Co ze strajkiem generalnym w Polregio? Jest oficjalne stanowisko!

0
materiały prasowe
Nie będzie strajku generalnego pracowników Polregio, który miał się rozpocząć w poniedziałek, 16 maja. Przynajmniej na razie. Związki zawodowe doszły do porozumienia z przedstawicielami zarządu spółki i wynegocjowały podwyżki w wysokości 400 zł oraz wzrost wynagrodzeń o kolejne 300 zł od przyszłego roku. Nie wszystkie punkty ustaleń zostały jeszcze spełnione po piątkowych negocjacjach, dlatego widmo protestów nadal wisi nad przewoźnikiem, jednak - jak wynika z zapewnień przedstawicieli Polregio - zostało oddalone o kilka miesięcy.

Na poniedziałek, 16 maja zaplanowano początek strajku generalnego w Polregio. Pasażerowie pociągów mogli się o tym dowiedzieć z głośników na dworcach w całej Polsce. Komunikaty dotyczące rozpoczęcia protestu zbiorowego maszynistów były powtarzane w ten sposób, aby osoby, które podróżują pociągami do pracy czy szkoły, mogły w porę zareagować i zorganizować sobie inny transport.

Na stronie internetowej przewoźnika opublikowano w międzyczasie zasady ubiegania się o zwrot kosztów za zakup biletów. Równolegle trwały negocjacje zarządu ze związkami zawodowymi. Zakończyły się w piątek, 13 maja późnym wieczorem. „W siedzibie spółki podpisane zostało porozumienie między związkami zawodowymi a zarządem Polregio, dotyczące wdrożenia podwyżek dla pracowników. Porozumienie osiągnięto przy udziale mediatora – Pawła Borysa, prezesa zarządu Polskiego Funduszu Rozwoju” – informują przedstawiciele Polregio w oficjalnym komunikacie.

Efektem dojścia do porozumienia było wyrażenie zgody na podniesienie wynagrodzenia. Wszystkie osoby wynagradzane według Zakładowego Układu Zbiorowego Pracy, który obowiązuje w spółce, mają otrzymać podwyżkę w wysokości 400 zł wliczoną do wynagrodzenia zasadniczego, a także wyrównanie od 1 stycznia 2022 roku. Na tym jednak nie koniec. Od 1 stycznia 2023 roku będą zarabiać jeszcze o 300 zł więcej.

Zgoda zarządu na te żądania spowodowała, że związki zawodowe odwołały zaplanowany na poniedziałek, 16 maja strajk generalny. Nie oznacza to jednak, że kryzys został już całkowicie zażegnany. W komunikacie Polregio czytamy: „Porozumienie przewiduje, że w sytuacji, gdy Urzędy Marszałkowskie nie zawrą ze spółką aneksów do obowiązujących umów PSC do 10 czerwca br., strona społeczna będzie mogła uznać postanowienia porozumienia za nieważne i zorganizować strajk w tych województwach, w których nie będą wdrożone podwyżki”.

Zawieszenie strajku generalnego potrwa do 10 lutego 2023 roku, a podwyżka wynagrodzeń o 300 zł od 1 stycznia ma być „przedmiotem aneksów PSC uzgodnionych z Urzędami Marszałkowskimi na przyszły rok”. „W porozumieniu zapisano, że proces ten ma zakończyć się do 10 lutego przyszłego roku” – czytamy dalej.

Na podwyżki zgodzili się wszyscy marszałkowie województw z wyjątkiem warmińsko-mazurskiego. Jak informują przedstawiciele Polregio, dwa inne województwa wyraziły „częściową zgodę na pokrycie kosztów wzrostu wynagrodzeń pracowników spółki”.

Prezes zarządu spółki Artur Martyniuk powiedział, że „od początku był przekonany, że pracownicy Polregio zasługują na wyższe pensje”. Jednak aby otrzymać podwyżkę, musieli zaangażować w rozmowy związki zawodowe i zapowiedzieć strajk generalny.

sebastian.matyszczak@tvproart.pl

NAPISZ KOMENTARZ

Wpisz swój komentarz
Wpisz swoje imię lub nick