DODAJ MATERIAŁ dodaj wideo, zdjęcie, tekst
DODAJ MATERIAŁ dodaj wideo, zdjęcie, tekst

Ten artykuł jest wyświetlany w trybie archiwalnym, co może skutkować nieprawidłowym wyświetlaniem niektórych elementów.

Co z naklejkami na szybach samochodów? Weszły w życie nowe przepisy

Oficjalnie 4 września, ale w praktyce dzień później weszły w życie nowe przepisy dotyczące rejestracji pojazdów. Od teraz za urzędnicze formalności w tym zakresie właściciele aut zapłacą mniej. Jest to możliwe, ponieważ od teraz nie będzie wydawana karta pojazdu ani nalepka, którą należało nakleić na przednią szybę samochodu. – Do tej pory za kartę pojazdu trzeba było zapłacić 75,50 zł, a za nalepkę – 19 zł – wylicza Karolina Szuleta, kierownik Referatu Rejestracji Pojazdów w Starostwie Powiatowym w Ostrowie Wielkopolskim.

Zatem kupując pojazd nowy, sprowadzony z zagranicy bądź kupiony u dealera koszt rejestracji wyniesie 161,50 zł, a właściciel otrzyma tylko dowód rejestracyjny i tablice rejestracyjne pojazdów.

A co jeśli chcemy przerejestrować samochód z innego urzędu i mamy kartę pojazdu? Od teraz nie trzeba jej przynosić do urzędu. Należy wziąć ze sobą natomiast: dowód zakupu pojazdu, tablice rejestracyjne i dowód rejestracyjny.

Nowością jest też to, że urzędnicy nie wydadzą naklejki z numerem rejestracyjnym, który znajduje się na tablicach. To może wprowadzić pewne niezrozumienie, bo auto może mieć nowe tablice rejestracyjne, ale starą naklejkę na szybie. Co wówczas? – To leży w gestii właściciela pojazdu, czy zdejmie naklejkę z szyby, czy też nie. Aczkolwiek – w mojej ocenie – właściwym byłoby zdjąć taką nalepkę, ponieważ numer na szybie będzie inny, niż na tablicach rejestracyjnych i w dowodzie rejestracyjnym – dodaje.

Napisz do autora

Komentarze (3)
 • J
  Julia

  czwartek, 8 września, 2022

  Zarejestrowałam auto sprowadzone z Niemiec 02 września i zapłaciłam za kartę pojazdu i nalepkę na szybę ale odbiorę je w ciągu 30 dni czyli wtedy kiedy nie będą mi już potrzebne. Po co? W jaki sposób mogę odzyskać niepotrzebnie wydane pieniądze?

  Odpowiedz
 • K
  kiler51

  czwartek, 8 września, 2022

  Urzedasy zawsze i wszystko komplikują, oni powinni ponosić koszty takich zachowań, wiedząc, że prawo się zmieniło ,a oni nadal seohe

  Odpowiedz
 • K
  kiler51

  czwartek, 8 września, 2022

  Urzedasy zawsze wszystko komplikują, powinni ponosić koszty takiego zachowania ,wiedząc, że prawo się zmieniło

  Odpowiedz
Dołącz do dyskusji
Dodaj swój komentarz