Czy koalicja Przyjazne Miasto – PiS istnieje? „Ustalcie między sobą wersję”

48
Czy istnieje nieformalna koalicja Przyjaznego Miasta z Prawem i Sprawiedliwością? Takie podejrzenia padły z ust radnych Koalicji Obywatelskiej już kilka miesięcy temu. Podczas ostatniej sesji odnieśli się do tego ci, których od dawna wywołuje się do odpowiedzi. Szczegóły na wlkp24.info.

WIĘCEJ NA TEMAT MAJOWEJ SESJI:

Od wielu miesięcy w przestrzeni publicznej można usłyszeć głosy wskazujące na to, że w Radzie Miejskiej Ostrowa Wielkopolskiego powstała nieformalna koalicja. Nieformalna, bo oficjalnie nikt jej nie ogłosił, ale patrząc na wyniki niektórych głosowań, przynajmniej niektórzy członkowie Klubu Radnych Koalicja Obywatelska doszli do wniosku, że coś jest na rzeczy.

Ten temat wracał na ostatnich posiedzeniach samorządowców. Poruszono go także podczas majowej sesji. Głos w sprawie rzekomej współpracy jako pierwszy zabrał Marek Śliwiński, przewodniczący Klubu Radnych Przyjaznego Miasta: – Z całą stanowczością muszę przekazać członkom rady miejskiej, że takiej koalicji nie ma. Natomiast bardzo nas cieszy, ze polityka i kierunek działania, przedstawione projekty uchwał przez prezydenta Miasta Ostrowa Wielkopolskiego dotyczące rozwoju bieżących spraw naszego miasta, znajdują akceptację niektórych członków Klubu Radnych Prawa i Sprawiedliwości.

Zachęcił też członków KO do wspierania działań Przyjaznego Miasta. Kto śledzi życie ostrowskie życie samorządowe, ten wie, że Koalicji Obywatelskiej najdalej jest w wielu przypadkach do popierania sposobu rządzenia zaproponowanego przez Beatę Klimek oraz jej środowisko. – Proponuję, żebyście ustalili wersję z koleżanką i kolegami z PiS-u, bo radny Leszek Witoń kilka sesji wstecz mówił o tum, że i co z tego, ze jest koalicja. Radna Marzena Podskarbi pisze, że jej zdaniem nasze miasto pięknieje i jest to efekt dobrej współpracy władz naszego miasta z klubem radnych PiS… Ustalcie wersję. Ja się nie wtrącam – zaznaczył radny Jakub Paduch.

Leszek Witoń z Prawa i Sprawiedliwości zaznaczył, że równie dobrze taką retorykę można by przyjąć w przypadku głosowań Koalicji Obywatelskiej, która – jak podkreślił – także w przeszłości głosowała zgodnie z Przyjaznym Miastem. Do słów radnego Paducha odniosła się także Marzena Podskarbi. – Jeżeli coś nas cieszy, to też wyrażamy. Jeżeli jest mowa o współpracy, to nie o koalicji. A jeżeli chodzi o różne głosowania, to różnie wyglądało w radzie i nie mieliście państwo żadnych pretensji, jeżeli głosowaliśmy podobnie. Więc nie rozumiem zupełnie takich zarzutów – zaznaczyła radna z klubu PiS.

Czy istnieje koalicja Przyjaznego Miasta z Prawem i Sprawiedliwością?

sebastian.matyszczak@tvproart.pl

48 KOMENTARZE

 1. ciekawe co teraz na to pan profesor politolog z II LO i jego KODziarze hahaha… tak latali za BK a teraz ona ozeniona z PIS

  • PiSu nie lubię, ale to co robi PO, która głosuje praktycznie przeciwko wszystkim pomysłom rządzących, to jest kpina. Urbaniak by pewnie chętnie wrócił na fotelik prezydenta, pewnie sporo znajomych by znalazło zatrudnienie w miejskich spółkach. Jak chce to mogę mu powiedzieć kogo zatrudnił w zieleni miejskiej.

 2. Bardzo dobrze jeżeli Miasto ma się rozwijać i pięknieć jak obecnie, to niech będzie koalicja. Dobrze że są radni i kluby które potrafią pomagać naszej Pani prezydent a nie tylko przeszkadzać i krytykować jak PO.

