Chopinowski przystanek w gminie Przygodzice

1
W Antoninie można znaleźć dwa wyjątkowe przystanki autobusowe. Wszystko za sprawą startu wsi do grona Sieci Najciekawszych Wsi w Polsce. Inicjatorem powstania sieci jest Polska Sieć Odnowy i Rozwoju Wsi - to stowarzyszenie gmin z całej Polski do którego należy również Gmina Przygodzice. Jeden z przystanków swoim kształtem przypomina otwarty fortepian. Na drugim pojawił się najprawdopodobniej pierwszy taki mural w Polsce.

Przygotowując się do certyfikacji, przebudowano dwa przystanki przy wjeździe do Antonina. Jeden z nich przypomina kształtem otwarty fortepian, siedziska imitują ławy fortepianowe, a na jego posadzce wymalowano klawiaturę. Ma to przypominać, że w latach 20. XIX wieku, gminę Przygodzice dwukrotnie odwiedził Fryderyk Chopin.

Na drugim, murowanym przystanku pojawił się mural wykonany niecodzienną techniką przez miejscowego artystę Marcina Biegańskiego, który jest autorem i pomysłodawcą dzieła. – To największa fotografia klasyczna wywołana na zewnątrz, czyli naniesiona techniką naświetlania na ścianie przystankowej, murowanej wiaty – tłumaczy Dariusz Piechowiak z Urzędu Gminy Przygodzice.

Zdjęcie, które pojawiło się na przystanku było trudnym zadaniem. Aby mogło powstać, z wiaty przystankowej trzeba było zrobić ciemnię. Dzieło Marcina Biegańskiego jest w formie kolażu o wymiarach 2,6m x 1,9m.

redaktor wlkp24.info
ewa.pieczynska@tvproart.pl

1 KOMENTARZ

NAPISZ KOMENTARZ

Wpisz swój komentarz
Wpisz swoje imię lub nick