Chodzieżanie mają Eko Ludka

0
W naszym regionie realizowane są projekty unijne, które edukację ekologiczną czynią ciekawą i użyteczną, wykorzystując przy tym nowoczesne technologie. Oferta skierowana jest nie tylko do najmłodszych, ale również osób dorosłych czy seniorów.

Chodzieski Eko Ludek

Po ulicach Chodzieży od dłuższego czasu wesoło grasuje Eko Ludek. To postać, która stała się twarzą projektu o ekologii w tym mieście. Z Eko Ludkiem zaczęły już utożsamiać się dzieci i młodzież w szkole – nadają mu nawet imiona takie jak Andrzej czy Zdzisław. W rzeczywistości ma jednak na imię Krzysztof, bo to właśnie Pan Krzysztof na co dzień wciela się w rolę Eko Ludka.

Opowiada on o podstawach ekologii i o tym, co możemy zmienić w naszym codziennym życiu, by pomóc planecie. Zagadnienia prawne zostawia dla dorosłych, dzieciom natomiast pokazuje dary naszego środowiska. Zajęcia to tylko część projektu. W mieście stanęły tablice edukacyjne, ławka solarna czy zgniatarki do plastikowych butelek. Wszystko to sprawia że Chodzież jest bardziej eko.

30 tys. zastosowań drewna w Nadleśnictwie Babki

Do nauki zaprasza także Nadleśnictwo Babki. Tam powstało zupełnie nowe Centrum Edukacji i Promocji Drewna. To miejsce, gdzie leśnicy będą mogli przeprowadzać spotkania czy warsztaty z mieszkańcami lub uczniami szkół. Chodzi o to, by propagować wiedzę o ich zawodzie, bo nie zawsze odgłosy piły dochodzące z lasu oznaczają niszczenie naturalnego środowiska.

Jak wszędzie ważna jest pielęgnacja roślin. Lasy i rosnące w nich drzewa mają swoje lata i wymagają różnego podejścia. Wszystko po to, by przyszłe pokolenia mogły cieszyć się z dobrodziejstwa natury. Słabe drzewa trafią na opał lub powstaną z nich meble czy zabawki. Drewno to materiał odnawialny i bardzo trwały. Ma łącznie nawet 30 tysięcy różnych zastosowań czego można dowiedzieć się w nowym Centrum.

Więcej na temat nowych projektów ekologicznych w Chodzieży i w Nadleśnictwie Babki dofinansowanych ze środków unijnych w ramach Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2014-2020 w najnowszym odcinku magazynu Zmieniamy Wielkopolskę (odc. 99).

redaktor wlkp24.info
ewa.pieczynska@tvproart.pl

NAPISZ KOMENTARZ

Wpisz swój komentarz
Wpisz swoje imię lub nick