Cykl „Tour de Konstytucja” zawitał do Ostrowa

5
Event obywatelski "Tour de Konstytucja PL" dotarł do Ostrowa Wielkopolskiego. Wśród zaproszonych gości, którzy przemawiali do mieszkańców był m.in. sędzia Igor Tuleya i mecenas Michał Wawrykiewicz. Spotkanie przyciągnęło sporą grupę osób. Na każdym spotkaniu z cyklu "Tour de Konstytucja" ustawiany jest specjalny zwój z ustawą zasadniczą, pod którym podpisy mogą składać wszyscy obecni na spotkaniu.

Celem takiego wydarzenia jest popularyzacja znajomości konstytucji. W trakcie spotkania, podczas paneli dyskusyjnych, przemawiali także profesorowie prawa, którzy na co dzień wykładają na poznańskich uczelniach.

Zdaniem obecnych na spotkaniu osób, znajomość konstytucji jest bardzo ważna, ponieważ gwarantuje ona każdemu podstawowe prawa takie jak wolność i bezpieczeństwo osobiste, wolność sumienia i wyznania, wolność słowa czy prawo do prywatności.

W ostatnich latach znajomość konstytucji wśród obywateli poprawiła się, a wpływ – zdaniem osób obecnych na spotkaniu – miała na to obecna sytuacja polityczna w Polsce.

Event „Tour de Konstytucja PL” rozpoczął się 4 czerwca. W 2021 roku mija 100. rocznica uchwalenia pierwszej pełnej Konstytucji uchwalonej przez Polskę po odzyskaniu niepodległości. Cykl rozpoczął się w Radomiu, a po Ostrowie Wielkopolskim kapsuła z konstytucją zostanie przetransportowana do m.in. Poznania, Pobiedziska, Gorzowa Wlkp. i Myśliborza.

Finał akcji zaplanowano na sierpień w stolicy.

redaktor wlkp24.info
aleksandra.barczak@tvproart.pl

5 KOMENTARZE

  1. Szanowny Panie Jacku,
    zamieszczając komentarz korzysta Pan z wolność słowa zapisanego w Konstytucji, chodząc do kościoła czy do zboru – z prawa dot. wolność sumienia i wyznania zapisanego w Konstytucji, bez względu czy jest Pan mężczyzną czy kobietą, łysym czy blondynem, mającym jedną czy dwie nogi, posiadającym zarost lub nie – z zasady równouprawnienia i zakazu dyskryminacji zapisanego w Konstytucji. Dodam, że głosując podczas ostatnich wyborów korzystał Pan zapisanego w Konstytucji czynnego i biernego prawa wyborczego. Nie wiem czy korzystał Pan z zapisanego w Konstytucji prawa do dziedziczenia, ale na pewno korzysta Pan i Pana rodzina z wolności wyboru miejsca pracy i wykonywania zawodu, z prawa do wynagrodzenia, prawo do bezpiecznych i higienicznych warunków pracy, prawa do zabezpieczenia społecznego czy prawa rodzin znajdujących się w trudnej sytuacji materialnej i społecznej do szczególnej opieki państwa – oczywiście wszystkich bez wyjątku zapisanych w Konstytucji. Proszę pomyśleć co by się działo, gdyby nie konstytucja… strach pomyśleć. Życzę Panu miłego dnia, a radzę przy okazji skorzystać z wypoczynku, bo ma Pan prawo do urlopu, także zapisany w Konstytucji, której Pan tak nie lubi.

  2. Błąd, bo Tour_de_Konstytucja.Pl jest z okazji setnej rocznicy uchwalenia pierwszej pełnej Konstytucji po odzyskaniu przez Polskę niepodległości. Sprawdźcie na stronie organizatorow

NAPISZ KOMENTARZ

Wpisz swój komentarz
Wpisz swoje imię lub nick