Co to są samochody hybrydowe?

0
Przemysł motoryzacyjny wciąż dynamicznie się rozwija, a koncerny samochodowe proponują nam coraz to nowsze i lepsze rozwiązania. Ogromną popularnością cieszą się m.in. samochody hybrydowe. Czy znasz zasady ich działania? Jeśli nie, koniecznie przeczytaj poniższy tekst!

Czym wyróżnia się napęd hybrydowy?

Do niedawna podstawowym źródłem napędu w pojazdach był silnik spalinowy. Dziś coraz częściej mówi się jednak o jego szkodliwości i poszukiwaniu możliwych alternatyw. Jedną z nich jest silnik elektryczny, napędzany energią zgromadzoną w akumulatorze. Niestety i takie rozwiązanie nie jest idealne.

Przede wszystkim samochody elektryczne mają ograniczony zasięg i możliwość ładowania. W Polsce jest wciąż zbyt mała ilość stacji ładujących, aby mówić o swobodzie poruszania się samochodami elektrycznymi. Ponadto, czas ładowania ze zwykłego gniazdka jest znacznie dłuższy niż ten potrzebny do zatankowania benzyny, oleju napędowego czy gazu na stacji. W zależności od pojemności może to być nawet kilkanaście godzin.

Samochody z napędem hybrydowym można nazwać kompromisem pomiędzy napędem spalinowym a elektrycznym, gdyż wykorzystują one oba rozwiązania. Hybryda może korzystać z napędów naprzemiennie lub jednocześnie (silnik elektryczny działa w trybie wspomagania silnika spalinowego). Wiąże się z tym oczywiście niskie zużycie paliwa, wpływająca nie tylko na nasze portfele, ale również na ekologię.

Historia napędu hybrydowego

Mimo że wielu osobom wydaje się, że napęd hybrydowy to nowość na rynku motoryzacyjnym, to jednak ich historia sięga roku 1900, kiedy Ferdynand Porshe zaprezentował w Paryżu pierwszy samochód z napędem mieszanym.

Początkowo fakt ten potraktowano jako ciekawą nowinkę z dziedziny motoryzacji, jednak dla koncernów był to początek prawdziwej rewolucji. Prawdziwy boom na samochody hybrydowe rozpoczął się dopiero ponad sto lat później.

Najwięcej prac nad technologią napędów hybrydowych poczyniła Toyota, która jako pierwsza wprowadziła na rynek konsumencki model z napędem spalinowo-elektrycznym. Do dziś marka ta prowadzi w rankingach sprzedażowych hybryd, a tuż po niej są takie marki, jak Honda czy Hyundai.

zakup hybryd typu plug in

Rodzaje napędów hybrydowych

W zależności od wykorzystanej technologii i sposobu działania możemy wyróżnić następujące typy samochodów hybrydowych:

Napęd hybrydowy równoległy

Jest to klasyczny model silnika hybrydowego, w którym to zarówno jednostka spalinowa, jak i elektryczna działają równocześnie. Głównym napędem pozostaje jednak silnik spalinowy, natomiast elektryczny stanowi jedynie wsparcie.

Hybryda równoległa jest idealnym rozwiązaniem dla większych pojazdów, szczególnie w momentach, w których chcemy uzyskać sporą moc. Przykładowo: w momencie wyprzedzania kolumny samochodów, hybryda zrobi to znacznie sprawniej, niż zwykły silnik benzynowy.

Napęd hybrydowy szeregowy

Ciekawym rozwiązaniem w świecie samochodów hybrydowych jest napęd szeregowy. W przeciwieństwie do równoległego główną siłą napędową jest tu silnik elektryczny, napędzany energią generowaną przez silnik benzynowy.

Taki wariant uważa się za znacznie bezpieczniejszy dla środowiska — pozwala na spore ograniczenie emisji spalin. Jeśli akumulator jest w pełni naładowany, nie zachodzi potrzeba pracy silnika spalinowego i poruszamy się dzięki energii elektrycznej.

Mild hybrid

Tzw. miękkie hybrydy znacznie różnią się od reszty rozwiązań. Przede wszystkim nie mogą pracować tylko w trybie elektrycznym, a zamiast pojemnych akumulatorów wyposażone są w specjalny generator magazynujący jedynie niewielkie ilości energii. Używana jest ona w formie lekkiego wsparcia silnika spalinowego oraz zasilania układów elektrycznych pojazdu. Generator odzyskuje energię kinetyczną wytracaną wraz z procesem hamowania.

Hybryda Plug-in

Wartym uwagi rozwiązaniem jest hybryda Plug-in, która pozwala na ładowanie akumulatorów z sieci zewnętrznej i jazdę na samym silniku elektrycznym. W takim trybie na w pełni naładowanych bateriach powinniśmy uzyskać rzeczywisty zasięg ok. 50 km, tak więc wystarczający na codzienny dojazd do pracy czy na zakupy. Jeżdżąc codziennie hybrydą plug-in znacznie ograniczymy zużycie paliwa

Pełna hybryda

Obecnie za najlepszy typ samochodu hybrydowego uważa się napęd szeregowo-równoległy. Łączy on w sobie najlepsze parametry techniczne obu rozwiązań, a więc możliwość jazdy na współdziałających silnikach (spalinowym i elektrycznym), jak również zasilanie jedynie silnikiem elektrycznym, pozyskującym energię poprzez odzysk podczas hamowania czy zwalniania. Trzeba również zaznaczyć, że występują w niej dwie jednostki elektryczne (jedna umożliwia bezpośrednie napędzanie, druga natomiast w głównej mierze ładuje baterie i wspomaga drugi silnik).

