Ten artykuł jest wyświetlany w trybie archiwalnym, co może skutkować nieprawidłowym wyświetlaniem niektórych elementów.
Wracamy do tematu planowanej budowy spalarni odpadów w Ociążu w gminie Nowe Skalmierzyce, o której pisaliśmy we wtorek. Z pomysłem realizacji tej inwestycji wyszła prywatna firma. Przedstawiciele Com40 opisali podczas piątkowej konferencji prasowej założenia projektu. Budowa spalarni odpadów miałaby być odpowiedzią na rosnące koszty energii.
Dyrektor ds. technologii w Com40 Dariusz Frątczak zaznaczył podczas briefingu, że firma już kilka lat temu zainteresowała się możliwością pozyskania stabilnego źródła energii elektrycznej. Przeanalizowano różne warianty i najkorzystniejszym dla tego przedsiębiorstwa – zdaniem jego przedstawicieli – byłby projekt budowy własnej spalarni frakcji preRDF. – Powstaje ona (frakcja – przyp. red.) w wyniku sortowania odpadów komunalnych. Zauważyliśmy też, że jest problem z zagospodarowaniem tej frakcji. W związku z tym, że mamy możliwości zagospodarowania częściowo ciepła, częściowo energii elektrycznej wynikającej z pracy takiej instalacji, podjęliśmy decyzję i działania mające na celu inwestycję w tego typu zakład, który będzie generował energię elektryczną na potrzeby naszej działalności – zaznaczył Dariusz Frątczak.
Do tego typu instalacji zwanej potocznie spalarnią miałaby trafić tzw. frakcja kaloryczna niemożliwa do poddania recyklingowi, z której niczego nie daje się już nic wytworzyć. – Zgodnie z prawem nie można jej również składować. Można za to pozyskać z niej energię – podkreślił Piotr Talaga z firmy Abrys zajmującej się m.in. doradztwem i consultingiem. On również był obecny podczas konferencji prasowej zorganizowanej w siedzibie Com40.
Zdaniem przedstawicieli tej podostrowskiej firmy, funkcjonowanie instalacji nie byłoby uciążliwe dla mieszkańców. Dziennie z produktami wyjeżdża z niej ok. 400 samochodów ciężarowych. Do planowanego zakładu przetwarzania termicznego frakcji preRDF miałoby przyjeżdżać w ciągu doby – jak wynika z wyliczeń pracowników Com40 – osiem samochodów.
Zaznaczyli jednocześnie, że normy emisji dla tego typu zakładów są 10-krotnie niższe, niż dla instalacji opalanych węglem, a to nie koniec. Instalacja miałaby zapewnić też dalszą rynkową konkurencyjność firmie. – Dzięki temu, że będziemy w stanie zagwarantować stabilność kosztów energii, której zużywamy rocznie 44 GWh – a wzrosty cen, które następują, wpływają na naszą konkurencyjność – pozwoli nam to zabezpieczyć w przyszłości możliwość rozwoju firmy, pozyskiwania następnych zamówień i kontynuowania działalności w zakresie, w jakim teraz ją prowadzimy – dodał Dariusz Frątczak.
Przedstawił również plan wdrożenia tzw. funduszu wsparcia ekologicznego dla mieszkańców Gminy i Miasta Nowe Skalmierzyce. W jego ramach każdego roku – na zasadach ustalonych z samorządem – pomagano by w wymianie „kopciuchów” na bardziej ekologiczne źródła ciepła. – Mamy w planach wspierać mieszkańców, którzy już takie inwestycje podjęli, ale w związku ze wzrostem cen energii elektrycznej mają trudności z opalaniem lub ogrzewaniem swoich nieruchomości – zaznaczył. Wsparcie miałoby też objąć instalacje fotowoltaiczne. Dokładne zasady są w trakcie ustalania.
