DODAJ MATERIAŁ dodaj wideo, zdjęcie, tekst
DODAJ MATERIAŁ dodaj wideo, zdjęcie, tekst

Czy majówka się uda? Sprawdzamy prognozę pogody

IMGW podał prognozy meteorologiczne na rozpoczynający się weekend majowy. Miłośnicy grillowania powinni móc w najbliższych dniach rozwinąć skrzydła, ale powinni spoglądać w niebo i dobrze zaplanować świętowanie „pod chmurką”.

Fot. Pixabay

Majówka to dla wielu początek sezonu grillowego i spotkań na świeżym powietrzu. Czas odpoczynku, pierwsza możliwość złapania wiosennego słońca w pięknych okolicznościach przyrody oraz szansa na kulinarne szaleństwa, wycieczki, podróże, spacery i zwiedzanie. Do tego wszystkiego jest jednak potrzebna odpowiednia pogoda. Bez niej przynajmniej niektóre plany mogą nie wypalić.

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej przygotował prognozę na najbliższe dni. Wynika z niej, że początek weekendu przywita nas chmurami, ale w kolejnych dniach powinniśmy nie mieć powodów do narzekania w związku z brakiem słońca.

Prognoza pogody na majówkę 2023

Sobota
Pochmurna aura nie wpłynie negatywnie na temperaturę, która powinna się utrzymywać w ciągu dnia w okolicach 13-15°C. Nieco chłodniej może być na Pomorzu i w górach, więc osoby wybierające te kierunki wypoczynku, powinny spakować cieplejsze ubrania. Na południu kraju mogą też wystąpić przelotne opady deszczu, a nawet burze i grad. W wysokich partiach Tatr nadal będzie zalegał śnieg.

Niedziela
Chmury powinny zniknąć w niedzielę w pierwszej kolejności na zachodzie i w centrum kraju. To zasługa wyżu, który będzie przejmował kontrolę nad pogodą w tej części Europy. Rozpogodzenia nie wpłyną jednak na podwyższenie temperatury. Ta nadal będzie oscylować w okolicach 14-16°C. Tego dnia będzie nam towarzyszył słaby i umiarkowany wiatr z kierunku północno-zachodniego i północnego. Opady deszczu mogą wystąpić jedynie w południowo-wschodniej części kraju.

Poniedziałek
Słońce utrzyma się także w poniedziałek. Zwłaszcza w godzinach przedpołudniowych. Im bliżej wieczora, tym chmur na niebie może być coraz więcej. Z prognoz IMGW wynika jednak, że nie powinny przynieść one ze sobą opadów deszczu. Noc będzie chłodna – ok. 0°C, możliwe przygruntowe przymrozki (do -3°C). W ciągu dnia maksymalnie od 15 do 18°C. Chłodniej nad morzem, bo ok. 11°C.

Wtorek
Poniedziałkowy wieczór będzie zwiastował zmianę pogody. Polska ma się znaleźć w kolejnych dniach w zasięgu niżu, który najbardziej da o sobie znać w okolicach Bieszczad. Tam możliwe opady deszczu i duże zachmurzenie. Braki słońca wynagrodzić powinien nam cieplejszy poranek (ok. 5°C). W ciągu dnia w naszym regionie temperatura powinna się utrzymywać w okolicach 13-17°C.

Środa
Obchody święta Konstytucji 3 Maja upłyną raczej w przyjemnej, wiosennej aurze promieni słonecznych i częściowych rozpogodzeń. Jednak niemal na całym obszarze kraju może przelotnie padać. W nocy i nad ranem temperatura nie powinna spaść poniżej 0°C. W ciągu dnia podobne warunki, jak w poprzednie dni, a więc ok. 12°C. Będzie nam jednak towarzyszyć wiatr chwilami dość silny, osiągający w porywach nawet do 60 km/h.

Napisz do autora

Skomentuj ten wpis jako pierwszy!

Dołącz do dyskusji
Dodaj swój komentarz