DODAJ MATERIAŁ dodaj wideo, zdjęcie, tekst
DODAJ MATERIAŁ dodaj wideo, zdjęcie, tekst

Ten artykuł jest wyświetlany w trybie archiwalnym, co może skutkować nieprawidłowym wyświetlaniem niektórych elementów.

Chcesz głosować poza miejscem zamieszkania? We wtorek mija termin elektronicznych zapisów do list wyborców

Elektroniczna Platforma Usług Administracji Publicznej, w skrócie ePUAP przeznaczona jest do komunikacji obywateli z instytucjami publicznymi. Dzięki niej można załatwiać sprawy urzędowe nie wychodząc z domu. Serwis ma też ułatwiać udział w wyborach. Dopisanie się do spisu wyborców pomaga zagłosować tym osobom, które 13 października będą przebywać poza miejscem zameldowania. Skorzystanie z ePUAP-u to najprostszy sposób, w jaki można zdobyć zaświadczenie potrzebne do oddania głosu z dala od miejsca zamieszkania.

Systemowi często zdarzają się jednak awarie. I tak na przykład podczas poprzednich wyborów okazywało się, że osoby, które uzyskały dokument potrzebny do głosowania z dala od domu, nie widniały na liście wyborców. Inni z kolei zgodę na udział w wyborach otrzymywali parę dni po wydarzeniu. Bywało też, że ta sama osoba widniała w spisie wyborców w kilku miejscach.

Choć do spisu wyborców przez ePUAP można dopisać się przez cały rok, wiele osób czeka do ostatniej chwili, by skorzystać z tej usługi. Jednak im bliżej wyborów, tym więcej awarii systemu. Przedstawiciele serwisu radzą, by w razie problemów spróbować złożyć wniosek ponownie lub skontaktować się z urzędem, do którego zainteresowany chce się przepisać. W razie wątpliwości czy rejestracja przebiegła pomyślnie, urząd udzieli informacji, czy dana osoba znalazła się w spisie wyborców.

Autor tekstu: Nina Ćwiklak

Napisz do autora

Skomentuj ten wpis jako pierwszy!

Dołącz do dyskusji
Dodaj swój komentarz