Czy woda w kranach w czasie epidemii jest bezpieczna?

0
Nie od dziś wiadomo, że woda może być nośnikiem wielu bakterii oraz wirusów. W czasie pandemii koronawirusa w mediach zaczęły pojawiać się informacje, jakoby w niektórych krajach wirus SARS-CoV-2 przenosił się właśnie drogą wodociągów i stanowił realne zagrożenie dla zdrowia i życia osób spożywających wodę ze skażonych instalacji. Ostrowska spółka WODKAN S.A. wyjaśnia czy w mieście istnieje podobne zagrożenie.

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) wydała specjalne oświadczenie, w którym wyjaśnia, że wirus SARS-CoV-2 nie stanowi zagrożenia w wodzie. Organizacja zastrzega jednak, że spółki wodociągowe czy samorządy na całym świecie muszą wprowadzać rozwiązania, które jeszcze bardziej zagwarantują bezpieczeństwo osobom korzystającym z różnych źródeł wody. Ryzyko jest jednak bardzo małe.

W Ostrowie Wielkopolskim spółka WODKAN S.A., podobnie jak wszystkie inne miejskie spółki otrzymała polecenie wdrożenia wszystkich możliwych rozwiązań mających zagwarantować bezpieczeństwo mieszkańcom miasta. – W pierwszej kolejności zamknęliśmy wszystkie obiekty dla osób trzecich. Zmniejszyliśmy bezpośrednią obsługę klientów, nie tylko w Biurach Obsługi, ale i zrezygnowaliśmy z osobistych odczytów wodomierzy przez pracowników – wylicza Marek Karolczak, prezes spółki. Dodaje, że wszystkie sprawy nasi klienci załatwią telefonicznie czy mailowo.

Woda bywa nośnikiem bakterii i wirusów, a zważywszy na fakt, że proces jej uzdatniania przebiega wieloetapowo, na różnych poziomach drobnoustroje mogą „wkraść się” do sieci wodociągowej. Właśnie dlatego, proforma zdecydowano na dodatkowe zabiegi przeprowadzone po uzgodnieniu szczegółów z ostrowskim sanepidem. – Ze względów bezpieczeństwa, spółka profilaktycznie wprowadziła czasowe chlorowanie wody, aby zmniejszyć występowanie różnych bakterii oraz wirusów – mówi Marek Karolczak. Deklaruje, że w Ostrowie Wielkopolskim woda jest czysta, zdatna do spożycia i wolna od koronawirusa.

redaktor wlkp24.info
paulina.szczepaniak@tvproart.pl

NAPISZ KOMENTARZ

Wpisz swój komentarz
Wpisz swoje imię lub nick