Co z komunią na rękę? Diecezja odpowiada na zniesienie obostrzeń pandemicznych

7
Fot. Pixabay
Zostały zniesione obostrzenia pandemiczne w kościele, ale księża mają obowiązek dalszego umożliwienia przyjmowania wiernym Komunii Świętej na rękę oraz uczestnictwa w nabożeństwach i liturgii w maseczkach ochronnych. "Zachęcamy do zachowania zwyczaju dezynfekcji dłoni przed udzielaniem Komunii Świętej. Prosimy o uszanowanie tych wiernych, którzy nadal chcą nosić maseczki" - piszą w komunikacie przedstawiciele diecezji kaliskiej.

Niedawno minister zdrowia Adam Niedzielski ogłosił koniec pandemii koronawirusa i zniósł kilka obostrzeń w tym to najbardziej symboliczne – obowiązkowe noszenie maseczek w pomieszczeniach (z wyjątkiem szpitali czy przychodni). Restrykcje w ostatnich miesiącach, a właściwie dwóch latach dotyczyły także kościołów.

W tej sprawie głos zabrali duchowni z diecezji kaliskiej, którzy odnieśli się do nakazów obowiązujących w świątyniach. „W związku ze zmianami w obostrzeniach epidemicznych na terenie naszego kraju, zostają zniesione wszystkie ograniczenia dotyczące sprawowania funkcji liturgicznych” – poinformowano w komunikacie zamieszczonym na stronie diecezji.

Jak podkreślił jednak Wikariusz Biskupi ds. duszpasterskich ks. Paweł Guździoł, „odwołanie dotychczasowych zarządzeń i ograniczeń nie wyklucza możliwości zachowania środków ostrożności adekwatnych do aktualnej sytuacji epidemicznej w parafii”. „Wiernym należy umożliwić, jeśli o to proszą, przyjmowanie Komunii Świętej do ust lub na rękę. Zachęcamy do zachowania zwyczaju dezynfekcji dłoni przed udzielaniem Komunii Świętej. Prosimy o uszanowanie tych wiernych, którzy nadal chcą nosić maseczki” – czytamy dalej.

Nastroje dotyczące świętowania końca pandemii studzili niedawno na antenie Telewizji Proart specjaliści z naszego regionu. Dyrektor ostrowskiego sanepidu Tadeusz Andrzej Biliński podkreślił, że z punktu widzenia formalno-prawnego nikt jeszcze pandemii nie odwołał, a zwłaszcza Światowa Organizacja Zdrowia. – Również z przyczyn stricte medycznych nie uległa zakończeniu. Nie ulega wątpliwości zmniejszona liczba zachorowań. Nie ulega też wątpliwości, że przypadki są zdecydowanie skuteczniej leczone, a wprowadzone szczepienia przyczyniły się do zmniejszenia liczby zakażeń. Należy się jednak spodziewać, że z tym wirusem będziemy musieli nauczyć się żyć – powiedział w marcu w programie W punkt szef Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Ostrowie Wielkopolskim.

Resort zdrowia natomiast zaleca dalsze noszenie maseczek ochronnych w miejscach dużych skupisk ludzkich, aby w ten sposób chronić siebie oraz innych. Wskazane jest także stosowanie masek, kiedy czujemy się przeziębieni, aby zmniejszać transmisję wirusa.

W Punkt – czy to koniec pandemii?

sebastian.matyszczak@tvproart.pl

7 KOMENTARZE

  1. A czy te ręce przyjmujących komunie są czyste? Czy ręce księdza są też czyste skoro co chwila przewraca kartki, trzyma mikrofon itp?

    • U nas w parafii dokładnie mówię o parafii Farnej w Ostrzeszowie zawsze były i nadal są przestrzegane wszystkie środki ostrożności. Księża posługujący w parafii zawsze gdy była taka potrzeba nosili maseczki, dezynfekowali ręce przez udzielaniem Komunii Świętej i robią to po dzisiejszy dzień. Nigdy nikomu nie odmówili udzielenia Komunii na rękę. Za to wszystko Serdeczne Bóg zapłać są oni wzorem do naśladowania dla innych.

  2. Najważniejsza, życiowa sprawa dziś- na rękę czy na język? Niesamowite. Jak tak dalej pójdzie, to niedługo problem się sam rozwiąże. Z braku chętnych.

  3. U nas w parafii dokładnie mówię o parafii Farnej w Ostrzeszowie zawsze były i nadal są przestrzegane wszystkie środki ostrożności. Księża posługujący w parafii zawsze gdy była taka potrzeba nosili maseczki, dezynfekowali ręce przez udzielaniem Komunii Świętej i robią to po dzisiejszy dzień. Nigdy nikomu nie odmówili udzielenia Komunii na rękę. Za to wszystko Serdeczne Bóg zapłać są oni wzorem do naśladowania dla innych.

    • Masz babciu chyba sklerozę… dwa razy ten sam komentarz. Pewnie przesiadujesz od rana do wieczora w kościele i cichutko popierdujesz w ławkach….bo z Twoich słów wynika,że wiesz wszystko. Przyjemnych pierdów w zaciszu kościelnym.

NAPISZ KOMENTARZ

Wpisz swój komentarz
Wpisz swoje imię lub nick