DODAJ MATERIAŁ dodaj wideo, zdjęcie, tekst
DODAJ MATERIAŁ dodaj wideo, zdjęcie, tekst

Co dalej z krematorium w Ostrowie? Jest decyzja Urzędu Wojewódzkiego

„Po analizie decyzji Starosty Ostrowskiego Wojewoda Wielkopolski nie miał podstaw do wszczęcia z urzędu postępowania w sprawie stwierdzenia jej nieważności” – informuje Nina Swarcewicz, Rzeczniczka Prasowa Wojewody Wielkopolskiej. Chodzi o krematorium przy ulicy Okólnej. 

 

„Nowe Parcele” – jedno z osieli Ostrowa Wielkopolskiego, znajduje się na granicy miasta. Spokojne życie mieszkańców zakłóciła inwestycja, która – jak wynikało z informacji mieszkańców – miała być zlokalizowana na ternie zakładu pogrzebowego przy ulicy Okólnej. Zaniepokojeni sprawą ostrowianie interweniowali w tej sprawie na zebraniach rady osiedla, u władz powiatu ostrowskiego i miasta Ostrowia Wielkopolskiego, a także zgłosili się z prośbą o interwencje do lokalnych i ogólnopolskich mediów.

Temat ten szczegółowo opisywaliśmy na portalu wlkp24.info. Szereg materiałów na temat emitowaliśmy też na antenie Telewizji Proart.

WIĘCEJ NA TEMAT POWSTANIA KREMATORIUM W OSTROWIE WLKP. 

Przypomnijmy, przedstawiciel inwestora informował w oświadczeniu przesłanym na adres mailowy naszej redakcji, że starostwo powiatowe w Ostrowie Wielkopolskim wydało pozwolenie na realizację budowy tych instalacji. Podczas zwołanego w trybie  pilnym zebrania rady osiedla „Nowe Parcele” kwestie formalne wyjaśnił mieszkańcom m.in. radca prawny zatrudniony w starostwie powiatowym w Ostrowie Wielkopolskim.

CZYTAJ: Krematorium – głos mieszkańców. Komentarze na gorąco

– Wobec stwierdzenia, że dane zawarte we wnioskach mogły odbiegać od stanu faktycznego, starosta ostrowski w dniu dzisiejszym (04.03.2025 – przyp. red.) podpisał dwa dokumenty. Pierwszy z nich to wniosek do wojewody wielkopolskiego o rozważenie możliwości wszczęcia postępowania w sprawie stwierdzenia nieważności decyzji dotyczącej pozwolenia budowę instalacji wraz ze zbiornikiem. Starosta wszczął też postępowanie w sprawie wznowienia postępowania dotyczącego tej decyzji – mówił wtedy Arkadiusz Pruski.

Po ponad 2 miesiącach przedstawiciele Urzędu Wojewódzkiego w Poznaniu odpowiedzieli na pismo starosty ostrowskiego. W informacji przesłanej drogą mailową na adres naszej redakcji,  Rzeczniczka Prasowa Wojewody Wielkopolskiej, odniosła się w pierwszej kolejności do kwestii decyzji wydanej przez Starostwo Powiatowe w Ostrowie Wielkopolskim.

– Wydana przez Starostę Ostrowskiego decyzja nie przewidywała uruchomienia krematorium, ani zmiany sposobu użytkowania istniejącego budynku domu pogrzebowego na krematorium, ale jedynie realizację instalacji gazu płynnego. Również przyjęte przez Starostę Ostrowskiego zgłoszenie zmiany sposobu użytkowania części budynku z 5 lipca 2024 r. nie przewidywało przeznaczenia ich na krematorium, ale na pomieszczenia domu pogrzebowego – informuje Nina Swarcewicz.

Urząd Wojewódzki wyraźnie zaznacza, jakie kroki musiałby podjąć właściciel zakładu pogrzebowego, by móc legalnie uruchomić krematilum. – Inwestor powinien dokonać zmiany sposobu użytkowania chociażby części budynku, pomieszczeń w których miałoby funkcjonować krematorium, bowiem nie ulega wątpliwości, że zmianie ulegną niektóre z warunków określonych w art. 71 ust. 1 pkt 2 Prawa budowlanego. W tym celu niezbędnym jest skompletowanie przez inwestora dokumentacji wymienionej w art. 71 ust. 2 Prawa budowlanego, w tym w szczególności uzyskanie zaświadczenia Prezydenta Miasta Ostrowa Wielkopolskiego o zgodności planowanej zmiany sposobu użytkowania (z domu pogrzebowego na krematorium) z zapisami planu miejscowego. Dopiero wówczas działalność związana z funkcjonowaniem krematorium będzie mogła zostać rozpoczęta. Rozpoczęcie tego rodzaju działalności na podstawie dokumentów obecnie posiadanych przez inwestora może wiązać się ze stwierdzeniem przez właściwe organy nadzoru budowlanego (Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego w Ostrowie Wielkopolskim) samowolnej zmiany sposobu użytkowania części obiektu – dodaje.

Po analizie decyzji Starosty Ostrowskiego Wojewoda Wielkopolski nie miał podstaw do wszczęcia z urzędu postępowania w sprawie stwierdzenia jej nieważności. – Wojewoda, jako organ administracji publicznej, orzekając w sprawie stwierdzenia nieważności rozstrzyga wyłącznie co do nieważności decyzji albo wydania jej z naruszeniem prawa, a nie jest władny rozstrzygać o innych kwestiach dotyczących sprawy. Oceniając decyzję Starosty w kontekście wydania jej z rażącym naruszeniem prawa, Wojewoda Wielkopolski nie stwierdził by była ona obarczona kwalifikowaną wadą prawną – dodaje Rzecznik Prasowa Wojewody Wielkopolskiej.

Poniżej pełna treść decyzji wojewody znajduje się tutaj.

Napisz do autora

Skomentuj ten wpis jako pierwszy!

Dołącz do dyskusji
Dodaj swój komentarz