Ten artykuł jest wyświetlany w trybie archiwalnym, co może skutkować nieprawidłowym wyświetlaniem niektórych elementów.
Niedawno minister zdrowia Adam Niedzielski ogłosił koniec pandemii koronawirusa i zniósł kilka obostrzeń w tym to najbardziej symboliczne – obowiązkowe noszenie maseczek w pomieszczeniach (z wyjątkiem szpitali czy przychodni). Restrykcje w ostatnich miesiącach, a właściwie dwóch latach dotyczyły także kościołów.
W tej sprawie głos zabrali duchowni z diecezji kaliskiej, którzy odnieśli się do nakazów obowiązujących w świątyniach. „W związku ze zmianami w obostrzeniach epidemicznych na terenie naszego kraju, zostają zniesione wszystkie ograniczenia dotyczące sprawowania funkcji liturgicznych” – poinformowano w komunikacie zamieszczonym na stronie diecezji.
Jak podkreślił jednak Wikariusz Biskupi ds. duszpasterskich ks. Paweł Guździoł, „odwołanie dotychczasowych zarządzeń i ograniczeń nie wyklucza możliwości zachowania środków ostrożności adekwatnych do aktualnej sytuacji epidemicznej w parafii”. „Wiernym należy umożliwić, jeśli o to proszą, przyjmowanie Komunii Świętej do ust lub na rękę. Zachęcamy do zachowania zwyczaju dezynfekcji dłoni przed udzielaniem Komunii Świętej. Prosimy o uszanowanie tych wiernych, którzy nadal chcą nosić maseczki” – czytamy dalej.
Nastroje dotyczące świętowania końca pandemii studzili niedawno na antenie Telewizji Proart specjaliści z naszego regionu. Dyrektor ostrowskiego sanepidu Tadeusz Andrzej Biliński podkreślił, że z punktu widzenia formalno-prawnego nikt jeszcze pandemii nie odwołał, a zwłaszcza Światowa Organizacja Zdrowia. – Również z przyczyn stricte medycznych nie uległa zakończeniu. Nie ulega wątpliwości zmniejszona liczba zachorowań. Nie ulega też wątpliwości, że przypadki są zdecydowanie skuteczniej leczone, a wprowadzone szczepienia przyczyniły się do zmniejszenia liczby zakażeń. Należy się jednak spodziewać, że z tym wirusem będziemy musieli nauczyć się żyć – powiedział w marcu w programie W punkt szef Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Ostrowie Wielkopolskim.
Resort zdrowia natomiast zaleca dalsze noszenie maseczek ochronnych w miejscach dużych skupisk ludzkich, aby w ten sposób chronić siebie oraz innych. Wskazane jest także stosowanie masek, kiedy czujemy się przeziębieni, aby zmniejszać transmisję wirusa.
sobota, 9 kwietnia, 2022
A czy te ręce przyjmujących komunie są czyste? Czy ręce księdza są też czyste skoro co chwila przewraca kartki, trzyma mikrofon itp?
sobota, 9 kwietnia, 2022
Są Księża którzy „nadal” dezynfekuja ręce przed Komunią, to rozsądne i potrzebne.
sobota, 9 kwietnia, 2022
Najważniejsza, życiowa sprawa dziś- na rękę czy na język? Niesamowite. Jak tak dalej pójdzie, to niedługo problem się sam rozwiąże. Z braku chętnych.
niedziela, 10 kwietnia, 2022
U nas w parafii dokładnie mówię o parafii Farnej w Ostrzeszowie zawsze były i nadal są przestrzegane wszystkie środki ostrożności. Księża posługujący w parafii zawsze gdy była taka potrzeba nosili maseczki, dezynfekowali ręce przez udzielaniem Komunii Świętej i robią to po dzisiejszy dzień. Nigdy nikomu nie odmówili udzielenia Komunii na rękę. Za to wszystko Serdeczne Bóg zapłać są oni wzorem do naśladowania dla innych.