DODAJ MATERIAŁ dodaj wideo, zdjęcie, tekst
DODAJ MATERIAŁ dodaj wideo, zdjęcie, tekst

Ten artykuł jest wyświetlany w trybie archiwalnym, co może skutkować nieprawidłowym wyświetlaniem niektórych elementów.

"Co huczy w lesie"? Leśnicy przygotowali niecodzienne wydarzenie

Termin wydarzenia poświęconego sowom nie jest przypadkowy. Właśnie teraz można usłyszeć ich odgłosy. U większości sów na przełomie lutego i marca trwa okres godowy. W tym czasie samice głośno pohukują, nawołując samce na swoje terytorium. – Chcemy przybliżyć wiedzę na temat tych wyjątkowych ptaków, ale i pokazać, że po zmroku las może być równie atrakcyjny, jak za dnia – mówi Andrzej Konieczny, dyrektor generalny Lasów Państwowych. – Mimo pandemii każdy może wziąć udział w akcji, ponieważ wszystkie atrakcje odbędą się online na profilu Lasów Państwowych na Facebooku – dodaje.

POLUB PROFIL LASÓW PAŃSTWOWYCH NA FACEBOOKU

To nie pierwsza tego typu inicjatywa poświęcona nocnemu życiu sów. Wcześniej jednak mogły się one odbywać w normalnych warunkach. Pandemia wymusiła drastyczne zmiany i należało znaleźć nowe rozwiązanie.

– Na wydarzenie Lasy Państwowe zapraszają każdego, komu sowy już skradły serce i każdego, kto chciałby je poznać bliżej. Spotkania z leśnikami pozwolą małym i dużym miłośnikom przyrody dowiedzieć się kilku ciekawostek o biologii i zwyczajach sów – mówi rzecznik prasowy Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Poznaniu Małgorzata Krokowska-Paluszak.

Oto, co organizatorzy wydarzenia przygotowali dla zainteresowanych życiem sów:

W czwartek 11 marca, o godz. 18.00, z podpoznańskiego Nadleśnictwa Łopuchówko ruszy ogólnopolska transmisja on-line z otwarcia wystawy fotograficznej „Uhuu, sowy w obiektywie”. O kulisach powstania niesamowitych fotografii opowie autor Tomasz Skorupka. Transmisję będzie można oglądać na profilu głównym Lasów Państwowychna profilu Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Poznaniu oraz na profilu Nadleśnictwa Łopuchówko.

W piątek 12 marca o godz. 11:00 o spotkaniu z puchaczem Miszą opowiedzą nieustraszone Tosia i Gosia, które wybrały się do ośrodka rehabilitacyjnego na terenie Nadleśnictwa Turek na spotkanie z największą występującą w Polsce sową. Koniecznie zajrzyjcie na nasz profil Facebook i przekonajcie się, czy mała Tosia zaprzyjaźniła się z Miszą. Premiera odcinka odbędzie się na profilu głównym Lasów Państwowych oraz do na profilu Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Poznaniu.

W czasie trzydniowego wydarzenia online (11 – 13 marca), na głównym profilu Lasów Państwowych na uczestników będzie czekało wiele atrakcji. W tym m.in.:

  • Sowia lekcja online z edukatorami leśnymi, w której będzie można wziąć udział w domu lub w klasie z uczniami.
  • Filmy pełne ciekawostek, faktów i mitów, po których już nikt nie będzie miał wątpliwości, czym jest wypluwka, do czego służy sowom szlara i co sprawia, że lot sów jest taki bezszelestny.
  • Rozmowy z ekspertami, przyrodnikami, sowiarzami, czyli tymi, przed którymi sowy nie mają tajemnic.
  • Wizyta w ośrodku rehabilitacyjnym dla ptaków drapieżnych, gdzie będą toczyć się rozmowy ze specjalistami o tym, jak wygląda opieka nad pacjentami.
  • Nocna wyprawa do lasu i słuchanie głosów sów. Sowie pieśni miłosne najczęściej słychać po zmierzchu lub późnym wieczorem. To właśnie wtedy warto wybrać się do lasu. Tak! Będzie można je usłyszeć na własne uszy!
  • Razem z leśnikami, na żywo, będzie można obejrzeć moment zwrócenia naturze sów, które zostały wyleczone w ośrodku, a teraz mogę wrócić do lasu.

Wszystkie nagrania będą dostępne także po zakończeniu trzydniowej akcji poświęconej sowom.

Napisz do autora

Skomentuj ten wpis jako pierwszy!

Dołącz do dyskusji
Dodaj swój komentarz