DODAJ MATERIAŁ dodaj wideo, zdjęcie, tekst
DODAJ MATERIAŁ dodaj wideo, zdjęcie, tekst

Ten artykuł jest wyświetlany w trybie archiwalnym, co może skutkować nieprawidłowym wyświetlaniem niektórych elementów.

Co dalej z zamkiem w Stobnicy? WSA wydał wyrok, ale to nie koniec

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie uchylił decyzję wydaną przez Głównego Inspektora Nadzoru Budowlanego, który to w minionym roku w sierpniu zdecydował o unieważnieniu pozwolenia na budowę tzw. zamku w Stobnicy w powiecie obornickim – informuje PAP. Inwestycja powstaje na obszarze Natura 2000 i od lat wzbudza zainteresowanie różnych instytucji w tym m.in. Centralnego Biura Antykorupcyjnego.

Pod wątpliwość poddano prawidłowość wydanych decyzji i właśnie ten wątek posłużył do postawienia zarzutów siedmiu osobom. W trakcie śledztwa ustalono, że inwestycja była prowadzone niezgodnie z ustaleniami planu zagospodarowania przestrzennego, ponieważ wykraczała poza wskazany pierwotnie w dokumentacji obszar 1,7 ha. Pojawiły się też podejrzenia o to, że tak duży obiekt zagraża środowisku.

Jak informowaliśmy dwa lata temu, inwestycją zainteresowali się także przedstawiciele Ministerstwa Środowiska oraz Generalny Dyrektor Ochrony Środowiska. Jeszcze w 2019 roku podjęto decyzję o wycofaniu wydanego w 2015 roku dokumentu wskazującego, że inwestycja nie będzie negatywnie wpływać na środowisko. Osobne postępowanie podjęła także prokuratura.

Na początku grudnia 2020 roku sprawa trafiła na biurko wojewody wielkopolskiego, który poinformował o zakończeniu postępowania w tej sprawie. Wówczas do premiera Morawieckiego trafił wniosek podpisany przez Mariusza Kamińskiego, szefa MSWiA. Minister poprosił premiera o odwołanie Łukasza Mikołajczyka ze stanowiska. Polityk stracił stanowisko, a sprawa była dalej wyjaśniana przez różne instytucje.

Jak informuje Dominik Niewirowski z Wydziału Informacji Sądowej Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, cytowany przez Polską Agencję Prasową, „w przypadku uprawomocnienia się wyroku organ pierwszej instancji, czyli wojewoda wielkopolski, będzie zobowiązany do ponownego rozpoznania sprawy na podstawie wytycznych sądu zawartych w uzasadnieniu do wyroku”.

Na razie jednak nieznane jest uzasadnienie tegoż wyroku, dlatego nie wiadomo, czym kierował się przy podjęciu tej decyzji. Wiadomo jednak, że sprawa wkrótce ponownie trafi na biurko wojewody. Tym razem jednak Michała Zielińskiego.

W zawieszeniu pozostaje postępowanie wobec oskarżonych. Siedem osób (przedstawiciele inwestora, a także urzędnicy) usłyszało zarzuty w tej sprawie. Nie przyznali się do winy. Jak informuje PAP, proces jeszcze się nie rozpoczął, bo Sąd Rejonowy w Obornikach wystąpił do Sądu Najwyższego o przekazanie sprawy innemu równorzędnemu sądowi – jak podaje agencja – „z uwagi na dobro wymiaru sprawiedliwości”. Obornicki sąd wystąpił w tej sprawie do SN w listopadzie 2021 roku.

Napisz do autora

Komentarze (3)
  • J
    jędrula

    wtorek, 15 lutego, 2022

    Przywrócić wojewodę z Ostrowa

    Odpowiedz
  • B
    budowniczy

    sobota, 19 lutego, 2022

    Czyli byly wojewoda mial racje podejmujac taka decyzje.Zobaczymy czy Go przeprosza i przywroca do pracy respektujac wyrok sadu.

    Odpowiedz
  • A
    Andrzej

    sobota, 19 lutego, 2022

    Czyli byly wojewoda mial racje podejmujac taka decyzje.Zobaczymy czy Go przeprosza i przywroca do pracy respektujac wyrok sadu.

    Odpowiedz
Dołącz do dyskusji
Dodaj swój komentarz