„Czyste powietrze” na sesji. A w Ostrowie?

25
Problem smogu w Ostrowie Wielkopolskim stał się tematem do dyskusji dla radnych miejskich. Dwóch z nich zaproponowało kilka rozwiązań, które w dłuższej perspektywie mają sprawić, że powietrze w mieście będzie czystsze.

Dwoje radnych, którzy dopiero zaczynają pracę w miejskim samorządzie w Ostrowie Wielkopolskim obrali za cel walkę o czyste powietrze. Nie jest tajemnicą, że Ostrów to jedno z bardziej zanieczyszczonych miejsc w naszym regionie. Potwierdzają to odczyty z czujników mierzących poziom stężenia pyłów PM 10 oraz PM 2,5. Na początku grudnia normy zostały przekroczone miejscami o ponad 800 proc.

Jako pierwszy głos w sprawie zabrał Dawid Korzeniewski, który zakomunikował z mównicy, że w trosce o poprawę jakości powietrza, poprosił o informacje, czy władze miasta podejmują inicjatywę podłączenia kolejnych ulic do sieci ciepłowniczej. – Na jakim etapie jest jej rozbudowa w ścisłym centrum oraz na osiedlach, na których dominuje opalanie węglem – zapytał radny.

ZOBACZ TRANSMISJĘ Z III SESJI RADY MIEJSKIEJ OSTROWA WIELKOPOLSKIEGO

W temacie zanieczyszczenia powietrza wypowiedział się też Piotr Lepka. Rajca stwierdził, że jest to problem najwyższej wagi i proponuje kilka rozwiązań na początek, by zwiększyć świadomość mieszkańców. – W naszej okolicy przeprowadzono dotychczas dwa spotkania informacyjne, dotyczące tego programu. Odbyły się one w Wysocku Wielkim i Jankowie Przygodzkim. Myślę, że czas na nasze miasto. Proszę o podjęcie inicjatywy na wzór Jarocina i zaproszenie na nie zespołu doradców energetycznych, który działa przy Wojewódzkim Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej – powiedział.

Poprosił też o wprowadzenie stałych dyżurów urzędników z myślą o mieszkańcach, aby mogli uzyskać informacje o programie „Czyste powietrze” oraz pomoc w przygotowaniu wniosku potrzebnego, by z niego skorzystać.

W trakcie trwającej ponad dwie godziny sesji, nie otrzymali oni odpowiedzi na zadane pytania. Wiceprezydent Ewa Matecka ustosunkowała się co prawda do kilku interpelacji oraz zapytań, zapowiadając jednocześnie, że na wszystkie ma zostać udzielona pisemna odpowiedź. Do tematu będziemy wracać.

Jakie działania – Twoim zdaniem – powinno podjąć miasto w walce o czyste powietrze? Napisz w komentarzu.

sebastian.matyszczak@tvproart.pl

25 KOMENTARZE

 1. Sprawa jest prosta, tylko, że powinni ją załatwić rządzący – gaz do ogrzewania mieszkań powinien być o połowę tańszy – wtedy z pewnością liczba piecy węglowych się zmniejszy ..

  • Dyskutują ,radzą napuszczają jednego na drugiego zaglądają do pieców,a sprawa prosta dać ulgę chociaż na trzy miesiące w sezonie grzewczym na gaz albo zrezygnować z vatu i ludzie sami zmienią piece na gazowe bez dofinansowań. Problemem nie jest wymiana pieca ,problemem jest póżniejsze płacenie rachunków .

  • Dokładnie tak !!! Dotacje państwa do paliw a nie kotłów. Mi naprawdę nie chcę się wynosić popiołu, wsypywać worków z węglem do zasobnika, czyścić pieca itd.. itp.. Nie jestem miłośnikiem węgla, ale jestem jego zwolennikiem ekonomii.

