CRK Energia otrzymała koncesję Urzędu Regulacji Energetyki

2
Fot. CKR Energia
Ostrowska spółka CRK Energia dostała koncesję od Urzędu Regulacji Energetyki na dystrybucję energii elektrycznej. "W kolejce czekają już wytwórcy zainteresowani wprowadzeniem do naszej sieci energii elektrycznej wyprodukowanej w farmach fotowoltaicznych oraz klienci końcowi" - mówi Artur Dembny, prezes CRK Energia.

Członkowie CRK Energia w Ostrowie Wielkopolskim świętują triumf. Ich starania o otrzymanie koncesji od Urzędu Regulacji Energetyki zakończyły się sukcesem. Spółka będzie mogła prowadzić działalność gospodarczą w zakresie dystrybucji energii elektrycznej. – Jednym z największych wyzwań dla miast w perspektywie najbliższych kilku i kilkunastu lat jest lokalne bezpieczeństwo energetyczne i rozwój ekologicznej energetyki. W Ostrowie Wielkopolskim ambitnie mierzymy się z tym wyzwaniem już od początku 2018 roku podejmując również pionierskie w skali kraju inicjatywy – mówi Beata Klimek, prezydent Ostrowa Wielkopolskiego.

To kolejny element na ostrowskiej mapie rynku energetycznego, który zaczął powstawać w 2018 roku. – Utworzenie stricte specjalistycznej spółki energetycznej w miejskim sektorze komunalnym to jeden z elementów innowacyjnego i długofalowego projektu Ostrowskiego Rynku Energetycznego – wyjaśnia Bartosz Ziółkowski, prezes Centrum Rozwoju Komunalnego.

Strategia Centrum Rozwoju Komunalnego, która została opracowana do 2024 roku określa spółkę CRK Energia jako “specjalistyczny podmiot wyposażony w wymagane prawem koncesje i ma stać się instytucją pełniącą funkcję zarządzającego dystrybucją i obrotem energią wśród kilkudziesięciu partnerów ORE. – Na starcie będziemy operowali na 12 km sieci elektroenergetycznej średniego napięcia, do której jest przyłączona nasza siostrzana spółka z grupy kapitałowej. Pozyskanie koncesji dystrybucyjnej otwiera worek z kolejnymi przyłączeniami. W kolejce czekają już wytwórcy zainteresowani wprowadzeniem do naszej sieci energii elektrycznej wyprodukowanej w farmach fotowoltaicznych oraz klienci końcowi – wylicza Artur Dembny, prezes CRK Energia.

Spółka przewiduje nie tylko rozbudowę sieci, ale także pozyskanie koncesji na obrót energią, aby “w pełni przejąć obsługę handlową nad partnerami”.

To nie pierwszy dokument tego typu pozyskany przez spółkę. Wcześniej działania ostrowskiej instytucji doceniło certyfikatem Ministerstwo Energii.  Ostrowski Rynek Energetyczny znalazł się wśród kluczowych projektów i kierunków działań Województwa Wielkopolskiego w projekcie Strategii Wielkopolska 2030 – wskazuje Mateusz Nycek z ostrowskiego Centrum Rozwoju Komunalnego, członek ogólnopolskiej Komisji Polityki Miejskiej i Rozwoju Miast.

Ostrowski Rynek Energetyczny to projekt lokalnej energetyki obywatelskiej realizowany w Grupie Kapitałowej Centrum Rozwoju Komunalnego od 2018 roku. Zrzesza ponad 50 partnerów gospodarczych i naukowych i wpisuje się w trend energetyki rozproszonej. Jak mówią jej twórcy, powstał celem “zapewnienia lokalnego bezpieczeństwa energetycznego, rozwoju ekologicznej i przyjaznej środowisku energetyki oraz osiągnięciu samowystarczalności energetycznej miasta”.

sebastian.matyszczak@tvproart.pl

2 KOMENTARZE

  1. ORE? Czyżby dzięki temu projektowi nadal nie mamy dofinansowań do instalacji fotowoltaicznych w mieście? – Takie tam blokowanie potencjalnej konkurencji- , a może teraz otworzy się ta furtka – pod warunkiem przyłączenia się do sieci Ostrowskiej…..

NAPISZ KOMENTARZ

Wpisz swój komentarz
Wpisz swoje imię lub nick