Więcej w materiale wideo.
piątek, 13 stycznia, 2023
Kpina. Co to kogo interesuje że firma płaci duzo za prad? Ktoś się mniej dorob? Co z ludźmi który się pobudowali w tych okolicach. Spalarnia powinna być z dala od budynków mieszkalnych.
piątek, 13 stycznia, 2023
Firma com niech sobie założyć jak ma teren folkaike a nie spalarnie
piątek, 13 stycznia, 2023
Niech to smieszne com 40 zainwestuje we fotowoltaike a nie spalarnie sobie postawia, bez jaj
piątek, 13 stycznia, 2023
Kowalski ma palić superextra węglem na który go nie stać a com40 kosztem Kowalskiego będzie oszczędzał .
sobota, 14 stycznia, 2023
Niech budują, wtedy w Ostrowie miasto zrezygnuje
sobota, 14 stycznia, 2023
weź fanatyku przeprowadź się na bagno, jedz korzenie i wiedź żywot pustelniczy. U mnie na ulicy jest 280V i urzadzenia się zaczynają psuć od PV. PV jest ELEMENTEM mixu energetcznego – NIE MOŻESZ OPIERAĆ ŚWIATA NA SOLARZE BO ZIEMIE JEST OKRĄGŁA.
Bardzo fajny przekaz – spalarnia zawsze wzbudza podejrzenia ale jeśli COM40 są lokalni to, jeśli nie będą trzymać poziomu, zawsze nadarzy się okazja żeby im uprzykrzyć życie – dlatego jest to podmiot wyższego zaufania niż ktośkompletnie zewnetrzny. Do tego fundusz – jeśli będzie transparentny i COM40 w pelni odetną się od formy zarabiania na spalarni a jedyni własne potrzeby + koszt utrzymania, tylko debile protestowaliby wobec takiej inwestycji!
sobota, 14 stycznia, 2023
Wszystko przeliczajom z zyskiem do swojej kieszeni a nie z myślom o źródle ciepła i energi dla firmy gdzie ludzie marzmom na halach produkcyjnych jak by im tak zależało na dobru ludzie już dawno by solary założyli a tak za jednym zamachem spali swoje wszystkie odpady produkcyjne no kto go sprawdzi i ludzie bedom jeszcze bardziej chorować na raka i tyle będzie miało społeczeństwo że spalarni .
sobota, 14 stycznia, 2023
Bardzo dobry pomysł. Jeśli nic nie będziemy robić w tym kierunku to utoniemy we własnych śmieciach. Nie wszystko da się ponownie przetworzyć. Taka instalacja ma elektrofiltry i spaliny są monitorowane nie można tego porównywać do spalania śmieci w domu. Jak ktoś nie ma pojęcia niech się do edukuje a później wypowiada. W niektórych krajach spalarnie są w miastach i jakoś nie trują.
sobota, 14 stycznia, 2023
Przejedź się do Wiednia. Tam zobaczyć spalarnię w mieście. Ja ją widziałem ok20 lat temu. Nie kopci i nie truje. Wtedy już ogrzewała dużą część miasta. A my protestujmy i wąchajmy wysypisko
niedziela, 15 stycznia, 2023
Wraz z odpadami przyjadą gryzonie itp
niedziela, 15 stycznia, 2023
W raz z odpadami przyjadą gryzonie itp
niedziela, 15 stycznia, 2023
Jeżeli wybudują ją z własnych pieniędzy. Zero dotacji z jakichkolwiek funduszy ( pieniądze podatników), zero jakichkolwiek ulg to niech budują.
niedziela, 15 stycznia, 2023
W Krakowie od lat jest spalarnia i jakoś jeszcze nikt od niej nie umarł.Cena energii cieplnej ogrzewania sieciowego nie wystrzeliła w górę ponieważ ciepło pochodzi z odpadów. Nawet pary nie widać żeby coś z komina leciało. Nie można wytwarzać energii tylko z jednego źródła. Oczyszczalnie ścieków też produkują prąd i ciepło z odpadów i jakoś nikt nie protestuje że mu kupę na prąd przerabiają. Tak świat wygląda a nie geotermia która gazem jest grzana.
niedziela, 15 stycznia, 2023
Spalarni nie, lepiej śmieci zakopać.Wokół hektary szklarni, każdy w sezonie kilka tysięcy ton miału przepali i nikomu nie przeszkadza.
niedziela, 15 stycznia, 2023
Ciekawe kogo to jest pomysł, pan dyrektor z Kalisza czy Ostrowa powinien zaproponować budowę spalarni dla tych miast i ich śmieci.