  • Zgadza się radni siedzący na stołkach w spółkach miejskich to dopiero stała hi hi hi

 3. Niech sobie scala co chce. Istotne jest to że szkodnicy z PO nie dojdą do władzy. A niektórym marzy się poweót na fotel przewodniczącego Rady miejskiej.

  • Przyglądam się obradom Rady i wolę koalicję PiS – Przyjazny Ostrów niż dopuścić do władzy platwusów.

 4. Uważam, że to nic dziwnego. Jeżeli kluby maja zbierzne punkty programowe, to dlaczego mają nie współpracować.

 5. PiS-owi bliżej jest do przyjaznego miasta niż PO i to dobrze dla miasta. Już próbuje sobie wobrazić gdyby PiS miał być totalną opozycją w mieście. Jedna wielka walka z prezydentem i wszyscy by się skupiali na wzajemnych utarczkach. Podobają mi się Radni PiS że panują nad sytuacją i pomagają Pani prezydent w rządzeniu miastem i blokują obstrukckę PO.

 6. Jeśli w radzie doszło do kupczenia stanowiskami to prosżę tu napisać prosto z mostu o kogo chodzi – to się zwyczajnie należy nam jako wyborcom, jako opinii publicznej.

  • Czy pytasz też o czynnych radnych którzy pierdzą w stołki w miejskich spółach? Zapewniam że i tacy się znajdą.

  • Taka jedna Pani radna była na początku kadencji bojowo nastawiona do władz Przyjaznego Miasta. Cyk i zmiana o 180 stopni, o co kaman niech mi ktoś wyjaśni, że tak sobie z lajkuje z prezydentem Kostką wpisy na fb ???

  • Do Zygarek – która dwójka radnych PiS od pewnego czasu siedzi cicho i wszystko im się w mieście podoba bo nie składają żadnych interpelacji, uśmiechają pod nosem i przytakują władzy ? Podpowiem jeżeli to nadal jest za trudne – pierwsza dwójka z brzegu stołu radnych – czytelne ?

  • Czyli podoba ci się zadłużanie miasta na skalę dotąd niespotykaną? Ładowanie ciężkich milionów w stadiony dla zawodowców zamiast np w niszczejące ulice? Podoba ci się brak chodników? Podobają ci się drastycznie rosnące opłaty za ciepło, podatek, nawet za wejścia na basen? Podoba ci się przekupywanie radnych z opozycji stanowiskami pracy dla bliskich osób? Czyli podoba ci się to, co się dzieje w całym kraju pod rządami PiS. Gratuluję.

  • „Obiektywny”, odstaw to co zażywasz bo źle działa na Twoją percepcję. Inicjatywa radnego Lepki dot. usunięcia tablicy na pamiątkę „Armii Czerwonej” z ratusza – 7 głosów przeciw, z czego 7 głosów to głosy radnych Koalicji Obywatelskiej = PO

  • Radny Piotr Lepka wiele swoich wystąpień poświęcił problemom Osiedla Wenecja – oto ich wykaz:
   1. 18.02.2019 – interpelacja w sprawie przedszkola Calineczka przy ul. Olsztyńskiej (zieleń izolacyjna)
   2. 24.04.2019 – interpelacja w sprawie kolejki wąskotorowej na Piaskach
   3. 27.11.2019 – interpelacja dot. usunięcia 55 drzew przy Strudze Ostrowskiej (kompensacja przyrodnicza)
   4. 30.10.2019 – zapytanie dot. kolejki wąskotorowej na Piaskach
   5. 30.12.2019 – interpelacja dot. zabezpieczenia terenu przedszkola Calineczka (plac zabaw dla dzieci, na który wjechał samochód)
   6. 30.04.2020 – interpelacja dot. wycinki drzew przy ul. Osadniczej w okresie lęgowym
   7. 26.08.2020 – interpelacja dot. przygotowania przedszkola Calineczka do nowego roku szkolnego (bezpieczeństwo na placu zabaw)
   8. 25.09.2020 – interpelacja dot. chodnika i oświetlenia na ul. Grunwaldzkiej
   9. 28.10.2020 – interpelacja dot. wycinki drzew przy zbiorniku Piaski-Szczygliczka
   10. 22.12.2020 – interpelacja dot. nawierzchni ul. Osadniczej i dojazdu do Os. Morena Nova
   11. 27.01.2021 – interpelacja dot. złego stanu ul. Długosza
   12. 31.03.2021 – zapytanie w sprawie b. złego stanu nawierzchni ul. Osadniczej i dojazdu do Os. Morena Nova
   13. 31.03.2021 – zapytanie w sprawie zabezpieczenia odnogi Strugi Ostrowskiej przy Osiedlu Morena
   14. 23.06.2021 – zapytanie dot. reaktywacji kolejki wąskotorowej na terenie Piasków-Szczygliczki
   15. 23.06.2021 – zapytanie dot. mieszkańców OTBS przy ul. Konopnickiej
   16. 25.08.2021 – zapytanie dot. jakości wody na Piaskach-Szczygliczce
   17. 25.08.2021 – interpelacja dot. braku informowania mieszkańców OTBS
   18. 25.08.2021 – interpelacja dot. rozliczania ciepła w mieszkaniach z zasobu OTBS
   19. 25.08.2021 – zapytanie dot. parkowania samochodów na terenie Piasków-Szczygliczki
   20. 29.09.2021 – zapytanie dot. studzienek kanalizacji deszczowej na ul. Limanowskiego
   21. 26.10.2021 – interpelacja dot. problemów mieszkańców OTBS
   22. 25.11.2021 – zapytanie dot. promenady wzdłuż Strugi Ostrowskiej

