Diecezja Kaliska: Są oficjalne wytyczne w sprawie obchodów Wielkanocy

3
Fot. Pixabay
Rekomendowanie święcenia potraw na świeżym powietrzu, rezygnacja z procesji rezurekcyjnych i prośba o ścisłe przestrzeganie obowiązujących zasad reżimu sanitarnego. Diecezja Kaliska opublikowała szczegółowe wytyczne dotyczące obchodów Triduum Paschalnego w kościołach.

W oficjalnym dokumencie możemy przeczytać, że uczestnictwo w celebracjach Triduum Paschalnego nie jest nakazane, a zatem nieobecność na tych liturgiach nie jest grzechem. „Usilnie zachęcamy Księży Proboszczów, aby organizowali transmisje z kościołów parafialnych w mediach społecznościowych, a ich terminy podali odpowiednio wcześniej do wiadomości swoim wiernym tak, by mogli łączyć się duchowo. W razie niemożności zorganizowania transmisji parafialnych, należy poinformować wiernych o transmisjach ogólnopolskich i diecezjalnych” – czytamy w komunikacie Diecezji Kaliskiej.

Wielki Czwartek

Biskup zaleca, by procesje odbyły się tylko w tych kościołach, w których pozwalają na to warunki. Mają się one odbyć bez udziału wiernych, a w świątyni należy przestrzegać ścisłych zasad reżimu sanitarnego, czyli 1 osoba na 20 metrów kwadratowych z zachowaniem 1,5-metrowego odstępu oraz obowiązkiem zakrywania nosa i ust.

Wielki Piątek

Wierni mogą oddać cześć krzyżowi poprzez uklęknięcie lub ukłon, bez bezpośredniego kontaktu. „W celu umożliwienia poszczególnym wiernym indywidualnej modlitwy, należy podtrzymać zwyczaj tzw. „ciemnicy” i „Grobu Pańskiego”. W przypadku „ciemnicy” może to być dotychczasowe, stałe tabernakulum, do którego dodajemy odpowiednie dekoracje. W nawiedzeniu kościoła w celu adoracji Najświętszego Sakramentu należy stosować wymagane normy sanitarne” – brzmi fragment oświadczenia.

Wielka Sobota

Biskup Łukasz Buzun informuje, że święcenie potraw powinno odbyć się na zewnątrz kościoła, jeśli pozwalają na to warunki. Święconka wewnątrz świątyni musi odbyć się przy zachowaniu limitu wiernych oraz z zachowaniem wszelkich zasad reżimu. „Zachęcamy, aby w poświęceniu brali udział tylko przedstawiciele rodzin. Jeżeli wierni nie zdecydują się w nim uczestniczyć, zachęcamy do tego, aby przed śniadaniem wielkanocnym w gronie rodzinnym uroczyście pobłogosławić pokarmy. Niech dokona tego ojciec rodziny lub inna osoba” – czytamy.

Wigilia Paschalna i Niedziela Zmartwychwstania

Obrzędy Wigilii Paschalnej można, według „roztropnej decyzji duszpasterzy i z zachowaniem obowiązujących przepisów sanitarnych, celebrować w formie uroczystej”.  Zalecane jest, aby obrzędy Wigilii Paschalnej sprawować wewnątrz kościoła. „Do obrzędu poświęcenia ognia można wykorzystać zapaloną świecę lub znicz, pomijając procesję, przejść do Orędzia Wielkanocnego”. Odnowienie przyrzeczeń chrzcielnych ma odbyć się bez tradycyjnego pokropienia wiernych wodą święconą. Biskup zdecydował, że procesje rezurekcyjne nie odbędą się. „Celebrans na zakończenie liturgii Wigilii Paschalnej lub na początku Mszy o świcie w Niedzielę Zmartwychwstania udziela błogosławieństwa Najświętszym Sakramentem na zewnątrz, przed drzwiami kościoła”.

W dokumencie można przeczytać również, że w razie konieczności istnieje możliwość zorganizowania większej liczby mszy świętych. Biskup Kaliski na podstawie posiadanych uprawnień udzielił pozwolenia każdemu kapłanowi na terenie diecezji kaliskiej do sprawowania czterech Mszy świętych w tym dniu w sytuacji konieczności duszpasterskiej.

redaktor wlkp24.info
ewa.pieczynska@tvproart.pl

3 KOMENTARZE

NAPISZ KOMENTARZ

Wpisz swój komentarz
Wpisz swoje imię lub nick