Czy 1 listopada cmentarze będą zamknięte? Minister odpowiedział na pytanie

22
Choć październik niedawno się rozpoczął to wielu zaczyna się zastanawiać, jak będzie wyglądać sytuacja w Polsce na początku listopada. Wtedy przypada Wszystkich Świętych oraz Zaduszki. Liczby w dobowych raportach stale rosną, a minister zdrowia przewiduje apogeum czwartej fali na przełomie listopada i grudnia.

Każdy z nas pamięta początek listopada ubiegłego roku, kiedy to Ministerstwo Zdrowia zadecydowało o zamknięciu cmentarzy 1 oraz 2 listopada. Niektórzy obawiają się, że zbliżające się święta miną przy podobnym scenariuszu. O rządowe plany na Wszystkich Świętych oraz Zaduszki zapytano Adama Niedzielskiego, ministra zdrowia. – Bierzemy pod uwagę wiele aspektów. To jest oczywiste. Przede wszystkim chcę powiedzieć, że ta sytuacja, która miała miejsce rok temu to była sytuacja, w której decyzję musieliśmy podjąć praktycznie z dnia na dzień i to była sytuacja ekstra ordynaryjna – mówił szef resortu.

Niedzielski podkreślił jednak, że nie przewiduje podejmowania decyzji w trybie nagłym, bo jesteśmy lepiej zabezpieczeni. – Mówię tu o tym, że już niemalże 60% dorosłej populacji jest zaszczepione, ale także o tym, że w każdym województwie mamy przygotowane bardzo szczegółowe plany rozwoju infrastruktury. Te elementy uzasadniają niepodejmowanie takich drastycznych decyzji – dodał minister.

Poniedziałkowy raport potwierdził zakażenie w ciągu minionej doby u kolejnych 684 osób. Są to jednak wyniki niedzielnych wymazów. Specjaliści nie mają jednak wątpliwości, że liczba zakażeń rośnie i będzie rosnąć, a kulminacja czwartej fali może nastąpić na przełomie listopada i grudnia.

redaktor wlkp24.info
ewa.pieczynska@tvproart.pl

22 KOMENTARZE

 1. DLA ŚWIETEGO SPOKOJU CMENTARZE POWINNY BYĆ ZMAKNIĘTE, 1 LISTOPADA, MOŻNA GROBY ODWIEDZAĆ CAŁY ROK , A PRZED DNIEM 1 LISTOPADA, MOŻNA W CIAGU TYGODNIA , UBRAĆ GROBY I ZAPALIĆ ZNICZE, NA CMENTARZACH 1 LISTOPADA PANUJE OLBRZYMI TŁOK I DUZO LUDZI ,ZASZCZEPIONYCH ,ALE TEZ NIE ZASZCZEPIONYCH ,WIĘC NIE BEDE RYZOKAWAŁ I ODWIEDZE GROBY , TYDZIEŃ WCZĘSNIEJ PRZED ŚWIĘTEM ZMARLYCH . NIE CHCE PONOWNIE ZACHOROWAĆ NA KOWID .

  • Wszystkich Świętych jest 1 listopada. Jeśli boisz się ludzi to możesz jechać dzień wcześniej lub później bez konieczności zamykania cmentarzy. Żyjemy podobno w wolnym kraju, więc możemy odwiedzać groby wtedy kiedy chcemy.

  • Stefanku i Polaku, rozumiem że do sklepów nie chodzicie, do autobusów nie wsiadacie a Wigilię zrobicie na raty coby nie tworzyć niepotrzebnego tłoku. Ludzie, ogarnięcie się bo stracimy resztę praw i zrobią z nami to samo co z Żydami … Im mówili to samo, ze to dla ich dobra a jak się skończyło wszyscy wiemy.

 2. To totalna bzdura zamykać cmentarz w ubiegłym roku tak zrobiono i co się działo po ogłoszeniu . Wieczorem tłumy ludzi na cmentarzu bieganina w deszczu i tak nie spadła liczba zachorowań ale Władza musiała pokazać swoją siłę i to jak można sterować ludźmi.

 3. A tłumy ludzi nr morzem, jeziorem, czy w górach to nie przeszkadzało tobie? Tłumy ludzi w kościele nie przeszkadza tobie? Nie było zagrożenia? Więc czym się różni święto zmarłych czy zaduszki od tych uciech z których każdy korzystał podczas wakacji. Czas może na myślenie?

 4. Może nie zamykać całkowicie cmentarzy 1 listopada, ale po prostu odwiedzać groby dużo wczesniej przed 1 listopada. Bo w tym na tłoku ludzi 1 listopada możemy faktycznie zarażać sie ponownie covidem .

 5. Zamknąć to się powinno takich jak Stefan i Polak, to już jest schizofrenia paranoidalna a wielu zamachowców miało takie „dolegliwości”. Módlmy się żeby nie było tak jak przed rokiem „Twój ból jest większy niż mój”.

 6. O zmarłych należy pamiętać cały rok a nie tylko we wszystkich świętych. Przepych i pokazywanie dla ludzi a później kwiaty i znicze do wiosny leżą bo 1 listopada minął.

  • Przeciez juz 2 tygodnie przed 1 listopada cmentarze sa ustrojone i duzo ludzi a 1 listopada to jest horror, czlowiek obok czlowieka, noga za noga, kilka lub nascie tysiecy przez jeden dzien w tym mnostwo niezaszczepionych potencjalni zarazajacy, BEZWZGLEDNE ZAMKNIECIE CMENTARZY. bez ceregieli i sluchania foliowych oszolomow7

 7. Ja tez ide 3 dni przed Wszystkimi Świetymi NA CMENTARZ, w świeto zmarłych na Limanowskiego to jest HOROR . Moga sobie cmentarze pozamykać , będe kilka dni wczesniej na grobach bliskich.

 8. Zamykanie cmentarzy to głupota do kwadratu…. latem jakoś nikt nie zamykał plaż a było tam ludzi jak mrówek. W supermarketach ludzi jak stonek…. wymysły głupoli.

NAPISZ KOMENTARZ

Wpisz swój komentarz
Wpisz swoje imię lub nick