Cmentarne przepychanki

10
Czy na cmentarzu parafialnym w Nowych Skalmierzycach dochodziło do łamania prawa antymonopolowego i istniał układ między proboszczem kościoła pw. Bożego Ciała a miejscowym zakładem pogrzebowym? Tak twierdzi konkurencyjna firma z Ostrowa Wielkopolskiego, której pracownicy, jak mówią, zostali poturbowani przez pracowników miejscowej, tuż po uroczystości pogrzebowej w ostatnią sobotę.

Do incydentu doszło w ostatnią sobotę na cmentarzu parafialnym w Nowych Skalmierzycach. Zajścia nie widziała rodzina zmarłego, ani duchowny odprawiający ceremonię. – Po całej ceremonii pogrzebowej przyjechał właściciel firmy pogrzebowej z Nowych Skalmierzyc i zaczął krzyczeć, kto was tutaj wpuścił. Zaczął grozić palcem, że “ostatni raz żeście tutaj weszli”. Doszło też do małych przepychanek przy naszym samochodzie – mówi Michał Malaczewski, pracownik firmy pogrzebowej z Ostrowa Wielkopolskiego.

Efektem takiego zachowania właściciela miejscowej firmy pogrzebowej miały być praktyki monopolistyczne, stosowane przez proboszcza kościoła pw. Bożego Ciała, który miał zezwalać na pochówki tylko przez siebie zatwierdzone, co jest niezgodne z literą prawa. Proboszcz parafii pw. Bożego Ciała w Nowych Skalmierzycach Ksiądz Kanonik Zbigniew Króczyński początkowo był zdania, że nie łamie prawa, promując jedną z firm pogrzebowych, które przecież walczą na jednym rynku usług. – Nie byłem zorientowany w tych sprawach, dlatego zadzwoniłem do kurii i dowiedziałem się w międzyczasie, jak to wygląda. Oczywiście nie ma czegoś takiego, że możemy zabronić. Każda firma ma prawo wchodzić na cmentarz parafialny, ale za uprzednim poinformowaniem proboszcza – wyjaśnia ksiądz kanonik Zbigniew Króczyński, proboszcz parafii pw. Bożego Ciała w Nowych Skalmierzycach.

Mariusz Kaczmarek, właściciel firmy pogrzebowej z Nowych Skalmierzyc przyznaje jednak, że jego firma była wyznaczona do zarządzania cmentarzem, ale z podobnymi praktykami spotkał się też w innych miastach. – Jak jechaliśmy do Ostrowa czy Kalisza, to też nas wpuszczano do bramy. Jednak po tym, co się dowiedzieliśmy, dla jednej i drugiej strony to zdarzenie było jakąś nauczką – zaznacza Mariusz Kaczmarek, właściciel firmy pogrzebowej z Nowych Skalmierzyc.

redaktor wlkp24.info
maciej.parysek@tvproart.pl

10 KOMENTARZE

 1. 1
  6

  Wielkie mi halo. Skoro firma z Nowych Skalmierzyc ma utrudniony dostęp do nekropolii w innych miastach to dlaczego nasz Ksiądz ma wpuszczać firmy z Kalisza, czy Ostrowa.

  • W Ostrowie dawno sprawa została wyjaśniona i każda firma może wykonywać obsługę pogrzebu.

  • I bardzo dobrze że ma skoro ta firma sama tak zaczęła od nie wpuszczania na nasz cmentarz i zawarli układ z poprzednim proboszczem a na cmentarzu nic nie robią wielcy zarządcy a furtka rozwalona , klamka ledwo się trzyma tabliczki informacyjne połamane leżą między nagrobkami aby pieniądze brać od ludzi pogrążonych w żałobie to są podwójne koszta bo trzeba płacić firmie wybranej przez rodzinę im za to że przejmują od bramy do tego liczą sobie za otwarcie bramy , za chłodnie co jest przy kościele a nie jest własnością firmy i koszta są bardzo wygórowane ta firma nie ma dobrej opinii w naszym mieście i trzeba to w końcu raz na zawsze skończyć każda firma ma prawo wejść na cmentarz i nikt nie ma prawa zabronić teraz powinni zwrócić te koszta co rodziny ponosiły dodatkowo ludzie wstydu nie mają tylko kasa nawet w takim przykrym momencie nawet człowieka godnie i w spokoju nie można pochować hańba !

  • Niby co łaska ale wie Pan co msza pogrzebowa kosztuje 400-500 zł w górę do tego 10% od wartości stawianego pomnika, organista,kościelny , grabarz z miejscowej firmy i inne ich usługi mają ceny zawyżone to jest wyzysk z ludzi

 2. Tymi “układami” Ksiądz Proboszcz – koszty pochówku , łącznie z wykupem miejsca , organista (na etacie) kopacze i firmy pogrzebowe …uprzywilejowane tym procederem już dawno się powinna zająć CBŚ ! Niby “co łaska ” ale i tak jest cennik a nawet paragonu lub pokwitowania z Kościoła nie dostanę ! Chrzest i pogrzeb powinny być GRATIS !

  • właśnie ks Dobrodziej podniósł cennik na limanowskiego bo na bema nadal czuwa jego esensja ks emeryt

NAPISZ KOMENTARZ

Wpisz swój komentarz
Wpisz swoje imię lub nick