Ten artykuł jest wyświetlany w trybie archiwalnym, co może skutkować nieprawidłowym wyświetlaniem niektórych elementów.
Chodzieski Eko Ludek
Po ulicach Chodzieży od dłuższego czasu wesoło grasuje Eko Ludek. To postać, która stała się twarzą projektu o ekologii w tym mieście. Z Eko Ludkiem zaczęły już utożsamiać się dzieci i młodzież w szkole – nadają mu nawet imiona takie jak Andrzej czy Zdzisław. W rzeczywistości ma jednak na imię Krzysztof, bo to właśnie Pan Krzysztof na co dzień wciela się w rolę Eko Ludka.
Opowiada on o podstawach ekologii i o tym, co możemy zmienić w naszym codziennym życiu, by pomóc planecie. Zagadnienia prawne zostawia dla dorosłych, dzieciom natomiast pokazuje dary naszego środowiska. Zajęcia to tylko część projektu. W mieście stanęły tablice edukacyjne, ławka solarna czy zgniatarki do plastikowych butelek. Wszystko to sprawia że Chodzież jest bardziej eko.
30 tys. zastosowań drewna w Nadleśnictwie Babki
Do nauki zaprasza także Nadleśnictwo Babki. Tam powstało zupełnie nowe Centrum Edukacji i Promocji Drewna. To miejsce, gdzie leśnicy będą mogli przeprowadzać spotkania czy warsztaty z mieszkańcami lub uczniami szkół. Chodzi o to, by propagować wiedzę o ich zawodzie, bo nie zawsze odgłosy piły dochodzące z lasu oznaczają niszczenie naturalnego środowiska.
Jak wszędzie ważna jest pielęgnacja roślin. Lasy i rosnące w nich drzewa mają swoje lata i wymagają różnego podejścia. Wszystko po to, by przyszłe pokolenia mogły cieszyć się z dobrodziejstwa natury. Słabe drzewa trafią na opał lub powstaną z nich meble czy zabawki. Drewno to materiał odnawialny i bardzo trwały. Ma łącznie nawet 30 tysięcy różnych zastosowań czego można dowiedzieć się w nowym Centrum.
Więcej na temat nowych projektów ekologicznych w Chodzieży i w Nadleśnictwie Babki dofinansowanych ze środków unijnych w ramach Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2014-2020 w najnowszym odcinku magazynu Zmieniamy Wielkopolskę (odc. 99).
Skomentuj ten wpis jako pierwszy!
Dołącz do dyskusji
Dodaj swój komentarz