„Czartoryscy” na 45-lecie

0
„Czartoryscy, czyli wieczna pogoń”. To tytuł najnowszej książki ostrowskiego historyka, regionalisty i muzealnika Witolda Banacha. Pozycja, która ukazuje etapy drogi na polityczny szczyt oraz pełne sukcesów, zwycięstw, intryg i starć losy rodziny splatające się z historią Polski ukazała się z okazji 45-lecia pracy twórczej autora.

W pogoni za majątkiem, pozycją, koroną i… szczęściem! Ten tekst parafrazujący nazwę herbu Czartoryskich w trafny sposób oddaje historię tego rodu. Witold Banach pokazuje w książce konsekwentne i przemyślane dążenia rodziny Czartoryskich do zdobycia magnackiego prestiżu, zreformowania państwa, a nawet zdobycia tronu.

„Czartoryscy, czyli wieczna pogoń” wnikliwie przedstawia wszystkie etapy politycznego rozwoju, z uwzględnieniem wielu przełomowych momentów w historii Polski, takich jak sejm czteroletni, rozbiory czy powstanie listopadowe. Sporo jest też o skomplikowanych losach kolekcji Czartoryskich z „Damą z gronostajem” na czele. – Witold Banach tworzy własną, niepowtarzalną i bardzo przystępną narrację historyczną – mówi moderator wczorajszego spotkania, literaturoznawca, Tomasz Gruchot.

Książka o Czartoryskich dopiero co ujrzała światło dzienne, niewielu uczestników wczorajszego spotkania miało już więc okazję zapoznać się z jej treścią, ale po poprzednich publikacjach Witolda Banacha, takich jak „Radziwiłowie” czy „Kroniki literackie prowincji” spodziewają się pasjonującej lektury.

redaktor wlkp24.info
agnieszka.kurzawa@tvproart.pl

NAPISZ KOMENTARZ

Wpisz swój komentarz
Wpisz swoje imię lub nick