  • Radny Piotr Lepka w tej kadencji zgłosił ponad 100 zapytań i interpelacji (proszę sobie porównać w BIP jak wyglądają statystyki pod tym względem). Jako że radny jest radnym całego miasta a nie tylko radnym osiedlowym wśród rozlicznych zagadnień znalazły się sprawy dot. społeczności całego miasta – wśród nich np. dbałość o zieleń miejską, monitoring wizyjny, konsultacje społeczne, OBO, patrole Straży Miejskiej, uchwała krajobrazowa, czynsze w TBS, centrum treningowo-sportowe Za Parowozownią, Klub sportowy STAL LA, schronisko dla bezdomnych zwierząt, spalarnia odpadów, przegląd studzienek kanalizacji deszczowej w ulicach i wiele, wiele innych.

   Radny zgłaszał także problemy dot. wyłącznie innych osiedli jak np.: chodniki na ul.Piastowskiej i Prostej, skrzyżowanie Rejtana i Chłapowskiego, podniesienie rzędnych i smród z wysypiska (3 wystąpienia), przejście dla pieszych i chodnik na ul. Wojska Polskiego, miejsca parkingowe na ul. Ogrodowe i „krótkiej Wrocławskiej”, plan zagospodarowania przestrzennego dla terenu w rejonie ul. Zębcowskiej, parking przy Starym Cmentarzu itd.

  • PiSu nie lubię, ale to co robi PO, która głosuje praktycznie przeciwko wszystkim pomysłom rządzących, to jest kpina. Urbaniak by pewnie chętnie wrócił na fotelik prezydenta, pewnie sporo znajomych by znalazło zatrudnienie w miejskich spółkach. Jak chce to mogę mu powiedzieć kogo zatrudnił w zieleni miejskiej.

 7. Klub PiS uzyskał 5 mandatów w wyborach do Rady Miejskiej i mógł uzyskać realny udział w rządzeniu miastem. Przez zdrajczynię z Zębcowa/działania typów związanych z Przyjaznym Miastem (stawiam na Bartka Zet) klub PiS stracił jeden mandat – Ela z Zębcowa zawinęła się i poszła do Beaty, o której wcześniej kandydatowi na prezydenta z PiS, Panu Mikołajczykowi, płakała, że to zła kobieta była!
  Od początku kadencji Klub radnych PiS był traktowany przez Przyjazne Miasto (długi czas z udziałem Mateusza Nycka) wespół z Koalicją Obywatelską jak chłopiec do bicia, trącali ich apelami, odrzucali ich inicjatywy na zasadzie „nie bo nie” albo „nie bo to nie nasz pomysł” (stypendium JPII, bonifikaty za użytkowanie wieczyste, zniżki dla krwiodawców), do kosza trafiały ich wnioski budżetowe, tępili politycznie w nurcie antypisizmu. I tak przez cały 2019 rok, cały 2020 rok i jeszcze w 2021 tak się działo. Aż nagle okazało się, że w klubie PiS ktoś zmienił nastawienie o 180 stopni, nie poparł swojego klubu w głosowaniu albo pomógł przegłosować Przyjaznemu Miastu podwyżkę… Ktoś stał się słupem w radzie miejskiej, milczącą postacią, która jeśli już coś zrobi to pochwali jej dorobek na fb i zrewanżuje się Mikołajowi lajkami.
  Przykra jest ta historia, w której kluczową rolę odegrał jeden gość, co na początku kadencji wygalantowany na sesje przychodził. Ów pan powodowany stanem wyższej konieczności popełnił akt wielkiej cywilnej odwagi, na misję do przedstawiciela władzy pochodzącego z SLD wyruszył pod płaszczykiem działania dla dobra miasta. Misja owa nijak straceńcza nie była. Pan Pragmatico pracę komunalną uzyskał, zysk to zacny był i zobowiązania podjąć należało. Oto i odpowiedź jest dlaczego takie a nie inne zmiany zachowania w klubie zaszły.

