Choinka rozświetliła ostrowski rynek! To znak, że nadeszły Mikołajki

0
Świąteczna choinka rozbłysła na ostrowskim rynku. To już tradycja, że 6 grudnia właśnie w tym miejscu gromadzą się dzieci wraz z rodzicami i odliczając, wyznaczają moment, kiedy choinka zostanie włączona po raz pierwszy w sezonie.

To już tradycja, że 6 grudnia rynek w Ostrowie Wielkopolskim jest wypełniony ludźmi, a najważniejszym punktem jest miejsce na narożniku ratusza, gdzie stoi choinka. Jak zwykle tego dnia została ona włączona po raz pierwszy. Najpierw jednak przeczytano fragment „Opowieści Wigilijnej”. Później dzieci wspólnie odliczały, by finalnie świąteczne drzewko rozbłysło wszystkimi kolorami tęczy.

>> Ciepła grochówka dla każdego. Mikołajkowa akcja na ostrowskim rynku <<

Świecąca choinka, sztuczne ognie, napis „Wesołych Świąt” na balkonie ratusza, tańczące i pozujące do zdjęć dzieci i obowiązkowe czerwone czapeczki z pomponami. To znak, że nadeszły Mikołajki. To zwyczaj znany od wieków. Już w średniowieczu osoba przebrana za św. Mikołaja przynosiła dzieciom prezenty. Dlaczego akurat dzieciom? Wyjaśnieniem tej zagadki może być fakt, że uważano go w tamtych czasach za patrona najmłodszych. Do XIX wieku na terenach należących niegdyś do Polski, był to dzień wolny od pracy. Później Kościół katolicki zniósł święto, ale choć tradycje się zmieniały, 6 grudnia jako Mikołajki, przetrwał do dziś.

sebastian.matyszczak@tvproart.pl

NAPISZ KOMENTARZ

Wpisz swój komentarz
Wpisz swoje imię lub nick