Patryk Jędrowiak i Mariusz Witek spotkali się w piątkowe popołudnie w studiu Telewizji Proart na debacie przed II turą wyborów. Odpowiadali na pytania otwarte i zamknięte przygotowane przez redakcję oraz na pytania wzajemne.
Pytania w debacie podzielone były na sześć kategorii: gospodarka, polityka społeczna, edukacja, kultura, bezpieczeństwo, światopogląd. Kandydaci na burmistrza Ostrzeszowa mieli również na końcu debaty minutę na autoprezentację.
W kategorii gospodarka pytanie zamknięte brzmiało: Uchwała krajobrazowa dla Ostrzeszowa – tak czy nie? Mariusz Witek odpowiedział nie, Patryk Jędrowiak – tak.
Przyszła kolej na pytania wzajemne. Patryk Jędrowiak zapytał o to, czy jeśli Mariusz Witek zostałby burmistrzem, zachowałby utworzone przez obecnego burmistrza wydziały gospodarki nieruchomościami i ochrony środowiska i czy uważa te działania za słuszne.
– W tej chwili struktura urzędu została zmieniona i to przez pana. Czy prawidłowością było, by te wszystkie rzeczy, o których pan mówił, pozostały w jednym wydziale czy zostały dedykowane do odpowiednich wydziałów, ponieważ one były ukierunkowane co do konkretnych działań, to na pewno sprawdzało się w działaniu. Możliwe, że trzeba będzie przeorganizować urząd do odpowiednio nowych zadań, które zostaną nałożone na urząd. Nie znam w chwili obecnej takiej potrzeby, ale jeśli zostanę burmistrzem, to na pewno temu się przyjrzę – mówił Mariusz Witek.
Patryk Jędrowiak zripostował mówiąc, że „porządki” przez niego wprowadzone pozwoliły przypilnować budżetu. – Okazało się, że w wielu przypadkach znani panu rolnicy korzystali z gruntów gminnych nie płacąc za to dzierżawy, natomiast inni taką dzierżawę musieli płacić – mówił.
W kategorii polityka społeczna kandydaci na burmistrza Ostrzeszowa odpowiadali m.in. na pytanie dotyczące wprowadzenia programów pomocowych dla mieszkańców, ale też zostali zapytani o to, czy Ostrzeszów jest miastem przyjaznym dla osób z niepełnosprawnościami.
Przyszła kolej na edukację. W tej części debaty panowie również zadawali i odpowiadali na pytania wzajemne.
Mariusz Witek zapytał Patryka Jędrowiaka o to, dlaczego zaniedbał sprawę, jaką jest finansowanie oświaty, ponieważ – jak mówił – z informacji, które posiada wynika, że zaniżono nakłady finansowe na bieżące utrzymanie szkół.
– Pytanie jest z góry fałszywe i zakłada, że dziedzina jest zaniedbana. Ja to wielokrotnie tłumaczyłem na komisjach panu radnemu, że więcej środków w poprzedniej kadencji było wydawanych na czyste remonty, a teraz jest na inwestycje w edukację. (…) Łączne nakłady, jak najbardziej cały czas rosły – odpowiedział Patryk Jędrowiak.
Mariusz Witek zripostował odpowiedź kontrkandydata mówiąc: – Może pan zaprzeczać, jednak temat niedofinansowania szkół był podnoszony na komisjach przez tzw. radnych opozycyjnych, a fakty, o których mówimy, można oczywiście sprawdzić w budżecie. Niech mi pan nie zarzuca, że czegoś nie wiem, bo doskonale wiem, ale dyskusja, jaka mogłaby się wywiązać, nigdy się nie wywiązywała za sprawą braku dyskusji ze strony włodarzy – dodał.
Później przyszła kolej na pytania z kategorii: kultura, bezpieczeństwo oraz światopogląd. W tej ostatniej redakcja Telewizji Proart przygotowała pytanie, które brzmiało: „Najczęściej w dużych miastach, ale coraz częściej i w mniejszych miejscowościach organizowane są różnego rodzaju wydarzenia dla środowisk LGBTQ+. Jak zapatruje się pan na obecność takich wydarzeń w mieście i gminie Ostrzeszów?”.
Pierwszy odpowiedzi udzielił Patryk Jędrowiak. – Jak na razie takie środowiska z żadną propozycją nie przyszły. Jeżeli byłyby to spotkania, które organizowaliby sami dla siebie, to nikt nie będzie tego zakazywał. Co innego, jeśli chodzi o wspieranie np. finansowe. Tu myślę, że byłyby pewne opory. Natomiast zrozummy jedno, ci ludzie to są tacy ludzie, jak my, którzy są wśród nas i im należy się szacunek. (…) – tłumaczył.
Swoje 60 sekund na odpowiedź otrzymał również Mariusz Witek. – Jeżeli byłaby taka potrzeba organizacji takiego wydarzenia w naszym mieście to jak najbardziej nie byłbym przeciwny. (…) Oczywiście każdy musi mieć możliwość zaprezentowania swoich poglądów, każdy musi mieć możliwość życia i funkcjonowania w społeczeństwie – mówił.
Na koniec kandydaci na burmistrza Ostrzeszowa mieli minutę na autoprezentację i przedstawienie się potencjalnym wyborcom, którzy staną przed wyborem, na kogo oddać głos.
Druga tura wyborów samorządowych odbędzie się w niedzielę, 21 kwietnia.
Skomentuj ten wpis jako pierwszy!
Dołącz do dyskusji
Dodaj swój komentarz