  • Klub PiS zmienił nastawienie i został koalicjantem „Przyjaznego Miasta”. Mojego poparcia już nie ma. Żeby zachować pozory odmienności wstrzymuje się w głosowaniu, co najczęściej działa na korzyść władz miasta. Taki stan jest niezwykle szkodliwy dla zdrowia. Doświadczenie życiowe i znajomość realiów wskazuje na korzystanie z różnego rodzaju beneficjentów, co w kolokwialnym języku najczęściej nazywa się korupcją polityczną. Nie jestem zwolennikiem totalnej opozycji, ale trzeba zachować choćby pozory odmienności, zwłaszcza w przypadku karkołomnych uzasadnień kolejnych podwyżek opłat, np. za parkowanie w centrum miasta.

  • Pan Pragmaticko, będąc pod płaszczykiem władzy, może sobie pozwolić na jeżdżenie autem swojej lubej z plakietką radny miejski, po pijaku i bez prawa jazdy. I nic to. Takie mamy czasy.

 8. Mamy tzw przyjazny ostrów ale tego nie ma, mamy faktycznie jedynie przejezdny i przyjezdny ostrów np borowczak a teraz jarocin w um i wodkan i crk pod inna nazwa.

 9. Panie radny Lepka ja pytałem wprost co Pan jako radny zrobił realego dla mieszkańców wenecji. Nie interesują mnie Pana interpelacje, wnioski, zapytania może być ich nawet 1000. Konkrety proszę napisać. Prawda jest taka że może Pan 100 000 interpelacji sobie napisać papier wszystko przyjmie ale jak Pan nie potrafi współpracować w zespole z innymi ludźmi to, nic Pan dla wyborców nie zrobi.

  • Coś się uparł tak tej wenecji to dziura i w dodatku niedawno była dziura zalaną

  • Radny Piotr Lepka jeszcze zanim został radnym załatwił drogą pisemną i oficjalnych spotkań z władzami miasta (za drugim razem z udziałem oddziału ZDR3+) zniżki dla dużych rodzin za odpady komunalne w wysokości 30%. Przygotował pismo i zebrał pod nim dużą ilość podpisów mieszkańców ul. Wańkowicza w sprawie budowy chodnika po obu stronach drogi – inwestycja zgodnie z obietnicą przekazaną w sesyjnych kuluarach przez Panią wiceprezydent Ewę Matecką została zrealizowana. Piotr Lepka zgłaszał też projekty do Ostrowskiego Budżetu Obywatelskiego dot. swojego osiedla.

   Radny Piotr Lepka w tej kadencji zgłosił ponad 100 zapytań i interpelacji (proszę sobie porównać w BIP jak wyglądają statystyki pod tym względem). Jako, że radny jest radnym całego miasta a nie tylko radnym osiedlowym wśród rozlicznych zagadnień znalazły się sprawy dot. społeczności całego miasta – wśród nich np. dbałość o zieleń miejską, monitoring wizyjny, konsultacje społeczne, OBO, patrole Straży Miejskiej, uchwała krajobrazowa, czynsze w TBS, centrum treningowo-sportowe Za Parowozownią, Klub sportowy STAL LA, schronisko dla bezdomnych zwierząt, spalarnia odpadów, przegląd studzienek kanalizacji deszczowej w ulicach i wiele, wiele innych.

