Ciąg dalszy załamania pogody. Czego można spodziewać się w sobotę?

0
screen z mapy ostrzeżeń IMGW
Ostrzeżenie meteorologiczne o silnym wietrze i hydrologiczne o możliwych lokalnych podtopieniach i podniesionym stanie wód w rzekach naszego regionu. To komunikaty wydane przez IMGW, które obowiązują w sobotę. O szczegółach piszemy na wlkp24.info.

Po burzach, które przetoczyły się w piątek przez nasz region i ulewnych deszczach nadszedł czas na kolejny dzień z załamaniem pogody. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał komunikaty ostrzegawcze dla całego kraju. Wielkopolska znalazła się na liście województw, w których sytuacja w sobotę może być najgorsza.

Silny wiatr

Porywy wiatru o znacznej prędkości sięgającej w porywach do 90 km/h i wiejącego z zachodu oraz północnego zachodu to największe zagrożenie, z jakim przyjdzie mierzyć się mieszkańcom naszego regionu. Prawdopodobieństwo wystąpienia tego zjawiska oszacowano na 80 proc., ale prognoza sprawdziła się w pełni. Wieje od godzin nocnych z piątku na sobotę.

Synoptycy IMGW wydali w związku z tym ostrzeżenie drugiego stopnia. Pomijając gwałtowne porywy, silny wiatr może wiać z prędkością do 35 km/h.

Ostrzeżenie obowiązuje w sobotę do 15:00. Niewykluczone, że ulegnie wydłużeniu.

Awarie prądu

Skutkiem piątkowej wichury są zerwane lub uszkodzone linie energetyczne. Do tej pory odnotowano awarie i przerwy w dostawie prądu w dziesięciu miejscowościach w naszym regionie.

Pod tym linkiem znajdziesz listę miast, wsi oraz ulic, gdzie nie ma prądu oraz szacowany termin przywrócenia dostaw.

Ostrzeżenie hydrologiczne

Synoptycy IMGW wydali również ostrzeżenie hydrologiczne pierwszego stopnia, które dotyczy rzek w naszym regionie. Mowa o gwałtownym wzroście stanów wody oraz lokalne podtopienia. Prawdopodobieństwo wystąpienia tego zjawiska oszacowano na 75 proc.

Obszar: Dorzecze Warty i zlewnie granicznego odcinka Odry (kujawsko-pomorskie, lubuskie, łódzkie, opolskie, pomorskie, śląskie, wielkopolskie, zachodniopomorskie).

Ostrzeżenie obowiązuje do soboty, do 9:00 i jest związane z intensywnymi opadami deszczu towarzyszącymi lokalnym burzom, które przetoczyły się nad regionem w nocy.

sebastian.matyszczak@tvproart.pl

NAPISZ KOMENTARZ

Wpisz swój komentarz
Wpisz swoje imię lub nick