Co ze strefą parkowania i parkingami buforowymi? Burmistrz wyjaśnia

4
Obszar Strefy Płatnego Parkowania w Ostrzeszowie / źródło: załącznik nr 1 do uchwały
Podczas live'a na fanpage'u burmistrz Ostrzeszowa Patryk Jędrowiak opowiedział o planach związanych ze Strefą Płatnego Parkowania. Odpowiedział na najczęściej zadawane pytania, poinformował o planowanych konsultacjach społecznych, a także o pomyśle budowy i powiększeniu parkingów buforowych na terenie miasta.

Ostrzeszowscy radni wyszli z propozycją przeprowadzenia konsultacji społecznych dotyczących pomysłu wprowadzenia strefy płatnego parkowania. Mają zostać przeprowadzone w formie krótkiej ankiety. Burmistrz Ostrzeszowa wydał już rozporządzenie w tej sprawie, a co za tym idzie, termin wprowadzenia strefy prawdopodobnie zostanie przesunięty. Na razie nie wiadomo, kiedy wejdzie ona w życie. Początkowo zakładano, że stanie się to 1 lipca. – Ankieta jest skierowana do naszych mieszkańców, stąd będzie w niej zamieszczona prośba o podanie swoich danych. Będzie ona dostępna w formie tradycyjnej, jak i online – powiedział Patryk Jędrowiak, burmistrz Ostrzeszowa. Każdy z mieszkańców będzie miał trzy tygodnie, aby ją wypełnić.

Dzięki odpowiedziom na pytania zawarte w ankiecie władze gminy chcą się dowiedzieć, jakie – według mieszkańców – są problemy z parkowaniem na terenie miasta. – Będą również pytania otwarte, w których będziecie mogli państwo odnieść się do pewnych kwestii i wyrazić swoje odczucia. Ale także pojawi się pytanie, czy chcielibyście państwo, aby parking przy ul. ks. Sobierajskiego, przy cmentarzu, do czasu wybudowania parkingu troszeczkę dalej przy Wolności, wyłączyć ze strefy, czy go w niej pozostawić – wyjaśnił.

Włodarz zapowiedział, że zostanie zorganizowany punkt konsultacyjny dla osób, które będą chciały dowiedzieć się czegoś więcej na temat strefy. Informacje będą przekazywane na dwa sposoby: osobiście i telefonicznie.

Burmistrz Jędrowiak odpowiedział też na kilka pytań dotyczących strefy. Jak podkreślił, wybrał te, które padały najczęściej. – Przed uruchomieniem strefy zostaną utwardzone bądź powiększone dwa parkingi. Jeden z nich znajdzie się przy ul. Kościuszki, przy cmentarzu. Porozumieliśmy się też z panem starostą i powiększymy parking, który jest przy ul. Norweskiej. Tam grunt ma zarówno starostwo, jak i gmina. I on również będzie powiększony. Oba parkingi będą darmowe – zakomunikował.

Władze miasta planują wybudować też w kolejnym roku duży parking przy Al. Wolności. Teren przy alejkach jest zabezpieczony pod cmentarz. W planie jest przewidziany także parking – jak podkreślił burmistrz – prawie tak duży jak przy ul. ks. Sobierajskiego. – Chcemy, żeby również on był darmowym parkingiem buforowym. Być może będzie on troszeczkę dalej, ale jednak na cały dzień będzie można tam zostawić pojazd – dodał.

Do urzędu spłynęło w ostatnim czasie wiele pytań dotyczących płatności w planowanej strefie parkowania. Nie wszyscy byli usatysfakcjonowani faktem, że będą musieli wyjść z samochodu, kupić bilet, wrócić do niego, żeby włożyć go za szybę i dopiero udać się w wybrane miejsce, aby załatwić swoje sprawy. – Będą trzy możliwości kupienia biletu. Oprócz tradycyjnej w parkometrze będzie także można kupić go tam, podając numer rejestracyjny pojazdu i nie będzie trzeba wracać do auta, ponieważ dane pozostaną w systemie. Trzecią i chyba najwygodniejszą propozycją będą płatności mobilne. Dzięki aplikacji na telefon taka płatność jest rozliczana co do minuty i w każdym momencie można przedłużyć bilet – wyjaśnił Patryk Jędrowiak.

Wyniki ankiety będą opublikowane, a konsultacje – jak zaznaczył włodarz – nigdy nie są wiążące dla radnych. Konsultacje są opiniotwórcze i będą mogli się z nimi zapoznać, także mieszkańcy.

Burmistrz opowiedziało planach związanych z parkowaniem w Ostrzeszowie podczas liv’a przeprowadzonego na swoim fanpage’u. Całe nagranie można obejrzeć poniżej.

sebastian.matyszczak@tvproart.pl

4 KOMENTARZE

  1. Wszyscy żerują na kierowcach to dlaczego nie ma żerować także Ostrzeszów? A w dalszej kolejności inne pomniejsze miejscowości jak np. Skalmierzyce, Raszków, Antonin, Radłów, Chynowa, Michałków czy nawet Strugi i Niedźwiedź. A ile zatrudnienia dla kontrolerów? Cała Polska będzie jedną wielką strefą parkowania i skupiskiem 30 mln jednozawodowców – ZAWÓD: KONTROLER STREFY PARKOWANIA.

  2. Klasyczne szukanie kasy najpierw małe opłaty , tak aby społeczeństwo się zgodziło a potem okaże się ,że system nie jest w stanie się finansować i podwyżki jak w przypadku śmieci ! Nic to nie zmieni w ilości miejsc parkingowych . Liczba parkujących to bardziej kwestia zakładów pracy zlokalizowanych w centrum jak Pollena , Kaflarnia czy Meblomark . Zobaczcie ile robi się miejsc po 14 -stej a przecież dzisiaj komunikacja publiczna już nie istnieje i pracownicy dojeżdżać muszą itd.

NAPISZ KOMENTARZ

Wpisz swój komentarz
Wpisz swoje imię lub nick