Co z VAT-em na soki? Jest szansa, że zostanie obniżony?

0
To byłaby dobra wiadomość dla polskich sadowników i plantatorów owoców. Niższa stawka VAT nie tylko mogłaby odciążyć ich finansowo, ale także byłaby zniesieniem faworyzowania cytrusów, które są objęte inną stawką podatku. Prace nad projektem nowelizacji ustawy trwają.

Nie tylko susza jest problemem dla rolników. Z poważnymi kłopotami borykają się także sadownicy i plantatorzy owoców. Oni także dotkliwie odczuli upały i brak opadów deszczu. Jednak na uwadze pojawiają się też inne obawy – te związane z decyzjami rządu Prawa i Sprawiedliwości, który nadal utrzymuje różne stawki VAT na owoce, – W dalszym ciągu partia rządząca utrzymuje obniżone stawki VAT-u na soki z cytrusów czy ananasów. Jest wola, żeby VAT na nasze soki marchewkowe, jabłkowe czy porzeczkowe został obniżony. W tej chwili występuje problem na rynku spożywczym i trzeba go rozwiązać – mówi portalowi wlkp24.info Piotr Walkowski, prezes Wielkopolskiej Izby Rolniczej.

O pomyśle zmian w stawkach VAT-u zrobiło się głośno już jesienią 2018 roku, kiedy rząd zdecydował w wprowadzeniu uproszczonego systemu, aby stał się on bardziej przejrzysty i mniej skomplikowany. W marcu tego roku mówiło się, że soki i nektary będą obłożone 5-proc. stawką VAT, a napoje, które zawierają 20 proc. owoców lub mniej – 23-proc. stawką podatku. Już na poziomie konsultacji zewnętrzne instytucje zgłaszały wiele uwag. Pojawiały się także głosy, że wyższy VAT na napoje produkowane z polskich owoców w kontekście m.in. rosyjskiego embarga na rodzime produkty, może okazać się brzemienny w skutkach dla polskich sadowników i producentów owoców.

Właśnie trwają rozmowy w sprawie obniżenia go na rodzime owoce. Projekt, nad którym pracował rząd zawiera się w opracowaniu tzw. „nowej matrycy VAT”. Działania polityków na pewien czas utknęły w martwym punkcie. Sprawa wróciła jak bumerang ponownie kilka tygodni temu. 3 lipca projekt nowelizacji ustawy skierowano do Komisji Finansów Publicznych, aby ta naniosła poprawki.

Mówi się, że przedstawiciele PiS-u planują zaproponować niższą stawkę VAT na wszystkie napoje owocowe pochodzące z zebranych w Polsce owoców. W tej chwili, co podkreśla poseł Walkowski, faworyzowane pod względem stawki podatkowej są owoce cytrusowe, a więc te importowane do naszego kraju.

sebastian.matyszczak@tvproart.pl

NAPISZ KOMENTARZ

Wpisz swój komentarz
Wpisz swoje imię lub nick