Cyberprzestępcy znaleźli nowy sposób, by nas oszukać

2
Fot. Pixabay
Cyberprzestępcy nie próżnują. Jakiś czas temu pojawiła się nowa metoda oszustwa - tym razem związana z wypłatami z bankomatów. Do popełnienia przestępstwa złodzieje wykorzystują kolorowe naklejki z kodami „QR”. Po zeskanowaniu kodu na nich umieszczonego można stracić nawet kilkaset złotych miesięcznie.

Kody „QR” są bardzo popularnym nośnikiem wielu informacji i korzysta z nich coraz więcej osób. Jeśli zeskanujemy taki kod telefonem komórkowym, otrzymamy różne informacje: adres strony internetowej bądź informator lub przewodnik. Jakiś czas temu naklejki z takimi kodami zaczęły się pojawiać również na bankomatach. Wrodzoną ciekawość człowieka postanowili więc wykorzystać cyberprzestępcy.

Chodzi o naklejki, po zeskanowaniu których – jak zachęca opis – możemy wygrać nowy model telefonu lub inny sprzęt elektroniczny. – Niestety, zeskanowanie kodu może narazić nas na poważne straty finansowe. Umieszczone przez oszustów naklejki z kodem wiążą się najczęściej z nieświadomym zamówieniem płatnej subskrypcji przy pomocy systemu SMS Premium. O tym, że staliśmy się ofiarą przestępstwa, zorientujemy się prawdopodobnie dopiero w momencie uzyskania rachunku za telefon. W tym czasie straty, jakie poniesie właściciel urządzenia, mogą wynieść nawet kilkaset złotych – informuje asp. Agnieszka Zaworska, oficer prasowy Komendy Powiatowej Policji w Jarocinie.

sebastian.matyszczak@tvproart.pl

2 KOMENTARZE

  1. Bardzo dobrze ze informacji udzielacie i naglasniajcie to wszedzie najlepiej jakby odpowiednie organy scigania zajely sie tymi cwaniaczkami zlodziejami

NAPISZ KOMENTARZ

Wpisz swój komentarz
Wpisz swoje imię lub nick