami . Ciągle tłumaczenia ze brak kasy ,dużo wniosków i nie wyrabiają się ,tyle że zus również ma sporo wniosków renty emerytury i inne zasilki a jakoś nie narzekają i decyzje potrafią wydać w ciągu tygodnia i pieniądze zawsze przed terminem wysyłają a nie jak w mopsie na rodzinne zlozone w sierpniu a tu koniec listopada i ludzie decyzji nie mają. Także jesli chodzi o brak pieniędzy na dodatek węglowy to nie wina ministerstwa czy wojewody a widzimise mopsu .

 15. O przyznaniu pieniędzy na dodatek węglowy nie wydaje się decyzji a jedynie tylko odmowa jest w formie pisemnej.Są dwie pule pieniędzy oddzielne na dodatek węglowy i oddzielne na inne źrodła ciepła np drewno pellet i u nas z tej drugiej puli ludzie mają prawie na bieżąco płacone a za węgiel ostatnia wypłata była dla tych co złożyli 25.08

 16. Pracuje w Mops i potwierdzam ministerstwo nie dało kasy na wypłatę dodatku węglowego a przepraszsm dało 400 tys zamiast ponad milion. A my niestety rozumiemy ludzi którzy są wkurzeni że kasy nie ma i co mamy zrobić, mają do nas pretensje😣

 17. Tak otrzymamy dopłatę do węgla jak otrzymaliśmy dopłaty do wymiany źródeł ciepła. Czekamy od czerwca 😂😂😂 Panie premierze proszę przejść od słów do czynów . Nie wystarczy obiecywać.

 18. Wniosek złożony 15 września, decyzja pozytywna ale przelewu jak nie było tak nie ma. Kpina! I jeszcze parę ciepłych słów do niektórych komentujących, którzy biadolą jacy to z nich podatnicy a teraz muszą finansować dodatek węglowy dla rzekomych nierobów. Podejrzewam, że prowadzicie jakieś dobrze prosperujące biznesy albo macie fuchy w zarządach, radach nadzorczych etc. i nie macie pojęcia jak żyje większość ludzi. Może zacznijcie im uczciwie płacić zamiast biadolić, że to i tamto idzie w waszych podatków? Wszyscy płacimy podatki, niezależnie od wykonywanej pracy, statusu majątkowego itd. Wasze biadolenia to hipokryzja najczystszej wody. Wy sobie nie życzycie, aby z waszych podatków był finansowany dodatek węglowy etc, ale jak z pieniędzy wszystkich podatników, także tych biedniejszych od was, finansowane są programy wsparcia dla waszych interesów, różne PFRON-y i inne (szczególnie dojne źródło dla części biznesmenów, zatrudniających jakże nawet często fikcyjnych niepełnosprawnych) to wtedy nie krzyczycie i nie podnosicie wrzawy, bo wam się wszak kur… należy! Ludzie mniej od was zarabiający (czyli większość spoleczeństwa) w przeciwieństwie do was nie może sobie zrobić sztucznie nadmuchanych „kosztów”, wydoić na podatku VAT etc. Więc trochę pokory by się przydało.

 19. Prześmieszne jest to ciągłe zmienianie przepisów. Ostatnia zmiana: telefon z urzędu, jakaś komisja, umawiamy się na sprawdzenie pieca, mają do mnie przyjechać i sprawdzić czy palę węglem. Ok, zamieniam się w pracy żeby być w domu. Kilka dni później telefon. że jednak żadnego sprawdzania nie będzie, bo na szkoleniu im powiedzieli że mają mi odmówić.

 20. Co to za żąd ktury, nie ma pieniendzy na uczciwych obywateli. Mam tylko 1600zl zasiłkó i a oni dalej nie pszelali pieniedzy za wengiel

NAPISZ KOMENTARZ

Wpisz swój komentarz
Wpisz swoje imię lub nick