Ten artykuł jest wyświetlany w trybie archiwalnym, co może skutkować nieprawidłowym wyświetlaniem niektórych elementów.
O tym, że w Jarocinie można jeździć autobusami za darmo pisaliśmy w połowie stycznia. Z darmowych przejazdów będą mogli skorzystać wszyscy chętni do skorzystania z komunikacji miejskiej, którzy wcale nie muszą być mieszkańcami Jarocina.
Na wprowadzenie bezpłatnej komunikacji miejskiej zdecydowano się też w Kaliszu. Tam jednak biletów nie będą musieli kupować tylko osoby posiadające kartę mieszkańca. Jakie warunki trzeba spełnić, by otrzymać taki dokument i jakie koszty w związku z wprowadzeniem darmowych przejazdów autobusami poniesie samorząd? O tym w materiale wideo mówi m.im. prezydent Kalisza Krystian Kinastowski.
A czy jest szansa na wprowadzenie darmowej komunikacji w Ostrowie Wielkopolskim? Zapytaliśmy o to przedstawicieli ostrowskiego magistratu. W odpowiedzi otrzymaliśmy pisemne oświadczenie, które publikujemy poniżej.
Miasto Ostrów Wielkopolski nie planuje wprowadzenia darmowej komunikacji miejskiej. Bezpłatna komunikacja jest bezpłatną tylko z nazwy. Takie rozwiązanie to jedynie zamiana opłaty biletowej na podatek. W efekcie nie płacą za nią jedynie pasażerowie, a wszyscy mieszkańcy.
Wszystkie ogólnodostępne badania wskazują, że wprowadzenie tzw. bezpłatnej komunikacji sprawia, że zaczynają z niej korzystać przede wszystkim rowerzyści i piesi, a nie kierowcy aut. Według raportu amerykańskiego Narodowego Centrum Badań nad Transportem likwidacja opłat w miejskiej komunikacji skutkuje obniżeniem poziomu bezpieczeństwa i komfortu, a więc wzrostem incydentów chuligańskich i pogorszeniem punktualności. Natomiast badania jednoznacznie wskazują, że cena usługi przewozowej jest dopiero na piątym miejscu w rankingu potrzeb wskazanych przez pasażerów. Zdecydowanie ważniejsze są punktualność, dostępność, czy częstotliwość połączeń. Dodatkowo wprowadzenie tzw. bezpłatnej komunikacji to konieczność wdrożenia komunikacji w całości przesiadkowej, co stanowiłoby utrudnienie dla osób starszych, czy matek z wózkami dziecięcymi.
Dla porównania Ostrów Wielkopolski liczy 70 tys. mieszkańców, w Żorach liczących 62 tys. mieszkańców funkcjonuje tzw. bezpłatna komunikacja, ale… dostępnych jest tylko 7 stosunkowo krótkich linii. Przypominamy, że w Ostrowie Wielkopolskim mamy ich aż 27 – to również połączenia autobusowe poza miasto. Nie da się wprowadzić tylko częściowo tzw. bezpłatnej komunikacji, czyli bezpłatnej w Ostrowie Wielkopolskim, a na terenie gmin nie.
Pasażerami autobusów Miejskiego Zakładu Komunikacji w Ostrowie Wielkopolski są przede wszystkim młodzież i osoby starsze. Między innymi te grupy mogą korzystać z ulg na przejazdy w wysokości nawet 100%. Wśród uprawnionych do ulg są również dzieci do 4. roku życia, czy osoby z niepełnosprawnościami.
piątek, 10 lutego, 2023
Bardzo dobra decyzja. Każdy płaci za siebie. Socjalizm już był.
piątek, 10 lutego, 2023
Co ma do tego Amerykański … .Podatki podniosą tylko czekają na pretekst. Pozdrawiam.
piątek, 10 lutego, 2023
Brakuje mi w Ostrowie biletu 15 minutowego za 2 zl
piątek, 10 lutego, 2023
Nie potrzeba darmowych nie zrobią czasowe bilety a nie co przesiadka to płać wcale to centrum w tej sytuacji jest nie potrzebne jak by były czasowe to tak
piątek, 10 lutego, 2023
Proponuje wprowadzić bezpłatne paliwo dla bezpłatnej komunikacji oraz kierowców ochotników samarytanów którzy zrzekną sie wypłat.
piątek, 10 lutego, 2023
Są darmowe przejazdy dla mieszkanców z Kalisza w ostrowskich autobusach a Ostrowiacy muszą płacić w autobusach kaliskich. Tak jest od lat. Kaliszacy jezdźą na kartę mieszkańca Kalisza za darmo równieź w ostrowskich autobusach. My nie mamy karty mieszkańca Ostrowa i płacimy w naszych i kaliskich autobusach.
piątek, 10 lutego, 2023
Bilety powinny być od czasu przejazdu a nie każdo razowo 100% ceny ..przykładem są większe miasta jak Poznan czy Wrocek.
sobota, 11 lutego, 2023
Darmowa komunikacja miejska to ściema urzędnicy z Ratusza nie są mieszkańcami a mają darmo
sobota, 11 lutego, 2023
Darmowa komunikacja miejska to ściema urzędnicy z Ratusza nie są mieszkańcami a mają darmo
poniedziałek, 13 lutego, 2023
To że ludzie nie korzystają z komunikacji miejskiej to jest słabe skomunikowane i niedopasowanie rozkładu jazdy. Wystarczy żeby zamiast rajdów z jednego krańca miasta na drugi wprowadzić kursy wahadłowe z wykorzystaniem centrum przesiadkowego. Argument że osoby starsze na tym nie skorzystają jest słaby ponieważ wielu z nich woli skorzystać zamiast bezpłatnego przejazdu taksówką że względu na to iż wolą zapłacić niż pół dnia czekać na połączenie.
wtorek, 7 marca, 2023
ostrów jest zadłużony po kokardę i zbyt biedny żeby nam zrobić bezpłatną komunikację. takie fakty
wtorek, 7 marca, 2023
Dzisiaj rekompensata dla MZK wynosi 20 mln czyli prawie tyle co cały koszt wożenia mieszkańców. Warto się zastanowić nad zniesieniem opłat dla mieszkańców.