  • Socjalizm już był, haaaaaaalo. Do roboty się wziąć i wystarczy na opał. Zresztą często widać dymówki z zamożnych domów, więc to wcale nie o ceny chodzi…

 2. Jak słyszę komentarze typu dlaczego urzędnik przyjechał dieslem to mnie śmiech ogarnia (owszem jeżeli to jest golf 3 z wiecznym tdi lub coś nowszego z wyciętym dpf jest to uzasadnione). Jako użytkownik 6 letniego auta z silnikiem diesla nie mam sobie nic do zarzucenia, mam filtr dpf, wypala się bez zastrzeżeń i nie widzę w tym problemu. Auto ma przejechane w tym momencie ponad 260 000 i wszystko jest w nim sprawne. Będąc użytkownikiem takiego samochodu nie czuje abym truł kogokolwiek bardziej niż ludzie poruszający się 20 letnimi benzyniakami bez katalizatora. Wiem, że większość społeczeństwa nie stać na nowsze samochody bo niestety Polska to nie Niemcy gdzie przeliczając średnio nowy Golf kosztuje ok 18 000 € a Niemiec średnio zarabia 3000 € w Polsce golf kosztuje ok 62 000 zł a Polak zarabia średnio 3000 zł (koszty życia podobne przeliczając towary w marketach)

  Może przyjrzyjmy się bardziej tym, którzy nadal palą w piecach paliwem niewiadomego pochodzenia lub tym, które nie powinno tam trafić. Wplywajmy na świadomość społeczną a nie mówmy głupot typu diesle trują. Sprawne mniej trują niż jedna plastikowa butelka wrzucona do pieca.

  • Odpowiedź jest prosta. Wprowadzić kaucję 5zl za butelkę plastikowa i po problemie a druga sprawa to badać czym składy opału handluja bo zwykły Kowalski nie zbada co kupuje

  • Obniżenie kosztów przyłączy OZC, wymiana na piec gazowy to najmniejszy problem.Problem pojawia się póżniej kiedy trzeba płacić za korzystanie z tej energii. Przy niskich dochodach ludzi zwłaszcza starszych,przy braku prawidłowej termoizolacji budynków i przy wysokich cenach gazu i ciepła z OZC słaba nadzieja na zlikwidowanie problemu smogu.

 3. Radny Torzyński z komitetu Beaty Klimek popieranej przez SLD, wcześniej prezydent Ostrowa Wielkopolskiego kandydat PO-PiS, dzisiaj mówi ostrowianom, że tylko słońce świeci za darmo. Tak ten osobnik tłumaczy wyborcom nieprzyzwoite podwyżki za wywóz śmieci. Tak to „Przyjazny Ostrów” dba o swoich mieszkańców.

  • Grochowska wydaje się być bystrzejsza niż Torzyński. Ona dostała od Klimek stołek wiceprzewodniczącego Rady Miejskiej. A Torzyński jest zwykłym radnym z marną dietą. Radek Sikorski jak przechodził z PiS do PO, to został Ministrem Spraw Zagranicznych, a Radek Torzyński? Wcześniej zapewniał, że najważniejsza jest dla niego rodzina gdy miał podjąć pracę za dolary poza Ostrowem. Później gdy skończył kadencję prezydenta twierdził, że najważniejsza jest dla niego praca. Jak poważne były te dwie deklaracje wszyscy wiemy. Chociaż z tą ostatnią może być coś na rzeczy, bo być może właśnie dlatego wzmocnił obóz Klimek, żeby ją mieć?

 4. Gaz o polowe tanszy ? w co wy ludzie wierzycie, dokładają nam na czym mogą. Na początek nachwalili się ze tyle dali a teraz ściagają co dali bo na każdym kroku płacimy więcej, wszystkie towary i usługi poszły w górę a to jeszcze nie koniec. Suma Summarum mamy tyle samo a wydaje nam się ze więcej, to jest sztuka rządzących.
  Wszystko jest trzymane w ryzach aż do wyborów mimo iż panstwo nie ma pieniędzy bo przecież nigdy ich nie miało, państwo to obywatele wiec to są nasze pieniądze którymi góra zarządza.
  A jak ten krasnal z mównicy mówi ze rząd ma pieniądze to już zaczyna wypowiedz od kłamstwa.
  Pracownik który w Polsce zarabia ok 2800 zł kosztuje pracodawcę ponad 5000 zł wiec sobie moi drodzy policzcie jak Państwo nas dy…a a propozycja emerytury z ZUS 900 zł ha ha ha

 5. Nie dla OSTROW tv
  Dla jasności nawet sobie nie jesteście w stanie wyobrazić jakie wały idą na składach opałowych i to nie jest żadna tajemnica a jest wiele sposobów żeby obejść takie tematy o których piszesz, miał może być dobry ale piec do kitu wiec i tak nie spalisz go jak powinieneś, działa to również w druga stronę. Zakupuje co miesiąc około 300 ton miału (nie jestem handlarzem) i nie pierwszy raz kazałem dostawcy zabierać z placu co przywiozl, ze mnie maja pieniądze ale przeciętnego Kowalskiego co bierze 4 tony takie składy węglowe maja w poważaniu, niestety takie są realia
  Kaucji za butelkę nikt nie wprowadzi bo firmy, które prowadzą recykling nie zarobiły by tyle co powinny, plastikowa butelka to również wiele składowych wiec za litr coli (czy ja pijesz czy nie) musiałbyś zapłacić zamiast 3 to 4 zł…

  • Chyba w temacie zakończenia dyskusji na temat śmieci, której nie przegłosowano pomimo większości w Radzie Miejskiej radnych Klimek.

