Co z adwentową spowiedzią i kolędą 2020/2021? Episkopat publikuje komunikat

13
Fot. pixabay.com
Choć liczba zakażonych osób powoli spada to w Polsce wciąż obowiązuje stan epidemii. To stawia pod znakiem zapytania spowiedź adwentową i wizyty duszpasterskie w parafiach, czyli tzw. kolędy. Czy w ogóle się odbędą? Episkopat Polski opublikował komunikat, z którego wynika, że ostateczną decyzję ma podjąć biskup zarządzający daną diecezją.

Wierni zastanawiają się, jak będzie wyglądać tegoroczna wizyta duszpasterska, czyli tzw. kolęda. Episkopat zaznacza, że w niektórych diecezjach w kraju kolęda została odwołana, przeniesiona na inny czas. W niektórych miejscach zdecydowano, by zamiast odwiedzin księdza w domach, odprawione zostaną msze święte dla parafian w kościołach. – Każdy biskup decyduje o tym, w jakiej formie przeprowadzić tegoroczną „kolędę”, w zależności od sytuacji epidemiologicznej panującej na danym terenie. Nie ma ogólnopolskich wytycznych w tej kwestii – informuje ks. Leszek Gęsiak, rzecznik prasowy Konferencji Episkopatu Polski.

Rzecznik poinformował także, że biskup decyduje również o udzieleniu dyspensy od uczestnictwa w mszach świętych (również tej w Boże Narodzenie). – Należy śledzić komunikaty poszczególnych ordynariuszy, którzy będą informować wiernych o takiej możliwości na terenie swojej diecezji – dodaje ks. Gęsiak.

Jeśli chodzi o Diecezję Kaliską nie opublikowano jeszcze informacji dotyczących wizyty duszpasterskiej 2020/2021. Abp. Grzegorz Ryś poinformował jednak o udzieleniu dyspensy od uczestnictwa we Mszy świętej do 27 grudnia.

Administrator Apostolski prosi także wszystkich wiernych o rozważne podejście do kwestii spowiedzi przed świętami. Prosimy, aby w okresie Adwentu korzystać ze spowiedzi świętej także poza Mszą świętą. Prosimy o nieodkładanie spowiedzi na ostatnie dni Adwentu, a kapłanów, aby byli do dyspozycji wiernych w całym tym okresie, bez wyznaczania odrębnych dni spowiedzi i nabożeństw pokutnych. Prosimy także, aby podczas sprawowania sakramentu pokuty zachować wszelkie środki ostrożności” – czytamy w komunikacie.

W komunikacie można przeczytać także, że podczas spowiedzi w konfesjonale pomiędzy kapłanem, a spowiednikiem powinna znajdować się folia ochronna. Każdy z nich powinien posiadać na twarzy maseczkę ochronną, a folia powinna być dezynfekowana po każdym z wiernych. „Zalecana jest jednak spowiedź święta poza konfesjonałem: w prezbiterium lub bocznej nawie kościoła, bądź w zakrystii lub na zewnątrz kościoła” – informuje arcybiskup.

Dla wszystkich wiernych, którzy nie chcą uczestniczyć osobiście we mszy świętej, mogą zrobić to za pośrednictwem mediów. Transmisja mszy z Sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Ostrowie Wielkopolskim odbywa się w każdą niedzielę o 10.30 na antenie Telewizji Proart oraz na portalu wlkp24.info. Oprócz tego można uczestniczyć także w codziennej Koronce do Miłosierdzia Bożego o godz. 15.00 i we mszy świętej od poniedziałku do piątku o 15.30.

redaktor wlkp24.info
ewa.pieczynska@tvproart.pl

13 KOMENTARZE

  • Nie chcesz, to nie przyjmujesz księdza. Masz ochotę na wizytę kapłana, to zapraszasz go do siebie…

  • Możesz zaprosić całą rodzinę na Święta. PIS się walnął i skasował nową ustawą, kary sanepidowskie 🙂
   Wyobrażacie sobie jakim trzeba być legislatorem, żeby podpisać ustawę, która kasuje (bo ma taki sam numer !) poprzednie zapisy … No lepszego prezentu na Święta się nie spodziewałem od PISu 🙂

 1. Ryś już powinien zabronić łażenia swoim podwładnym po domach! Kto chce, niech odwiedzi księżula na plebani, tam zje obiad, kolacyjkę, tak jak do tej pory ksiądz wtryniał jedzonko w cudzych domach. I jeszcze musiał być podwożony z plebani do pierwszego domu, i odwożony na plebanię z ostatniego, bo sam by nie doszedł ani nie dojechał własnym samochodem (po co tracić na paliwo…). To jest kolejny przykład rozbestwienia, buty i lenistwa sukienkowych!

 2. Kolęda powinna być tylko na zaproszenia np. by poświęcić nowy dom lub nowe mieszkanie. Ale jak się nie wie o co chodzi to chodzi o pieniądze

 3. To konowala teraz nie pójdę Bóg wie o mnie wszystko ten w czerni grzechy zaraz na ambonie pierniczy , oni dla mnie nie istnieje tylko Bóg i święci są moją miłością.

  • Święci chodzili do spowiedzi, byli ogromnymi grzesznikami do czego się przyznawali. Nie wyobrażali sobie życia bez spowiedzi świętej , przecież na tym polega droga zbawienia – oczyścić się z brudu . A Bóg jasno powiedział , że nic nieczystego nie wejdzie do Nieba. Nie ma miłości bez miłości bliźniego.

NAPISZ KOMENTARZ

Wpisz swój komentarz
Wpisz swoje imię lub nick