DODAJ MATERIAŁ dodaj wideo, zdjęcie, tekst
DODAJ MATERIAŁ dodaj wideo, zdjęcie, tekst

Ten artykuł jest wyświetlany w trybie archiwalnym, co może skutkować nieprawidłowym wyświetlaniem niektórych elementów.

CRK dostało 7,5 mln zł dotacji. Za te pieniądze mają powstać dwa źródła kogeneracyjne o mocy 6,8 MWe

Pieniądze zostaną przeznaczone na budowę dwóch źródeł kogeneracyjnych o łącznej mocy 6,8 MWe i mocy cieplnej 6,40 MWt. Będą one zasilane gazem ziemnym. Budowa powinna się rozpocząć w 2020 roku i zakończyć w 2023. – Podejmujemy jako miasto ambitne i innowacyjne projekty, włączając kolejne nowoczesne technologie w funkcjonowanie miejskiej gospodarki komunalnej. NFOŚiGW to kolejna po Ministerstwie Energii krajowa instytucja wspierająca nasz projekt Ostrowskiego Rynku Energetycznego – mówi Bartosz Ziółkowski, prezes Centrum Rozwoju Komunalnego.

>> Jest pierwszy milion dla Marcelka! Zbiórka wciąż trwa,
bo potrzeba kolejnych 2,6 mln zł <<

Nowoczesna instalacja ma być wykorzystywana na potrzeby Ostrowskiego Zakładu Ciepłowniczego i ma podwoić produkcję energii elektrycznej w tej spółce. Budowa systemu kogeneracyjnego, a więc źródła energii cieplnej i elektrycznej – jak mówi prezes spółki Jan Grześkowiak – „pozwoli na ograniczanie kosztów związanych z emisją CO2”. – Zdywersyfikuje paliwa zasilające posiadane ciepłownie oraz umożliwi uzyskanie nowych źródeł dochodów z produkcji energii elektrycznej – wyjaśnia. – Nowe źródło podwoi produkcję energii elektrycznej w OZC. Bardzo znacząco obniży także emisję dwutlenku węgla, przez co zmniejszy koszty tej emisji o blisko 50 procent. Stabilna produkcja energii z nowego źródła ułatwi przyłączenie do sieci ORE (Ostrowski Rynek Energetyczny – przyp. red.) fotowoltaiki. Mamy tutaj na uwadze zarówno małych producentów – prosumentów, jak i duże farmy fotowoltaiczne – dodaje prezes Grześkowiak.

Jak informują przedstawiciele CRK, w pierwszym półroczu 2020 roku do sieci Ostrowskiego Rynku Energetycznego ma zostać przyłączona farma fotowoltaiczna o mocy 1,5 MW, co zwiększy udział odnawialnych źródeł energii w ORE.

To jeden z kroków do zapewnienia przez władze spółki i miasta lokalnego bezpieczeństwa energetycznego, a także rozwój ekologicznej energetyki, a w przeszłości osiągnięcie samowystarczalności energetycznej miasta. „Według przewidywań naukowców Ostrów Wielkopolski może to osiągnąć do 2040 roku” – wyjaśniają przedstawiciele CRK.

Napisz do autora

Komentarze (1)
  • 7
    75thecrow

    piątek, 27 grudnia, 2019

    Znowu paliwo a może tak wydać to na elektrownie solarną lub wiatrową to jest ekologiczne źródło a nie znowu na spalanie kopalin

    Odpowiedz
Dołącz do dyskusji
Dodaj swój komentarz