  • Śliwiński jest jak Petru, który zasłynął z największej ilości wystąpień w sejmie w sprawie zarządzenia przerwy w obradach.

 6. Co miasto powinno robić? Przede wszystkim niech zlikwiduje Holdikom, który kosztuje ostrowian coś koło 4-5 milionów rocznie, a zaoszczędzone pieniądze dać na wymianę piecy. Mało 4-5 milionów? To pomnóżcie sobie ,,myli państwo” tę kasę x 20 lat istnienia tego darmozjada o nazwie Holdikom! 20 x 4-5 milionów to razem 80-100 milionów! A Straż Miejska? Po co wydawać 2 miliony na ich utrzymanie skoro oni nic nie mogą. Nie mogą pobierać próbek z pieca, więc jak obywatel się nie przyzna, że palił śmieciami to mogą jak to mawiał Kobuszewski co najwyżej ,,Pana majstra w dupę pocałować”. A ile lat jest SM w Ostrowie? 26 x 2 bańki = 52 miliony. Mało? A OZC zarobił 5 milionów na czysto na wysokich rachunkach za ogrzewanie. Na co poszła kasa? 2,5 miliona na darmozjadów z Holdikomu, a 2,5 miliona do Francuzów (udziałowiec OZC). Zamiast tę kasę przeznaczyć na rozbudowę sieci i przyłączanie za 1 zł to lepiej paść darmozjadów i francuskiego udziałowca? Brawo nasza prezydent! Tak trzymać! A ostrowianie? Niech się duszą od smogu, chorują na astmę, obturacyjną chorobę płuc, raka, niech dostają udaru i niech umierają…

 7. Gaz będzie tańszy jak dobiegnie końca niekorzystna umowa na zakup tego paliwa z Rosji, którą podpisał Pawlak za czasów rządów PO-PSL. Pamiętam gdy Polska podpisała wstępną umowę na budowę gazociągu z Danii żeby móc kupować gaz z Norwegii towarzysz Miller z SLD gdy tylko zdobył władzę tę umowę storpedował. Nie pozostaje nic innego jak czekać i uważać podczas wyborów na kogo się głosuje.

 8. Radny Torzyński w/s podwyżki za wywóz śmieci stwierdził, że wszystko kosztuje i tylko słońce świeci za darmo. A czy radny pomyślał nad zmianą zarządzających MZO? Czy słyszał jak to LOT za czasów PO-PSL przynosił same straty? Firma miała nawet zostać przejęta przez Luf Hanse rękami aferzystów z Amber Gold, a po zmianie rządu i zarządzających Lotem firma nagle stała się rentowna i rozwija się do dziś?

  • Za darmo to ja razem z obecnym radnym gdy był prezydentem miasta chodziłam na kurs angielskiego na uczelni przy ul. Wrocławskiej. Tak że nie tylko słońce świeci za darmo. Chociaż jeżeli dzisiaj w Europie płaci się za dwutlenek węgla i powierzchnię dachów które zbierają deszczówkę, to kto wie czy za chwilę nie będzie podatku od korzystania ze słońca dla tych którzy mają instalacje na dachach w celu uzyskania z nich energii.

  • Radny Torzyński to chyba jedyny były prezydent miasta w Polsce, który na powrót znów został radnym tego samego miasta. Być może doznał przy Klimkowej amnezji albo musiał tak jak Grochowska zostać dobrze zmotywowany.

 9. Wybraliście Beatę na 5 lat, więc niech się kobieta wykaże. Niech pokaże jaki ma pomysł na rozwiązanie problemu smogu. I spotkania z działkowcami czy przytulanie emerytów zapewne problemu nie rozwiąże…

NAPISZ KOMENTARZ

Wpisz swój komentarz
Wpisz swoje imię lub nick