DODAJ MATERIAŁ dodaj wideo, zdjęcie, tekst
DODAJ MATERIAŁ dodaj wideo, zdjęcie, tekst

Ten artykuł jest wyświetlany w trybie archiwalnym, co może skutkować nieprawidłowym wyświetlaniem niektórych elementów.

Co mają wspólnego IBM i Cisco z IV LO w Ostrowie Wielkopolskim?

IV Liceum Ogólnokształcące w Ostrowie Wielkopolskim nawiązało współpracę z potentatem na rynku technologii – amerykańską firmą IBM. Jej owocem jest możliwość korzystania z najnowocześniejszej platformy służącej do zdalnego nauczania. „W szkole powstało nowoczesne rozwiązanie e-learningowe. To bardzo duże udogodnienie dla uczniów i nauczycieli. Podobny system do zdalnej współpracy chce wdrożyć Paweł Rajski Starosta Ostrowski” – informuje Janusz Grzesiak, dyrektor Biura Promocji i Relacji Społecznych w Starostwie Powiatowym w Ostrowie Wielkopolskim.

CZYTAJ: Marcelek, na którego leczenie zbieraliście pieniądze, ma już pół terapii za sobą!

Rozwiązanie, o którym mowa dopiero zaczyna funkcjonować w szkole od tego tygodnia, więc na razie trudno o ocenę efektywności pracy. Przedstawiciele szkoły i nadzorującego go powiatu są jednak pozytywnie nastawieni. – W związku z epidemią koronawirusa powstała pilna konieczność „cyfrowej transformacji” pozwalająca przejść na zdalny model nauczania – wyjaśnia Małgorzata Jędroch, dyrektor IV LO w Ostrowie.

Szkoła porozumiała się nie tylko z IBM-em, ale też Cisco – liderem rozwiązań sieciowych.  Dzięki temu nasza szkoła otrzymała bezpłatny dostęp do platformy wideokonferencyjnej (klasy biznesowej) wraz z licencjami oraz bezpłatne szkolenia z obsługi dla nauczycieli. Mając na względzie dobro uczniów i możliwość kontynuowania przez nich nauki’’ – dodaje.

CZYTAJ: Pierwsze bocianie jajo w przygodzickim gnieździe!

Dzięki narzędziu Cisco Webex nauczyciele będą mogli wchodzić w interakcję jednocześnie z całą klasą, co na innych platformach z powodu obciążenia sieci czasami stanowi problem. Prowadzący zajęcia widzą jednocześnie całą klasę, mogą dzielić się z uczniami treściami potrzebnymi do zrealizowania zajęć.  Pozwoli to na uruchomienie tzw. wirtualnej klasy, do której będzie mógł należeć każdy uczeń IV LO, posiadający dostęp do internetu oraz sprzętu wyposażonego w ekran i mikrofon. A jeżeli w domu jest tylko jeden komputer, uczeń będzie mógł korzystać z platformy wideokonferencyjnej na swoim smartfonie – kontynuuje Małgorzata Jędroch.

Jak informuje Janusz Grzesiak ze starostwa powiatowego, uczniowie będą mieli szansę używać komunikatora wykorzystywanego przez pracowników firmy IBM, który jest także stosowany do prowadzenia spotkań biznesowych online. „Platforma została przetestowana pod kątem bezpieczeństwa i przydatności do celów edukacyjnych. Pracownicy IBM przeszkolili nauczycieli nie tylko z obsługi, ale również z tzw. „dobrych praktyk” prowadzenia spotkań w systemie zdalnym” – wyjaśnia. „Dzięki współpracy z firmą IBM oraz Cisco całkowity koszt wdrożenia tej technologii w IV L.O. to tylko czas i zaangażowanie nauczycieli w naukę obsługi narzędzia” – dodaje Janusz Grzesiak.

Napisz do autora

Komentarze (2)
 • K
  Kelly

  poniedziałek, 30 marca, 2020

  Wow brawo 4LO

  Odpowiedz
 • M
  MaX

  wtorek, 31 marca, 2020

  Że wszyscy umrzemy na Koronawirusa? (odpowiedź)

  Odpowiedz
Dołącz do dyskusji
Dodaj swój komentarz