Autobusami za darmo. Które miasto wprowadziło bezpłatną komunikację?

10
Jarociniacy, ale też każdy, kto będzie miał ochotę - może po Jarocinie jeździć za darmo autobusami komunikacji miejskiej. Taką decyzję podjął tamtejszy samorząd, który uznał, że skoro i tak dopłaca do JLA – to można przy okazji zrobić coś dla środowiska. Chodzi też o to, by zmniejszyć natężenie ruchu w mieście.

Działalność komunikacji miejskiej nie jest biznesem dochodowym, bo samorządy muszą do tego dokładać. Dla jarocińskiego samorządu wprowadzenie darmowej komunikacji miejskiej oznacza dodatkowy wydatek. Jest to koszt rzędu 100 tys. zł.

We wprowadzeniu darmowych przejazdów autobusowych nie chodzi jednak o finanse. – Chcemy zachęcić mieszkańców do korzystania z komunikacji publicznej. Chodzi o to, żeby w mieście było bardziej ekologicznie, żeby na ulicach było mniej samochodów. Darmowa komunikacja oznacza też oszczędności dla jarociniaków, bo przecież za przejazdy autobusami nie będą płacić nawet złotówki – tłumaczy Adam Pawlicki, burmistrz Jarocina.

Z darmowych przejazdów beda mogli skorzystać wszyscy, którzy akurat beda chcieli przemieszczać się autobusami po mieście i wcale nie muszą być mieszkańcami Jarocina.

Chodzi też o to, żeby zmniejszyć natężenie ruchu w mieście. – Liczymy na to, że w tych trudnych godzinach, czyli od 13.00 do 15.00 będzie na ulicach będzie mniej samochodów. Jest to też duże ułatwienie dla mam, które musiały dowieźć na 8.00 rano dzieci do szkoły. Teraz myślę, że dzięki darmowej komunikacji uczniowie starych klas będą mogli dojeżdżać sami i odciążą trochę rodziców – mówi Maciej Zegar, prezes spółki Jarocińskie Linie Autobusowe.

Ci, którzy którzy będą poruszali się po Jarocinie nie muszą też obawiać się problemów z kontrolerami biletów, bo jak zapewnia prezes spółki JLA, pracownicy wiedzą, że na terenie miasta mają takich kontroli nie przeprowadzać. 

Bezpłatne przejazdy autobusami po mieście realizuje spółka Jarocińskie Linie Autobusowe, a przejazdy realizowane przez innych przewoźników trzeba normalnie zapłacić.

redaktor wlkp24.info
aleksandra.barczak@tvproart.pl

10 KOMENTARZE

    • I dobrze. Nie lubię płacić za innych, a poza tym połączenia są takie, że i tak trzeba samochodem jeździć, chyba, że ma się dużo czasu. Dojeżdżam do i z pracy w niecałe 10 minut, a gdybym chciał jechać autobusem straciłbym godzinę. Sens zatem żaden.

  1. A co z przejazdami poza obreb miasta? Do miejscowości gminnych? Dlaczego są płatne????Jeżeli mamy płacić to niech w cenie uwzględnia darmowa strefę po Jarocinie i odlicza to od biletów jednorazowych kub miesięcznych.

    • Racja.
      Wystarczy pojechać jeden przystanek poza granicę miastach i już emeryt musi zapłacić 3,75 zł. A może chodzi o to by pozostawić samochód na parkingach buforowych przed wjazdem do Jarocina (których nie ma) i przesiąść się do darmowego autobusu.😁

  2. Widać w mieście ogromne korki mimo takiego rozwiązania które bardzo popieram. Ogromna część rodziców wozi dzieci do szkoły i są gigantyczne korki… Na domiar złego włączono dziś światła na Moniuszki i jest koszmar… Ale może dzięki światłom rodzice nie będą jeździć samochodami tylko autobusem bo paliwo drogie a stojąc 20minut w korku też spali swoje auto… Pozdrawiam wszystkich

NAPISZ KOMENTARZ

Wpisz swój komentarz
Wpisz swoje imię lub nick