   Radny zgłaszał także problemy dot. wyłącznie innych osiedli jak np.: chodniki na ul.Piastowskiej i Prostej, skrzyżowanie Rejtana i Chłapowskiego, podniesienie rzędnych i smród z wysypiska (3 wystąpienia), przejście dla pieszych i chodnik na ul. Wojska Polskiego, miejsca parkingowe na ul. Ogrodowe i „krótkiej Wrocławskiej”, plan zagospodarowania przestrzennego dla terenu w rejonie ul. Zębcowskiej, parking przy Starym Cmentarzu itd.

   Radny Piotr Lepka w tej kadencji: 1. W ramach prac Komisji Bezpieczeństwa i Ochrony Środowiska (przeglądy ulic z udziałem policji i dyrektora MZD) każdorazowo wśród wielu innych tematów z terenu miasta umieszczał w protokole z przeglądu kilka zagadnień dot. Os. Wenecja jak np. stan techniczny ulicy Osadniczej, Reymonta, Długosza, oświetlenie na ul. Grunwaldzkiej itd. (obok wielu innych tematów z terenu całego miasta). 2. Zgłaszał poprawki do budżetu miasta m.in. dot. ul. Reymonta i ul. Osadniczej 3. Z poziomu komisji, której przewodniczy do projektu budżetu na 2022 rok skutecznie zgłoszono i ostatecznie zabezpieczono finansowanie na projekt techniczny ul. Osadniczej i rów melioracyjny w rejonie ul. Torowej/Osieckiej (inicjatywa radnego Smektały)

  • Pewnie potrzebny mu jakiś lekarz i mam nadzieję, że więcej nie będzie radnym PiS, tylko PO. Jak można szkodzić swojemu miastu? Nic nie robi, tylko szkodzi.

 10. Przecież to widać że najbardziej z radnych PiS z prezydentem współpracuje pan radny Piotr Lepka a, ta jego krytyka na Sesjach RM to tylko zasłona dymna. Wszyscy widzieli jak ładnie dziękował Pani prezydent za zdjęcie tablicy armi czerwonej.

  • Robokopie, nie mierz ludzi swoją marną miarą. Głupiś jak stołowa gira, tobie kury macać a nie politykę uprawiać

 11. Dziwię się koleżance i kolegam radnym PiS że współpracują z radnym Lepka ten gość aby szkodzi klubowi. Proponuję przemyśleć wywalenie tego gościa z waszego klubu.

 12. Każdy ma prawo głosować jak uważa. Szukanie drugiego dna jest bezzasadne. Przyglądając się Sesjom RM widać jak na dłoni że radny Piotr Lepka głosuje i popiera Koalicke Onuwatelską. Na miejscu Klubu PiS wprowadziłbym dyscyplinę w głosowaniach. Jedno czy drugie głosowanie wbrew woli klubu wtedy pożegnać zwolennika PO Pana Lepka i nie patyczkować się z gościem. Osmiesza cały klub PiS a w partii nawet nie jest.

 13. Nigdy nie sądziłem że będę popierał taką koalicję, ale jeżeli ma to służyć miastu podpisuje się dwoma rękoma.

  • Ta koalicja służy interesom królowej Ostrowa głównie. Długi zaciągnięte miasto zacznie spłacać po następnej kadencji. Wtedy się oczy otworzą tym dzisiejszym entuzjastom. Kiedy miasta nie będzie stać na budowę czy remont kawałka chodnika. Ale to za 8 lat. Teraz trwa festiwal ekspresu inwestycyjnego.

 14. Czy potrzebne są w Ostrowie kolejne fontanny? Może ktoś w końcu pomyślałby o dobrych zakładach pracy żeby zatrzymać młodych? Ostrów staje się miastem emerytów…

  • A propos fontanny, tylko mi się wydaje, że ona jest uszkodzona i działa na pół gwizdka? 😉 Taka droga była…

 15. Towarzyszu weź się za robotę, bo na Wenecji i w pracy chyba słabo to wygląda. Trzeba mieć wiele czasu na elaboraty pod różnymi pseudonimami.

NAPISZ KOMENTARZ

Wpisz swój komentarz
Wpisz swoje imię lub nick