Pomnik miałby stanąć w miejscu symbolicznym i historycznie związanym z obecnością kompozytora w Ostrowie Wielkopolskim.
CZYTAJ TEŻ: Pod prąd po rynku? Skala zjawiska szokuje
Krzysztof Komeda Trzciński to jeden z najpopularniejszych artystów w historii pochodzących z Ostrowa Wielkopolskiego. W tym mieście – aby kultywować osiągnięcia artysty i odkrywać jego prace na nowo – powołano do życia Festiwal Grand Prix Komeda. Naprzeciwko dworca kolejowego znajduje się mural z jego wizerunkiem ozdobiony neonami, a w przeszłości funkcjonowało kino noszące nazwę Kino „Komeda”. Na tym jednak nie koniec. Wkrótce pamięć o kompozytorze i jazzmanie może być jeszcze bardziej namacalna.
Do harmonogramu obrad styczniowej sesji Rady Miejskiej zgłoszono punkt o następującej nazwie: „Podjęcie uchwały w sprawie wyrażenia zgody na wzniesienie pomnika Krzysztofa Komedy Trzcińskiego”.
Miasto chce ubiegać się o dofinansowanie na budowę pomnika Krzysztofa Komedy-Trzcińskiego w ramach konkursu organizowanego przez Centrum Rzeźby Polskiej. To inicjatywa, którą objął patronatem minister kultury i dziedzictwa narodowego.
Koncepcja pomnika nie odzwierciedla standardowej rzeźby ustawionej na cokole. Podobizna kompozytora otoczona ma być blokami bezbarwnego szkła i czarnego kamienia. Ma to dać efekt w postaci stojącego na tle klawiszy fortepianu Komedy.
Wczytując się w treść jednego z załączników do projektu uchwały można znaleźć informacje, że podobizna Komedy ma mieć wysokość ok. 2 m i zostać wykonana z brązu. Klawiszy białych przewidziano w projekcie 16 (wysokość: od 1 do 3 m, grubość: ok. 30-40 mm) oraz 12 klawiszy czarnych o wymiarach od ok. 0,45 do 1,4 m i grubości ok. 30-40 mm.
Pomysł nie jest nowy. O koncepcji postawienia pomnika Krzysztofa Komedy-Trzcińskiego pisaliśmy już w 2021 roku. Miało to miejsce w związku z konkursem, który miał wyłonić zwycięską koncepcję.
Miejsce, w którym miałby stanąć pomnik, nie jest przypadkowe. Podczas młodzieńczych lat Komeda mieszkał w budynku u zbiegu ul. Wrocławskiej i Kościuszki. Dzisiaj zajmuje go jeden z komercyjnych banków (przy Placu Bankowym).
Co ciekawe, nieopodal wskazanej w projekcie uchwały lokalizacji stoi już pomnik innego polskiego kompozytora – Fryderyka Chopina (u zbiegu ul. Kościuszki i Głogowskiej).
Poniżej prezentujemy jedną z wizualizacji załączonych do projektu uchwały. Jej autorką jest Agnieszka Lisiak „Skórka”.
Obrady będzie można obejrzeć w środę, 31 stycznia. Początek o 9:00. Transmisja w Telewizji Proart i na wlkp24.info.
czwartek, 25 stycznia, 2024
On niewiele czasu w swoim życiu spędził w Ostrowie. w Ostrowie uczęszczał jedynie do szkoły średnie, a potem jak większość wyemigrował dalej, jak większość obecnej młodzieży. Dzieciństwo i młodość i czas po szkole średniej spędził w Poznaniu, działał w Krakowie, Stanach Zjednoczonych, a zmarł w Warszawie. Czy uczęszczanie do szkoły zasługuje na aż takie wyróżnienie. Przypuszczam, że mało kto w Ostrowie zna choćby jeden film do którego Komeda napisał muzykę.
czwartek, 25 stycznia, 2024
Zgadza sie! Ale wiadomo że ktoś musi sie na tym „wybić” i zarobić ale Ty i Ja – szaraczki mamy klaskać i dobrze gadać o naszej lokalnej władzy i płacić wysokie opłaty za smieci, wode, ogrzewanie z ozc i etc.
środa, 31 stycznia, 2024
Bez przesady. Sławny film Polańskiego Dziecko Rozemary z równie sławną muzyką Komedy
czwartek, 25 stycznia, 2024
Niech sobie zwolennicy tego pomysłu zrobią zrzutkę i stawiają pomnik za własne pieniądze. Ja tam wolałbym żeby za każdy „wolny” naprawiono drogi, bo kolejna zima ukazuje oblicze [brzydkie słowo na g] po jakim jeździmy z rondem na Strzeleckiej na czele.
poniedziałek, 29 stycznia, 2024
Moim zdaniem najlepszy pomysł miał i ma nasz ” minister kultury” Andrzej Leraczyk,a mianowicie postać siedzącego Komedy na schodach l LO,kapitalne i bez niepotrzebnej nadbudowy,sam poparłbym tę ideę hojnym datkiem
czwartek, 25 stycznia, 2024
byle nie było betonozy jak na zdjęciu!
piątek, 26 stycznia, 2024
Zamiast stawiać pomnik temu ostrowskiemu guru, lepiej przyjrzyjcie się stanowi drogi nazwanej jego nazwiskiem. Część ulicy Komedy-Trzcińskiego jest niewykostkowana, a co za tym idzie regularnie zalewana przez opady deszczu i topniejący śnieg, do tego dziurawa. Woda zalega na niej tygodniami. Ludzie mieszkający w tym rejonie mają serdecznie dość taplania się w błocie.
poniedziałek, 5 lutego, 2024
A tym razem projekt wybrano bez konkursu?
Bo poprzedni z 2021 pozostał nierozstrzygnięty a o nowym nie znalazłem żadnej informacji.