Wielki spradzian dla władz miasta i gminy i podjętych decyzji.
niedziela, 15 stycznia, 2023
Jestem mieszkańcem Koziegłów koło Poznania, w pobliżu zbudowano spalarnię, na początku funkcjonowania tej inwestycji zdawało się, że nie sprawia to uciążliwości. Według mojej wiedzy spala się tu około 50-70 zestawów śmieciarek dziennie. Na początku nie było żadnych niedogodności, jednak ostatnie miesiące to olbrzymia ilość pyłu którą usuwam w pomieszczeniach. Zaznaczam mieszkanie jest bardzo zadbane, początkowo myślałem, że to pyłki z drzew, ale nie ta pora. Droga koło spalarni jest systematycznie zabudowywana wałami i drzewami, niestety jeszcze widać wielkie hałdy popiołu. Jestem przekonany, że właśnie wdychamy ten pył źle składowany. Tam powinien być wielki namiot, lub skuteczny system wiązania tych lotnych frakcji. Tu w okolicy jest system pomiaru zapylenia, ale dostęp do odczytu najmniejszych frakcji jest utrudniony. Dedykuję ten tekst wszystkim, którzy chcą budować takie spalarnie. Zadbajcie o zdrowie nasze i naszych pokoleń.
niedziela, 15 stycznia, 2023
Jedź na zachód i zobacz ,gdzie tam działają takie instalacje.
poniedziałek, 16 stycznia, 2023
Co taki analfabeta jak ty o ekologi może wiedzieć, skończyłeś chociaż podstawowke głębie ?
poniedziałek, 16 stycznia, 2023
Zgadza się, jak ma teren to niech pobuduje farmę fotowoltaiczne a nie będzie palić śmieci- co za duże opłaty za wywóz śmieci. Żadne filtry nie pomogą na zatrówanie powietrza przy paleniu. To nie zachód gdzie jest to bardziej restrykcyjnie egzekwowane.
poniedziałek, 16 stycznia, 2023
Tylko tam są inne restrykcje, a nie to co u nas.
poniedziałek, 16 stycznia, 2023
O tym pyle nikt nie wspomina bo to niewygodne. Lepiej wmawiać ze będą miejsca pracy. Kpina. Niech sobie farmę fotowoltaiczne wybudują a nie śmieci będą palić.
niedziela, 26 lutego, 2023
Dokładnie fotowoltanika a nie spalarnia.
poniedziałek, 3 kwietnia, 2023
Śmieszne są te komentarze, że na „Zachodzie” są inne restrykcje dla spalarni czy ich egzekwowalnosć, a „nie to co u nas”. Otóż oświecę niektórych pieniaczy, że w całym UE obowiązują te same dyrektywy dla emisji zanieczyszczeń dla ciepłownictwa. Co więcej, Spalarnie budowane na „Zachodzie” powstały w większości 20-40 lat temu, gdy normy były o wiele mniej restrykcyjne i dalej one pracują. Także te instalacje, które powstają obecnie także w Polsce są bardzo ekologiczne i obecnie z perspektywy celów modernizacji systemów ciepłowniczych traktowane przez UE i „Zachód” na równi ze źródłami odnawialnymi (kolektory, fotowoltaika, wiatraki). Niestety ludzie się boją samego hasła „spalarnia”. A nikt jakoś nie nazywa ciepłowni gazowej „spalarnią gazu”, czy (o zgrozo) węglowej „spalarnią węgla”. Drodzy ludzie wpiszcie sobie w google „RDF”, poczytajcie i zobaczcie na zdjęciu czym są te śmieci.