Czujka dała znać, alarm okazał się fałszywy

0
Jak ważna jest instalacja czujek czadu oraz dymu przekonali się w mieszkańcy domu jednorodzinnego w Nowej Obrze w gminie Koźmin Wielkopolski.

Wczoraj o godzinie 16:59 Dyżurny Stanowiska Kierowania Komendanta Powiatowego Państwowej Straży Pożarnej w Krotoszynie został zaalarmowany o załączonej czujce w budynku mieszkalnym w miejscowości Nowa Obra.

Jako pierwsi na miejscu zjawili się ochotnicy z OSP z Koźmina.

– Kierujący działaniem ustalił, że w piwnicy budynku mieszkalnego załączyła się czujka o dwufunkcyjnym działaniu wykrywającym tlenek węgla oraz dym. Mieszkańcy opuścili budynek – mówi dh Bartosz Matysiak.

Strażacy wyposażeni w aparaty ochrony dróg oddechowych oraz czujnik wielogazowy weszli do piwnicy celem sprawdzenia stężenia gazów niebezpiecznych. Zostało sprawdzone całe pomieszczenie piwniczne oraz wszystkie kondygnacje budynku. Zagrożenia nie stwierdzono.

– Dodatkowo strażacy przy pomocy kamery termowizyjnej sprawdzili przewód kominowy czy nie występuje w nim podwyższona temperatura która mogłaby wskazywać na pożar sadzy. Tym razem na szczęście alarm okazał się fałszywy – dodaje strażak.

Niejednokrotnie czujki dymu czy też tlenku węgla ( czadu ) ratują życie, nie oszczędzajmy więc na tym co jest dla nas najważniejsze – bezpieczeństwo nas samych i naszych bliskich. Czujka to niewielki wydatek, który może nas uratować.

W działaniach trwających około godziny brało udział 9 strażaków i 2 samochody

Zdjęcia: dh Szymon Sikora

 

redaktor wlkp24.info
maciej.parysek@tvproart.pl

NAPISZ KOMENTARZ

Wpisz swój komentarz
Wpisz swoje imię lub nick