Samochód z napędem hybrydowym mieszanym jest sprawniejszy, niż z napędem szeregowym i pozwala na spore oszczędności paliwowe.

hybryda z silnikiem diesla

Fakty i Mity o samochodach hybrydowych

  1. „Samochody hybrydowe są znacznie bardziej awaryjne niż spalinowe” – oczywiście jest to MIT! Według oficjalnych danych hybrydy charakteryzuje niewielka awaryjność, a ewentualne problemy wynikają głównie z niewłaściwej ich eksploatacji przez właściciela. Wniosek? Prawdopodobieństwo usterki jest takie samo, jak w przypadku każdego innego auta.
  2. „Napęd hybrydowy jest słaby” – to, że napęd hybrydowy generuje mniejsze zużycie paliwa, nie oznacza, że samochód nie ma mocy. Dzięki wsparciu jednostki elektrycznej samochody hybrydowe potrafią przyspieszać lepiej, niż większość zwykłych aut spalinowych. Ponadto u wielu producentów najmocniejszymi pojazdami są właśnie hybrydy.
  3. „Hybryda nie jest dla każdego. Trzeba umieć nią jeździć” – cóż, każdym samochodem trzeba umieć jeździć. A przesiadka z manualnej skrzyni biegów na automatyczną (którą spotkamy w hybrydach) jest tak naprawdę jedynie miłym zaskoczeniem. A jeśli nie czujesz pewności co do przełączania trybów, większość aut hybrydowych jest na tyle inteligentnych, żeby samodzielnie dobrać optymalny.
  4. Wszystkie hybrydy mają silniki benzynowe” – oczywiście to kolejna nieprawdziwa informacja, powielana przez pozornych znawców tematu. Kilka marek zdecydowało się wypuścić modele hybrydowe z silnikiem diesla. Wciąż trwają prace nad udoskonaleniem tej technologii.

czym różnią się hybrydy od samochodów elektrycznych

Najpopularniejsze modele samochodów z napędem hybrydowym

Rynek polski jest naprawdę otwarty na zakup samochodów z napędem hybrydowym. W 2020 roku sprzedano ich ponad 40 000, a zainteresowanie stale wzrasta. Sporą popularność zyskały:

  • Toyota Corolla 1.8 VVT-i Hybrid,
  • BMW 330e w wersji hybrydowej plug-in,
  • Audi Q5 55 TFSI e,
  • Skoda Superb iV,
  • Hyundai IONIQ,
  • Toyota RAV4 hybrid.

Obecnie coraz więcej marek decyduje się na produkcję hybryd. Wciąż cieszą się one większym zaufaniem, niż samochody elektryczne, uchodzące za problematyczne ze względu na bardzo ograniczony zasięg i długi czas ładowania. Co prawda hybrydami w trybie wyłącznie elektrycznym także daleko nie zajedziemy, ale wciąż mamy przecież jednostkę spalinową. W interesie wszystkich jest ciągłe ograniczanie zużycia paliwa i emisji spalin, a hybrydy w pewnym stopniu nam to umożliwiają: średnie spalanie spada nawet o 10-20%.

Sprawdź ofertę Alphabet na wynajem długoterminowy aut elektrycznych i hybrydowych.

hybrydy plug in

Ile kosztuje samochód hybrydowy?

Niestety chcąc kupić hybrydę musimy być gotowi na wyższy wydatek, niż w przypadku modelu z podstawowym silnikiem spalinowym. Najtańsze samochody hybrydowe zaczynają się już od ok. 70 000 zł. Pamiętajmy jednak, że cena będzie zależna od:

  • klasy samochodu,
  • wybranego wariantu (np. bogate wyposażenie opcjonalne),
  • rodzaju hybrydy (przykładowo mild hybrid są tańsze, niż full hybrid),
  • prestiż danej marki motoryzacyjnej.

Ciekawostką jest, że aby jeździć hybrydą nie musimy wcale kupować jej na własność. W Alphabet masz możliwość długoterminowego wynajęcia samochodów hybrydowych w stałej miesięcznej opłacie. Sprawdź jakie modele przygotowaliśmy dla Twojej firmy. 

Zachęcamy też do sprawdzenia oferty na hybrydowe samochody poleasingowe — aktualna lista dostępnych modeli znajduje się na stronie https://poleasingowe.alphabet.pl/.

redaktor wlkp24.info
redakcja@wlkp24.info

NAPISZ KOMENTARZ

Wpisz swój komentarz
Wpisz swoje imię lub nick